Wieś - ochrona
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 19 Lutego 2021

"Niezbędny jest kompromis". Rolnicy chcą ustawy o "określeniu i ochronie sensorycznego dziedzictwa wsi"

Przedstawiciele Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych są zdania, że w Polsce powinna pojawić się ustawa w sprawie ochrony wsi. Na wzór ustawy przyjętej we Francji, ustawa "o określeniu i ochronie sensorycznego dziedzictwa wsi” powinna pojawić się w Polsce.

Jeszcze pod koniec stycznia bieżącego roku Senat Francji oraz Zgromadzenie Narodowe uchwaliły ustawę "o określeniu i ochronie sensorycznego dziedzictwa francuskiej wsi”. W przepisach zawartych w ustawie zaznaczono, że typowe dla wsi dźwięki, czy zapachy nie będą mogły być uważane za "zakłócanie sąsiedztwa".

- Takie przepisy to między innymi efekt kilku głośnych w ostatnich latach spraw sądowych, w których mieszkańcy skarżyli się, że na wsi przeszkadza im piejący kogut lub kwakanie kaczek - informuje Portal Spożywczy.

Podobne problemy widać i w Polsce

Zdaniem Mariana Sikory przewodniczącego Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych problem znany jest także i w Polsce.

Rolnicy mieli oddać 200 ton folii rolniczej, samorząd otrzymał pieniądze. Teraz pojawił się niepokój o dotacjeRolnicy mieli oddać 200 ton folii rolniczej, samorząd otrzymał pieniądze. Teraz pojawił się niepokój o dotacjeCzytaj dalej

- Takie problemy w Polsce nie są niczym nowym. Od dawna mamy do czynienia z ludźmi, którzy przeprowadzają się z miast na wieś i zaczynają skarżyć się na zapachy i odgłosy charakterystyczne dla terenów wiejskich i produkcji rolniczej. Prawne uregulowanie tego problemu zahamowałoby absurdalne żądania zamknięcia hodowli zwierząt czy ograniczania korzystania z ciężkiego sprzętu rolniczego podczas żniw - przekazał Sikora.

Potrzebne jest uregulowanie tych kwestii

Portal Spożywczy wskazał na to, że zgodnie z danymi GUS od początku XX w. zaobserwować można trend, polegający na wyjeżdżaniu ludzi z miast i przenoszenia się na tereny wiejskie, co prowadzi do nieporozumień "nowych mieszkańców wsi" z rolnikami.

- Naszym zdaniem w uregulowaniu tej kwestii niezbędny jest kompromis. To, co jest bowiem nie do wyobrażenia w mieście, np. hodowla trzody chlewnej, nie może być zakazywane na wsi. Zdaniem FBZPR inicjatywa ustawodawcza MRiRW powinna chronić interesy rolników oraz zapewnić terenom wiejskim możliwość prowadzenia tradycyjnego modelu działalności rolniczej– podsumowuje Marian Sikora z FBZPR.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Portal Spożywczy

Następny artykuł