wieś
wikimedia.org
Autor Magdalena Więckowska - 23 Września 2020

Brzózki to najpiękniejsza wieś w Polsce? Budynki są ozdobione w niezwykły sposób

Wieś to miejsce, w którym nie tylko produkuje się żywność. To nierzadko również przestrzeń dla działalności artystycznej. I nie powinno to wcale dziwić, bo przecież cały folklor jest potężnym filarem kultury wiejskiej - ludowa muzyka, wycinanki, obrazy, nawet sposób ozdabiania ciast czy sztuka malowania jajek wielkanocnych. Wieś Brzózki, położona 20 km od Bydgoszczy, najwyraźniej pozazdrościła słynnej wsi Zalipie tytułu najpiękniej pomalowanej wsi w Polsce.

Wieś Brzózki, a raczej budynki, które są tam ozdabiane malunkami, nie są jednak inspirowane polskim folklorem, lecz dorobkiem jednego z najsłynniejszych malarzy europejskich.

Wieś i murale godne podziwu

Murale powstałe na ścianach domów mieszkalnych są inspirowane impresjonizmem. Jest to dość nieoczywista propozycja, ale - jak widać - pięknie wkomponowała się w krajobraz wsi. Pierwszy mural był kopią obrazu “Droga z cyprysem i gwiazdą” Vincenta van Gogha. Jak można zaobserwować w ostatnich latach popularność tego malarza w Polsce systematycznie wzrasta, czego dowodem może być chociażby powstały przed kilku lat słynny film “Mój Vincent”.

Niejeden mural

Po stworzeniu pierwszego muralu i spotkaniu się z pozytywnym odzewem lokalnej społeczności, reszta murali wyrosła jak grzyby po deszczu. Kolejne cztery malunki na budynkach kontynuują konwencję, jaką zapoczątkowała “Droga z cyprysem i gwiazdą”. Kopiści dzieł van Gogha póki co pozostają wierni ulubionemu malarzowi, ale - kto wie - może w przyszłości pokuszą się o namalowanie dzieł innych impresjonistów? Nietypowy pomysł przyciąga ciekawskich turystów, którzy w przychylny sposób komentują kreatywność mieszkańców Brzózek. Wielu z odwiedzających powraca do wsi kilkakrotnie, by nacieszyć oko niespotykanymi nigdzie indziej kolorowymi muralami. Pomysłodawca powstania serii murali, Waldemar Basza - prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi “Twórcze Brzózki” nie ukrywa, że głównym celem projektu było uatrakcyjnienie wsi.

Następny artykuł