wieś
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Magdalena Więckowska - 23 Października 2020

Nowy zakaz obejmie wsie i gospodarstwa? Kara za nieprzestrzeganie nawet 500 zł

Wieś i miasto znów są podzielone na dwa przeciwstawne obozy. Tym razem sprawa rozbija się o opinie na temat ewentualnego zakazu palenia drewnem w piecach i kominkach w tzw. dni smogowe. Obecnie taki zakaz został wprowadzony w województwie mazowieckim, co budzi ożywione dyskusje i spekulacje na temat przyszłości reszty kraju. Co w przypadku, gdy zakaz zostanie zignorowany? Niesfornym entuzjastom palenia drewnem przyjdzie zapłacić nawet 500 złotych mandatu.

Wieś w okresie grzewczym kojarzy się nam z uroczymi paleniskami w domowym zaciszu. Również w miastach popularną alternatywą ogrzewania są piece i kominki. Jak się jednak okazuje, obiegowa opinia o tym, że palenie drewnem to sposób bardziej ekologiczny niż palenie węglem jest kompletnie błędna.

Nagły zwrot akcji. Magda z Nagły zwrot akcji. Magda z "Rolnik szuka żony" już nie musi się niczego obawiaćCzytaj dalej

Wieś staje w opozycji do miasta

Nie trzeba być znawcą klimatu, by doskonale zdawać sobie sprawę, że w Polsce od dłuższego czasu mamy problem z jakością powietrza. Prym wiodą tutaj wielkie miasta oraz - zwłaszcza w okresie zimowym - małe miejscowości i wsie. Niektóre wielkie metropolie - jak Kraków - żywo reagują na wysokie stężenie pyłów w powietrzu i oferują darmowy transport publiczny. Inne miasta - jak Poznań - pomimo kilkunastokrotnie przekroczonej normy czystości powietrza idą w zaparte i konsekwentnie podnoszą ceny transportu miejskiego. Trudno zatem mówić o jednolitym nastawieniu lokalnych władz do ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami.

Padł natomiast pomysł całkowitego zakazu palenia w kominkach w tzw. dni smogowe. Na podstawie badań opinii społecznej wyłania się obraz Polski podzielonej: 42% mieszkańców wsi popiera palenie w kominku, natomiast w miastach zakaz palenia popiera aż 49% osób. W przypadku małych i średnich miast różnice są wyrównane. Wniosek jest jeden: polaryzacja opinii w sprawie palenia drewnem w domowym zaciszu jest naprawdę widoczna.

Za 68 dni ogromne zmiany dla tysięcy rolników. Powód do radości czy smutku?Za 68 dni ogromne zmiany dla tysięcy rolników. Powód do radości czy smutku?Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Gdy policjanci i aktywiści zobaczyli na własne oczy, wstrzymali oddech. Dramat na wsi, łzy cisną się do oczu
2. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu
3. Ministerstwo rolnictwa nie pozostawiło żadnych wątpliwości. Powołano się na przepisy

Pierwsze miejsca z zakazem

Jak się okazuje, na zmiany zdecydowano się już nie tylko na Mazowszu. Sejmik małopolski zdecydował się już na wprowadzenie nowego Programu Ochrony Powietrza. Dzięki niemu zakaz palenia w kominkach obowiązywać będzie w przypadku pierwszego stopnia zagrożenia zanieczyszczenia powietrza. Co więcej, w kominach będzie można palić tylko w przypadku, gdy jest to jedyne źródło ogrzewania w budynku. Zgodnie z zapowiedziami kontrole mają pojawić się coraz częściej, a wszystkie osoby, które nie dostosują się do nowego zakazu, muszą się liczyć z nałożeniem kary. Grzywna za złamanie zakazu może wynieść do 500 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Okrasa wyjawił najlepszy przepis na ciasto na pierogi. Jest po prostu idealne
  2. Zauważyła skulonego pitbulla na ławce. Prawda ją przeraziła, konieczna była pomoc
  3. Porozumienie osiągnięte, dotacje będą, ale nie dla wszystkich. Wiemy, kto może liczyć na pieniądze z budżetu UE
  4. Porozumienie osiągnięte, dotacje będą, ale nie dla wszystkich. Wiemy, kto może liczyć na pieniądze z budżetu UE
  5. Miliard dla rolników i mieszkańców wsi. Co zostało jeszcze z obietnic przedwyborczych?
  6. Policjantka zareagowała w zdumiewający sposób na protestujących we Wrocławiu. Jej zachowanie zupełnie nas urzekło
  7. Ma 56 lat i jest najstarszą dziewczyną Bonda. Monica Bellucci zdradziła sekret wiecznej młodości

Następny artykuł