Wieś - protest mieszkańców
Kadr z programu "Teleskop" TVP3 Poznań
Autor Aneta Wasilewska - 29 Stycznia 2021

Mieszkańcy wsi protestują. Planowana zabudowa ma zniszczyć wieś i jej rolniczy charakter

Mieszkańcy Kijewa nie zgadzają się na rozbudowę strefy gospodarczej dookoła wsi. Ich zdaniem takie działanie przyczyni się do zniszczenia wsi i jej rolniczego charakteru. Podjęta ostatnio przez władze decyzja dolała jeszcze oliwy do ognia.

Kijewo jest wsią znajdującą się niedaleko Środy Wielkopolskiej, to tam mieszkańcy protestują przeciwko rozbudowie strefy gospodarczej wokół miejscowości. Zdaniem mieszkańców rozbudowa całkowicie płynie na pobliskie tereny, niszcząc wieś i jej charakter rolniczy.

Jak przekazują dziennikarze z TVP3 Poznań, tereny pod inwestycje dookoła wsi wynoszą ponad czterysta hektarów.

- Stanowiliśmy wieś jako wieś, a teraz tak naprawdę zostajemy wsią tylko z nazwy. Rolnikom to również za bardzo nie odpowiada, by przy ich polach były hale produkcyjne - przekazał w rozmowie z dziennikarzami sołtys Kijewa Sławomir Majchrzycki.

Niemieccy celnicy zatrzymali furgonetkę. W środku duże ilości kiełbasy i mięsa zakażonego ASFNiemieccy celnicy zatrzymali furgonetkę. W środku duże ilości kiełbasy i mięsa zakażonego ASFCzytaj dalej

Mieszkańcy: wieś została zniszczona

Mieszkańcy Kijewa są przekonani, że ich wieś została zniszczona. Potwierdzeniem tego miała być decyzja o budowie drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych, która została podjęta bez żadnych konsultacji społecznych. Mieszkańcy są zdania, że nowa droga zwiększy ruch samochodowy, który już dziś jest duży. Budowa drogi przyczyni się także do utrudnień dla rolników, dojeżdżających do pól.

Władze mają odmienne zdanie na temat budowy

Zdaniem władz ze Środy Wielkopolskiej, nowa droga nie wpłynie na życie mieszkańców, co więcej, może doprowadzić do tego, że ruch ciężkich samochodów zostanie wyprowadzony z okolic, ponieważ trasa zostanie połączona z drogą krajową nr 11.

- Zadaniem tego „bypassu”, który ma łączyć drogę powiatową z planowaną inwestycją, jest wyciągnięcie ciężkiego ruchu z miejscowości Nadziejewo, gdzie są żwirownie, by nie szedł on przez Kijewo - przekazał Piotr Mieloch, burmistrz Środy Wielkopolskiej.

I to nie koniec mieszkańcy boją się, że Kijewo zostanie wcielone w granice administracyjne miasta. Ich zdaniem w ten sposób całkowicie straciliby tożsamość grupy społecznej, która jest od pokoleń związana z tą wsią.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: TVP3 Poznań

Następny artykuł