wieś
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 30 Stycznia 2021

Nadchodzi nowa opłata, która może uderzyć w mieszkańców wsi. IGR sprzeciwia się pomysłowi

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje rozszerzenie opłaty reprograficznej na tablety, laptopy i smartfony, co może przełożyć się na wyższe ceny sprzętów w sklepach. Instytut Gospodarki Rolnej sprzeciwia się temu pomysłowi, twierdząc, że nowa opłata wzmocni wykluczenie cyfrowe na wsi.

Jak podkreśla Instytut Gospodarki Rolnej wykluczenie cyfrowe na wsiach jest realnym problemem, któremu należy aktywnie przeciwdziałać. Raport Federacji Konsumentów podaje, iż około 5 milionów Polaków w wieku od 16 do 74 lat nie posługuje się komputerem.

Instytut Gospodarki Rolnej w obronie obszarów wiejskich

Zgodnie z danymi pochodzącymi z przywołanego raportu Federacji Konsumentów znaczny odsetek osób doświadczających wykluczenia cyfrowego mieszka na obszarach wiejskich. Tymczasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje rozszerzenie tzw. opłaty reprograficznej. Czym jednak ona jest?

Opłata reprograficzna jest kwotą, którą dolicza się do ceny urządzeń i nośników umożliwiających kopiowanie w ramach dozwolonego użytku przez osoby prywatne. Opłatą tą objęte są na obecną chwilę skanery, płyty CD i DVD, kopiarki, nagrywarki itd. Jest to zazwyczaj od 1% do 3% ceny produktu.

Opisywana opłata ma być rekompensatą za straty, jakie ponoszą twórcy i artyści na rzecz korzystania z ich utworów przez osoby fizyczne. Do grupy urządzeń obarczonych opłatą reprograficzną mają dołączyć smartfony, tablety i laptopy.

Odśnieżał drogi ciągnikiem. Niebezpieczny finał prac na LubelszczyźnieOdśnieżał drogi ciągnikiem. Niebezpieczny finał prac na LubelszczyźnieCzytaj dalej

Instytut Gospodarki Rolnej jest zaangażowany w przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, które występuje na wsiach. Jak podaje portal swiatrolnika.info powołując się na dane Federacji Konsumentów, wiele problemów na tym tle uwypukliło się w czasach pandemii koronawirusa.

Przykładem może być chociażby sytuacja uczniów - Federacja Konsumentów podaje, iż 50-70 tys. uczniów nie posiada w domu żadnego komputera lub tabletu, a ponad 1 mln (co czwarty) musi współdzielić urządzenia z rodzeństwem lub pracującymi zdalnie rodzicami.

Opłata reprograficzna w praktyce

Osobami, które faktycznie będą obciążone kosztami rozszerzonej opłaty reprograficznej będą nie producenci, a osoby kupujące sprzęt. Szacunkowo każde urządzenie elektroniczne może okazać się droższe o nawet kilkaset złotych.

Jak podaje Instytut Gospodarki Rolnej takie działanie nieuchronnie doprowadzi do utrwalenia negatywnego zjawiska, jakim jest wykluczenie cyfrowe. Jak podaje portal swiatrolnika.info, wizja wsi znajduje się na kursie kolizyjnym z działaniami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

Co ciekawe, Polska jako jedyny kraj w całej Unii Europejskiej nie pobiera opłaty reprograficznej od laptopów, tabletów i smartfonów. W drugim kwartale 2020 roku szef resortu kultury Piotr Gliński zapowiedział, iż również od tych urządzeń ma być niedługo pobierana opłata.

W trakcie kampanii prezydenckiej ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda wypowiedział się krytycznie na temat pomysłu rozszerzenia opłaty reprograficznej.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: swiatrolnika.info

Następny artykuł