Włochy
reteambientemilano.wordpress.com
Autor Magdalena Więckowska - 24 Stycznia 2021

We włoskim mieście produkują własną żywność. Rolnicy mają konkurencję?

We Włoszech, a dokładnie na ich północy - w Mediolanie - mieszkańcy wpadli na pomysł wykorzystania nieużytków i stworzenia ogrodu, w którym produkują żywność. Miejsce nazywa się Orti di via Padova (wł. ogrody na ulicy Padova) i znajduje się w północno-wschodniej części Mediolanu.

Włosi wpadli na pomysł, w jaki sposób wykorzystać opustoszałe tereny w mieście - nie są to jednak obszary znajdujące w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwych ulic.

Warzywa, owoce i miód we włoskim mieście

Pomysł, na jaki wpadli wolontariusze-założyciele inicjatywy Orti di via Padova z pewnością nie jest jedyny na świecie. Idea robi jednak bardzo duże wrażenie - czerpie inspirację z rolnictwa i przenosi ją tam, gdzie zazwyczaj nie spodziewalibyśmy się plantacji kukurydzy czy papryki.

Organizacja, która czuwa nad miejskim ogrodem w Mediolanie nazywa się Legambiente i prowadzi stronę internetową opisującą swoje działania. Można ja znaleźć pod tym linkiem.

Pomysłowi Włosi działają również prężnie w mediach społecznościowych - na Facebooku prowadzą profil o nazwie Orti di via Padova.

Rolnikinfo.pl obrazy"Pojawił się u nas nowy mieszkaniec". Radosna wieść od Gienka i Andrzeja OnopiukówCzytaj dalej

To właśnie tam można zobaczyć, jak prężnie rozwija się inicjatywa. Wolontariusze uprawiają warzywa i owoce, a całkiem niedawno wyprodukowano również miód z kwiatów sadzonych w mediolańskim ogrodzie.

Jakie gatunki można spotkać w Orti di via Padova? Znajdziemy tam m.in. kukurydzę, jabłka, sałatę, dynie, pomidory, karczochy i wiele innych gatunków. Poza tym na terenie ogrodów znajdują się rodziny pszczele.

Produkcja żywności w ośrodku miejskim

Co więcej, wolontariusze odpowiedzialni za rozwój ogrodu w Mediolanie nie tylko produkują żywność, ale inicjują szereg wydarzeń, które mają propagować uprawę roślin i wiedzę na ich temat.Orti di via Padova jest miejscem, które pokochały setki osób - przychodzą tam pomagać, również dlatego, że praca tego typu przynosi im radość.

Co jednak staje się z wyprodukowaną żywnością? Okazuje się, że jest ona rozdawana - osoby, które zabierają ze sobą produkty mogą zostawiać datki, które wspomagają dalsze funkcjonowanie ogrodu.

Czy inicjatywa taka jak Orti di via Padova mogą być konkurencją dla rolników działających na wsi?Jest to bardzo wątpliwe - żywność produkowana w mediolańskim ogrodzie i podobnych miejscach zaspokaja zapewne tylko część potrzeb lokalnej społeczności.

Mimo to rolnicy z pewnością powinni cieszyć się z takich inicjatyw w mieście - dzięki temu mieszkańcy metropolii mogą zobaczyć namiastkę procesu produkcji żywności i lepiej docenić ciężką pracę rolników.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: https://reteambientemilano.wordpress.com/

Następny artykuł