wpr
commons.wikimedia.org / fot. European Parliament from EU
Autor Magdalena Więckowska - 31 Grudnia 2020

Janusz Wojciechowski o WPR na lata 2021-27. Jeden sektor będzie szczególnie dotowany

WPR, czyli Wspólna Polityka Rolna jest partnerstwem rolnictwa i społeczeństwa europejskiego. Każdy plan WPR obejmuje 6 lat, a kolejny zaczyna się już w 2021 roku. Komisarz ds. rolnictwa w Unii Europejskiej - Janusz Wojciechowski - podczas grudniowej konferencji prasowej w MRiRW przedstawił kierunki rozwoju WPR oraz zaznaczył, że sektorem, który będzie szczególnie wspierany przez UE będzie rolnictwo ekologiczne.

WPR na lata 2021-2027 nakierowane będzie na dalszy rozwój strategicznych gałęzi rolnictwa, a także budowanie nowych kierunków jego rozwoju w Europie.

WPR i plany na przyszłość

Rolnictwo jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa krajów członkowskich wspólnoty, co nieustannie podkreślają działania władz unijnych. Wszelkie dotacje i dopłaty zorientowane są na unowocześnianie i zabezpieczanie pracy rolników.

Podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące kierunków Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027.

Kontynuacja i nowe drogi rozwoju

Jak zdradził Janusz Wojciechowski, kontynuowane będą programy zapoczątkowane już wcześniej, tj. wsparcie dla młodych rolników, dotacje dla tzw. małego przetwórstwa, tworzenia grup i organizacji producentów. Jakich nowych elementów możemy spodziewać się w nowej WPR?

Kraj, który wciąż notuje wzrosty cen wieprzowiny. Nikt się nie spodziewałKraj, który wciąż notuje wzrosty cen wieprzowiny. Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Komisarz ds. rolnictwa stwierdził, że będzie to z pewnością dużo większy nacisk na rolnictwo ekologiczne. Kraje członkowskie Unii Europejskiej różnią się pod względem rozwoju tego sektora.

Janusz Wojciechowski powiedział podczas grudniowej konferencji:

- Bardzo ambitny plan, żeby rolnictwo ekologiczne w Unii Europejskiej rozwinąć. Polska ma niestety dość słabo rozwinięty ten sektor. Tutaj będzie też duże wsparcie dla rolników, którzy będą chcieli gospodarować ekologicznie. Potrzebujemy właśnie takiej reformy żywności ekologicznej, zdrowej żywności. Polska w tego typu zmianie podejścia ma ogromną szansę.

Dodał również słowa, które mogą wskazywać na to, że wspólnota będzie kładła nacisk przede wszystkim na jakość, nie ilość produkcji:

- Unia Europejska nie ma wielkich szans, nie wyścig na intensywność produkcji, że redukujemy koszty i produkujemy coraz więcej. Rolnictwo nie jest taśmą produkcyjną i nie może nią być. Rolnictwo ma swoją określoną misję – środowiskową, społeczną. Dlatego też ta reforma.

Komisarz dodał ponadto, iż w nadchodzącej WPR bez wątpienia będzie miejsce na dotacje dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich oraz zwiększenie dobrostanu zwierząt gospodarskich. Wspólna Polityka Rolna dotyczy wszystkich krajów członkowskich UE, a finansowana i zarządzana jest dzięki środkom z budżetu wspólnoty.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł