PRO - rolnictwo
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Aneta Wasilewska - 9 Kwietnia 2021

Wróblewski: "Będę rzecznikiem polskiej wsi". Tylko jest jeden warunek

Wczoraj, 7 kwietnia odbyła się krótka konferencja prasowa Bartłomieja Wróblewskiego, posła PiS i jednocześnie kandydata na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak zadeklarował, po objęciu stanowiska rolnicy i mieszkańcy wsi będą mogli liczyć na wsparcie. Zgodnie z zapowiedziami, problemy mieszkańców polskiej wsi, staną się jednym z czterech priorytetów.

Poseł PiS przypomniał, że od kiedy ubiega się o stanowisko RPO, mówi o czterech najważniejszych kwestiach, a są nimi:

  • sprawy osób najsłabszych (dzieci, niepełnosprawni, seniorzy),
  • obrona i zabieganie o konstytucyjne prawa wolności, które można nazwać "konserwatywnymi"/"tradycyjnymi" (np. prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami religijnymi),
  • klasyczne wolności liberalne (np. wolność słowa, prawo własności),
  • sprawy polskiej wsi.

To właśnie ostatniej z wymienionych kwestii zostało poświęcone wczorajsze spotkanie.

Główny Inspektorat Weterynarii: trzy nowe przypadki wścieklizny wśród lisówGłówny Inspektorat Weterynarii: trzy nowe przypadki wścieklizny wśród lisówCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

"Chciałem zadeklarować, że jeśli zostanę wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich, będę rzecznikiem polskiej wsi"

- Obejmuje to dwie sprawy: wolności i prawa polskich rolników, a z drugiej strony wolności i prawa mieszkańców terenów wiejskich. Chciałem zadeklarować, że jeśli zostanę wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich, będę rzecznikiem polskiej wsi - zapowiedział Wróblewski.

Zdaniem posła PiS, dziś najważniejsze jest, by zagwarantować rolnikom prawo do "prowadzenia rolnictwa".

- Dziś rolnicy borykają się z licznymi ograniczeniami tego prawa i tej wolności: prowadzenia działalności gospodarczej, wykonywania ich zawodu- mówił podczas spotkania.

Jak podkreślił, chodzi o prawa do produkcji rolniczej wysokiej jakości.

-Chodzi o ograniczenie praw związanych ze szkodami rolniczymi, powstającymi poprzez dzikie zwierzęta. Chodzi także o trudności administracyjne i urzędowe związane z planami zagospodarowania przestrzennego, ograniczającymi wznoszenia budynków rolniczych, czyli prowadzenia działalności rolniczej - zaznaczył.

Co więcej, kandydat na stanowisko RPO wspomniał, że rolnicy dziś zmagają się z problemami związanymi z nierówną konkurencją z wielkimi koncernami, ale nie tylko, bo jak zaznaczył Wróblewski, dzisiaj zmorą rolników są także "ataki skrajnych organizacji lewicowych".

Na spotkaniu z mediami, pojawił się poseł PiS razem z senatorem Jerzym Chróścikowskim, przewodniczącym senackiej komisji ds. rolnictwa oraz z Leszkiem Małyszką, rolnikiem pochodzącym ze wsi pod Poznaniem.

Wróblewski kandydatem PiS na RPO

Bartosz Wróblewski, jest polskim politykiem, nauczycielem akademickim i prawnikiem, który specjalizuje się w prawie konstytucyjnym. W ubiegłym miesiącu został kandydatem na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich rekomendowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Jak donoszą media, poseł PiS podczas ubiegania się o stanowisko RPO może liczyć na poparcie Porozumienia, Konfederacji oraz Pawła Kukiza.

Przypomnijmy, do momentu aż nie zostanie wybrany nowy RPO, funkcję tę sprawuje Adam Bodnar, którego kadencja wygasła we wrześniu ubiegłego roku. O wyborze nowego PRO zadecyduje Sejm i Senat. O funkcję RPO oprócz Bartłomieja Wróblewskiego będą ubiegać się także Piotr Ikoniwcz (popierany przez Lewicę) oraz Sławomir Patyra (ze wsparciem PSL-Koalicji Polskiej oraz Koalicji Obywatelskiej).

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: YouTube, Wikipedia, Gazeta.pl

Następny artykuł