Wspólna Polityka Rolna - okres przejściowy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 18 Grudnia 2020

Decyzja zapadła. Okres przejściowy dla WPR został przedłużony

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego wydłużony zostanie okres przejściowy dla Wspólnej Polityki Rolnej. Tym razem trwać będzie dwa lata, czyli do 1 grudnia 2022 r. Jakie konsekwencje za sobą pociągnie i co tak naprawdę oznacza dla rolników?

Przedłużenie obecnych zasad i przepisów, dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej zostało poparte przez większość europosłów. Przypomnijmy, wprowadzanie okresów przejściowych ma służyć płynnemu przejściu z jednych Wieloletnich Ram Finansowych do następnych.

Jak podkreśla portal Agronews, w przypadku wspólnej polityki rolnej niebywale istotne jest unikanie przerw w jej realizowaniu. Przede wszystkim chodzi o zapewnienie stabilnego dofinansowania całej produkcji rolnej, niezależnie od tego, jakie Wieloletnie Ramy Finansowe obecnie obowiązują.

Długie negocjacje

Jeszcze do ubiegłorocznego szczytu w Brukseli nie było wiadomo, czy negocjacje w sprawie unijnego dofinansowania na 2021-2027 uda się zakończyć na czas, została podjęta decyzja o zwiększeniu czasu na wdrożenie nowych zasad funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej. Głównym celem wydłużenia okresu przejściowego, jest pozostanie dłuższego okresu czasu, w którym lepiej można zrealizować główne założenia. Mowa przede wszystkim o Europejskim Zielonym Ładzie.

Pomysł, by wydłużyć okres przejściowy, został zapisany w konkluzjach z październikowego szczytu. Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz Rada musiały jeszcze uzgodnić szczegóły i tak, ostatecznie zadecydowano, że okres przejściowy zostanie wydłużony do 31 grudnia 2022 r.

Holandia: sekretny ładunek przewozili między papryką i bananami. Celnicy zdębieli, gdy prawda wyszła na jawHolandia: sekretny ładunek przewozili między papryką i bananami. Celnicy zdębieli, gdy prawda wyszła na jawCzytaj dalej

Wydłużenie okresu przejściowego doprowadzi do dłuższego czasu, w którym funkcjonować będzie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a w tym te projekty, które dedykowane są rolnictwu ekologicznemu i działaniom na rzecz klimatu i środowiska naturalnego, oraz dobrostanu zwierząt.

Zmiana terminu oznacza także, że przekazywanie dopłat rolnych odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach.

- Negocjatorzy PE i Rady spotkają się jeszcze, aby dokładnie opracować zasady funkcjonowania okresu przejściowego, aby po 2022 r. można było płynnie przejść do realizowania WRF zaplanowanej już do 2027 r. Gotowy plan ponownie będą musieli jeszcze zatwierdzić europosłowie i państwa członkowskie - zaznacza portal Agronews.

Pomoc dla rolników dotkniętych koronawirusem

Okres przejściowy do 1 grudnia 2022 r. wpłynie także na możliwość wdrożenia zasad wykorzystania 8 mld euro wyasygnowanych w ramach pomocy kryzysowej związanej ze skutkami COVID-19 dla rolników i producentów żywności.

Już w przyszłym roku dostępne będzie 30 procent z tego funduszu, pozostałe 70 procent będzie uwolnione dopiero w 2022 roku.

Z czego 37 procent zostanie wykorzystane na odbudowę rolnictwa ekologicznego, działania związane z klimatem i środowiskiem, a minimum 55 procent zostanie wykorzystane na inwestycje gospodarstw rolnych.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Agro News

Następny artykuł