wszystkich świętych
unsplash.com / Eduardo Casajús Gorostiaga
Autor Magdalena Więckowska - 27 Października 2020

Czy jesteś za wprowadzeniem zakazu przemieszczania się na Wszystkich Świętych? Dobry czy zły pomysł?

Wszystkich Świętych może w tym roku wyglądać kompletnie inaczej. I choć nic nie jest na obecną chwilę przesądzone, to słowa takie jak “lockdown”, czy “zamknięcie gospodarki” przewijają się coraz częściej w różnych mediach. Na dzień 27 października, w samo południe, wiemy, że w Polsce jest ponad 16 tysięcy zakażeń koronawirusem. W ciągu najbliższych dni okaże się, czy istnieje szansa zahamowania gwałtownego wzrostu zachorowań. Od niedawna funkcjonują nowe obostrzenia ogłoszone przez premiera Mateusza Morawieckiego. Dotyczą one m.in. zdalnej nauki dla dzieci od czwartej klasy podstawowej czy wprowadzenia godzin dla seniorów w sklepach.

Wszystkich Świętych może wyglądać inaczej niż co roku. I choć cmentarze są na świeżym powietrzu, to wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że Polacy bardzo tłumnie odwiedzają groby swoich bliskich w dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Czy poparlibyście pomysł ograniczenia ruchu na cmentarze w tym czasie?

Dotkliwe słowa ministra rolnictwa o strajku. Ma inną wersję wydarzeńDotkliwe słowa ministra rolnictwa o strajku. Ma inną wersję wydarzeńCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Dotkliwe słowa ministra rolnictwa o strajku. Ma inną wersję wydarzeń
2. Olbrzymie kary dla dłużników do fakt. A stawki za abonament RTV w kolejnym roku jeszcze większe
3. “Rolnik szuka żony”: przełom u Magdy, uczestnik wyznał prawdę

Wszystkich Świętych i obawy Polaków

Nikt z nas nie chciałby być znowu zamknięty przymusowo w domu. Oczywiście cel jest niezwykle ważny - jest nim ochrona zdrowia i życia swojego, a także innych ludzi. Pomimo tego wielu ludzi obawia się tzw. lockdownu, czyli ponownego zamknięcia gospodarki. Jeszcze niedawno politycy obozu rządzącego zapewniali, że polskiej gospodarki nie stać na drugi lockdown i z pewnością go nie będzie.

W tamtym czasie dzienny poziom zachorowań na koronawirusa wynosił “zaledwie” tysiąc osób. Obecnie liczba ta jest przeszło szesnaście razy większa i nic nie wskazuje na to, by w kolejnych dniach tendencja ta miała się nagle odwrócić.

Krążą nieoficjalne pogłoski, że kolejny lockdown może nastąpić w piątek 30 października 2020 roku. Miałoby to uchronić Polaków przed zakażeniami podczas odwiedzania grobów swoich bliskich zmarłych.

List rolnika Wojtka: po 30 latach sąsiad kazał mu nagle zamurować okna. Powód porażaList rolnika Wojtka: po 30 latach sąsiad kazał mu nagle zamurować okna. Powód porażaCzytaj dalej

Nic nie jest pewne

Na obecną chwilę brak jakichkolwiek informacji dotyczących charakteru najbliższych dni. Wszystko zależy od tego, czy liczbę zachorowań da się choć w minimalnym stopniu obniżyć. Inną opcją poza lockdownem jest nałożenie kolejnych obostrzeń, takich jak ograniczenie przemieszczania się (gdzie dozwolony byłby ruch jedynie do pracy).

Gdyby jednak rządzący zdecydowali się na najbardziej radykalne zmiany, tj. drugi lockdown, oznacza to, że musieliby przygotować specjalne tarcze antykryzysowe dla całej rzeczy poszkodowanych przedsiębiorców. Pod znakiem zapytania staje również kwestia bezrobocia w Polsce. Niestety, ale kolejny lockdown może spowodować kolejną falę masowych zwolnień.

Doktor Paweł Grzesiowski z rozmowie z Wirtualną Polską wyraził obawy dotyczące osiągnięcia pułapu ponad 16 tysięcy zachorowań. Jego zdaniem może to zapowiadać kolejny wzrost liczby zakażonych osób. Warto dodać, że w ciągu jednej doby trafiło do szpitali ponad tysiąc osób. Wszyscy jednak liczą na to, że w szpitalach nie braknie miejsc dla pacjentów “covidowych” i tych cierpiących na inne schorzenia.

- Najbliższe dni pokażą, czy jesteśmy w stanie opanować epidemię. - Jeżeli w tym tygodniu nie przekroczymy dziennych przyrostów na poziomie 20 tys. zakażeń dziennie, to być może jesteśmy na dobrej drodze do wyhamowania tej fali epidemii - stwierdził dr Paweł Grzesiowski.

Skandaliczna kradzież ciągników wartych majątek. Nagroda za pomoc w znalezieniu złodziejaSkandaliczna kradzież ciągników wartych majątek. Nagroda za pomoc w znalezieniu złodziejaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

   1. Udało się. Zdobyliśmy najprostszy i najzdrowszy przepis na barszcz kiszony bez gotowania, wszyscy powinni go poznać
   2. Nowe fakty w sprawie pogryzionej 10-latki przez owczarka. Świadkowie pomagali odciągnąć zwierzę
   3. Naukowcy ostrzegają: możliwe zagrożenie dla ludzi i świń. Jedna rzecz może uratować życie
   4. Niepokojące dane dla milionów Polaków. Chodzi o finansową przyszłość kraju
   5. Za 68 dni ogromne zmiany dla tysięcy rolników. Powód do radości czy smutku?
   6. Dzięki pomocy internautów Kamil otrzymał sprzęt ratujący życie. Szczere i poruszające słowa mamy chłopca
   7. Zauważyli golden retrievera siedzącego na dachu. Gdy przeczytali ogłoszenie wywieszone przed jego domem, zabrakło im słów


Następny artykuł