RolnikInfo.pl
wiejski cmentarz

unsplash.com / fot. neonbrand

Na wiejskim cmentarzu zniszczono nie tylko drzewa. Parafia otrzymała karę finansową

18 Września 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Parafia Rzymsko-Katolicka w Nowej Wsi Ełckiej będzie musiała zapłacić karę ponad 1,9 miliona złotych za bezprawne wycięcie 269 drzew rosnących na starym cmentarzu. Co więcej, w trakcie niwelacji terenu i wycinki zadrzewienia zniszczono stare mazurskie groby i zabytkową kwaterę żołnierzy z czasów I wojny światowej. Na obszarze cmentarza miały być rozrzucone ludzkie szczątki.

Pomimo tego, że proboszcz parafii z Nowej Wsi Ełckiej usłyszał prokuratorskie zarzuty, to utrzymuje, że prowadzona jest wobec niego nagonka. Prośba lokalnego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego o godne pochowanie szczątków Mazurów została dotychczas zignorowana przez katolicką parafię.

Wycinka drzew na wiejskim cmentarzu

O dramatycznej sytuacji w Nowej Wsi Ełckiej (gm. Ełk, woj. warmińsko-mazurskie) poinformowała w ostatnim czasie Interia.pl. Z relacji dziennikarzy wiadomo, że proboszcz miejscowej parafii zdecydował o wycięciu 269 drzew z cmentarza bez uzyskania odpowiedniego zezwolenia.

W wyniku bezprawnych działań urząd gminy Ełk nałożył na katolicką parafię karę finansową w wysokości 1,9 miliona złotych. Decyzja administracyjna nie jest jeszcze prawomocna - proboszcz ma prawo odwołać się od niej czternaście dni po odebraniu dokumentu, które miało miejsce 10 września 2021 roku.

Wycinka drzew i niwelacja terenu na cmentarzu były przeprowadzane w celu stworzenia nowych miejsc na pochówek parafian. Niestety, poza usunięciem zadrzewienia kolejne decyzje proboszcza budzą jeszcze większe kontrowersje.

trąba powietrzna pogoda

Pomorze: trąba lądowa nad wsią. IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami pogodowymi

CZYTAJ DALEJ

Zbezczeszczenie szczątków Mazurów

Warto dodać, że cmentarz, którym zarządza teraz opisywana parafia z Nowej Wsi Ełckiej należał niegdyś do Kościoła Ewangelickiego. Znajdowały się na niej groby Mazurów.

W trakcie niwelacji terenu doszło do niewytłumaczalnej sytuacji - stare miejsca pochówku zostały zniszczone, w wyniku czego ludzkie szczątki były rozrzucone po całej nekropolii. Dodatkowo zdewastowano zabytkową kwaterę żołnierzy z czasów I wojny światowej.

O sprawie w kwietniu br. zaalarmowały osoby zaangażowane w pielęgnowanie lokalnej historii z Ełku. Proboszcz uznał ich reakcję za nagonkę. O sprawie dowiedział się również miejscowy Kościół Ewangelicko-Augsburski, który zaapelował do katolickiego proboszcza o przywrócenie godności zmarłym i przeprowadzenie ponownego pochówku w tradycji ewangelickiej.

Proboszcz parafii w Nowej Wsi Ełckiej dotychczas nie zareagował na prośby o naprawienie szkód, które wyrządził. Prace na cmentarzu zostały przerwane przez konserwatora zabytków.

Proboszcz usłyszał prokuratorskie zarzuty dotyczące znieważenia zwłok, prochów ludzkich lub miejsc spoczynku, a także zarzut z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Za wymienione czyny grozi do ośmiu lat więzienia.

Wyzwanie dla prawdziwych znawców! 1 na 10 osób jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 6

Odnawialne źródła energii to:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

  • Ceny śliwek w handlu hurtowym i detalicznym: różnice na niekorzyść rolników

  • Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: interia.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

grzyby

Wieś

Policjant wybrał się z dzieckiem na grzyby. Doszło do nietypowego spotkania

Czytaj więcej >
pożar stodoła

Wieś

Pożar stodoły. Policja aresztowała właścicielkę posesji

Czytaj więcej >
polsat rolnictwo

Wieś

Polsat zapowiedział nowy program o rolnictwie. Na wieś pojadą mieszkańcy miast

Czytaj więcej >
gospodarstwo agroturystyczne

Wieś

Tragedia w gospodarstwie agroturystycznym. Tajemnicza śmierć seniorów

Czytaj więcej >
petycja rolnik info

Wieś

Rolnicy "niezaradni i zacofani"? Petycja przeciwko kłamliwemu wizerunkowi w telewizji

Czytaj więcej >
pożar stodoła

Wieś

Potężny pożar stodoły. Rolnicy wspomogli strażaków

Czytaj więcej >