wykopki
Andrzej Iwańczuk / East News
Autor Magdalena Więckowska - 2 Października 2020

Porażające znalezisko na wykopkach. Rolnik wziął je do domu, było o włos od tragedii

Wykopki są zajęciem, które angażuje zarówno umysłowo, jak i fizycznie. Przez cały czas trzeba być skupionym - czy to podczas prac ręcznych, czy z maszynami polowymi. Rolnicy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego niezależnie od rodzaju aktywności w gospodarstwie starają się stosować do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Okazuje się jednak, że również na własnym polu, które zna się jak przysłowiową własną kieszeń, można natknąć się na zaskakujące znalezisko.

Wykopki mogą stać się zagrożeniem dla życia? Generalnie nie, ale nie ma co do tego reguły. W glebie kryje się wiele tajemnic - i to nie tylko w postaci bakterii czy innych żyjątek. Warto jednak zawsze mieć świadomość, w jaki sposób powinno się zachować podczas nieprzewidzianych zwrotów akcji na polu.

Wykopki ekstremalne

Rolnik, który pracował na polu, nie spodziewał się, że podczas wykopków odnajdzie coś, co mogłoby zagrozić jego życiu. W gminie Stary Brus w województwie lubelskim doszło do przypadkowego odkrycia podczas prac polowych. Właściciel ziemi natknął się bowiem na niewypał - granat ręczny. Można domniemywać z dużym prawdopodobieństwem, iż jest to broń pochodząca z czasów II wojny światowej. W Kołaczach położonych w tej samej gminie inny rolnik wykopał pocisk moździerzowy. Zamiast zostawić go na miejscu, wziął niewybuch do domu.

Służby apelują

W każdym przypadku znalezienia podejrzanie wyglądającego przedmiotu wykonanego z metalu trzeba niezwłocznie zawiadomić policję. Jest to niezwykle niebezpieczna sytuacja, która może zagrozić naszemu życiu. Znajdowanie niewypałów z czasów wojny nie jest w Polsce rzadkością, choć za każdym razem robi wielkie wrażenie. Lepiej jednak, by takiego znaleziska nie dotykać - pomimo upływu lat jest ono nadal śmiertelnie niebezpieczne. W takich sytuacjach na miejsce przyjeżdżają saperzy, którzy zabezpieczają teren i neutralizują niewybuch. Dla wszystkich ciekawskich, których korci, by zabrać pocisk lub granat do domu warto dodać, że za posiadanie takich przedmiotów grozi w Polsce kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Następny artykuł