Zakaz - pasza
pikrepo
Autor Aneta Wasilewska - 25 Października 2020

Czasu zostało coraz mniej. Producenci żywności: nie stać nas na zakaz pasz GMO

Zakaz używania pasz GMO będzie obowiązywać producentów żywności już od początku przyszłego roku. Rolnicy i organizacje hodowców zwierząt wciąż apelują do ministra rolnictwa, by zmienione zostały zapisy, mówiąc głośno o fatalnych skutkach, jakie zmiany przyniosą dla całego rolnictwa w Polsce.

Zakaz stosowania pasz GMO według polskiego prawa ma wejść w życie już od 1 stycznia 2021 roku. Przypomnijmy, że przepis dotyczący zakazu wszedł w życie już w 2006 roku z dwuletnim vacatio legis, by wszyscy mogli przestawić się na pasze bez GMO. Jednak już wtedy okazało się, że zmiany są niemożliwe do wprowadzenia w tak krótkim czasie. Co doprowadziło do tego, że ministerstwo wciąż przedłużało okres przed wejściem w życie zakazu. Teraz nieuchronnie zbliżamy się daty, od kiedy stosowanie pasz GMO w Polsce będzie zabronione. Zakaz wejdzie w życie od początku przyszłego roku, chyba że ministerstwo znów przychyli się do apeli rolników i producentów żywności.

Porozumienie osiągnięte, dotacje będą, ale nie dla wszystkich. Wiemy, kto może liczyć na pieniądze z budżetu UEPorozumienie osiągnięte, dotacje będą, ale nie dla wszystkich. Wiemy, kto może liczyć na pieniądze z budżetu UECzytaj dalej

Zakaz stosowania pasz GMO - usunąć zapis, zamiast przesuwać w nieskończoność

- Doszliśmy do wniosku, że to jest świetny moment, aby ten zakaz skreślić jako niepotrzebny i bezprzedmiotowy. Ustawa o dobrowolnym znakowania GMO rozwiązuje problem i porządkuje sytuację na rynku - zauważył przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Marian Sikora.

Nie tylko Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych chciałaby, żeby zakaz został całkowicie wykreślony. Takiego samego zdania jest na przykład Ryszard Kujawiak z firmy Sano, który wprost mówi, że producentów żywności nie stać na takie zmiany. Co więcej, jak zauważa, konsekwencje prowadzenia takiego zakazu spowodują, że spadnie konkurencyjność polskiej produkcji za granicą.

- Konsekwencją tej decyzji będzie jeszcze niższa konkurencyjność naszej produkcji na europejskim i światowym rynku. Nie jesteśmy w stanie niczym zastąpić śruty sojowej w 100% w żywieniu, szczególnie młodych prosiąt czy kurcząt - zauważył Kujawiak.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Gdy policjanci i aktywiści zobaczyli na własne oczy, wstrzymali oddech. Dramat na wsi, łzy cisną się do oczu
2. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie
3. Ministerstwo rolnictwa nie pozostawiło żadnych wątpliwości. Powołano się na przepisy

Nagły zwrot akcji. Magda z Nagły zwrot akcji. Magda z "Rolnik szuka żony" już nie musi się niczego obawiaćCzytaj dalej

Konsekwencje zakazu dotkną każdego

Przestawienie się rolników na zakup śruty non-GMO spowoduje, że koszty produkcji pasz pójdą w górę. Dziś nawet ciężko jest przewidzieć, o jak dużym wzroście cen będzie mowa. Straty odczują polscy hodowcy, a zyski pojawią się w kieszeni firm, które w sprzedaży mają paszę bez GMO.

- Oczywiście, mamy alternatywy w postaci śruty non-GMO, białka ziemniaczanego czy mączek rybnych, ale są to surowce już dziś bardziej kosztowne od konwencjonalnej śruty sojowej i ich wykorzystanie zawsze wiąże się ze zwyżką końcowych cen pasz. Rządzący zapomnieli chyba, że surowców rzepakowych, czy też nasion bobowatych nie możemy stosować w żywieniu młodych zwierząt. W tym zakresie jesteśmy pozostawieni bez alternatywy. Firmy paszowe patrzą na dostępność surowców paszowych i tam, gdzie jest możliwe, wykorzystują w tuczu rodzime pasze białkowe, np. śrutę rzepakową - zanznacza Ryszard Kujawiak z firmy Sano.

Więcej o zmianach, które niebawem wejdą w życie, pisaliśmy więcej tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ból gardła, kaszel, katar - na wszystko pomoże syrop, który zrobisz w domu. Składniki znajdziesz na spacerze w parku
  2. Kinga Duda ma już dość. Córka prezydenta i funkcjonariusz SOP interweniowali w Krakowie. Powód jest zaskakujący
  3. Porozumienie osiągnięte, dotacje będą, ale nie dla wszystkich. Wiemy, kto może liczyć na pieniądze z budżetu UE
  4. Miliard dla rolników i mieszkańców wsi. Co zostało jeszcze z obietnic przedwyborczych?
  5. Coraz częściej słychać o atakach na zwierzęta hodowlane. Populacja wilków wzrasta z roku na rok
  6. “Niebieski księżyc” pierwszy raz od 70 lat. Datę niezwykłego zjawiska lepiej od razu zapisz w kalendarzu
  7. Wampiry jednak istnieją. Nie wierzysz? Kot o nietypowej urodzie wygląda jak najprawdziwszy krwiopijca


Następny artykuł