zakład mięsny
commons.wikimedia.org / fot. Mach240390
Autor Magdalena Więckowska - 30 Grudnia 2020

Szef znanego zakładu mięsnego podejrzany o przestępstwa podatkowe. Ekstradycja z Argentyny

Szef znanego zakładu mięsnego - Henryk K. został ujęty w swoim domu w Buenos Aires w Argentynie. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym od marca 2020 roku. Jak się okazało, nie przebywał na terenie Państwa Polskiego.

Zakłady Mięsne Henryk Kania od pewnego czasu miały problemu z płynnością finansową. Szef spółki jest podejrzany o poważne przestępstwa skarbowe.

Zakład mięsny i działania niezgodne z prawem

Na wciąż działającej stronie Zakładów Mięsnych Henryk Kania możemy przeczytać, iż firma jest liderem wśród producentów wyrobów wędliniarskich i mięsa konfekcjonowanego w Polsce. Niestety, pomimo sukcesów, pewne elementy machiny firmowej zaczęły szwankować.

Latem 2020 roku Sąd Rejonowy w Katowicach ogłosił upadłość spółki należącej do Henryka K. Wiadomym było, iż część firmy przejmie za 100 milionów złotych inny gracz na polu branży mięsnej - Cedrob. Niestety, równolegle ze smutnymi wieściami o upadku Zakładów Mięsnych Henryk Kania słychać było również o podejrzeniach nieprawidłowości czynności skarbowych.

Prokuratura postawiła Henrykowi K. twardy zarzut już w 2019 roku, jakim było wystawianie pustych faktur VAT. Istniało podejrzenie, że spółka wytworzyła ich około 5,5 tysiąca sztuk o wartości 740 milionów złotych.

Gienek i Andrzej z Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" grają dla WOŚP. Nie do wiary, co przeznaczyli na licytacjęCzytaj dalej

Transakcje, które w rzeczywistości nie miały miejsca opisywane były jako sprzedaż i dostawa mięsa.

W konsekwencji firmie postawiono zarzuty o wyłudzenia zwrotu podatku VAT na kosmiczną kwotę 28 milionów złotych. Dodatkowym obciążeniem miało być obciążenie Skarbu Państwa kolejnymi 40 milionami z racji podatku VAT w latach 2016-2019.

Właściciel i główny akcjonariusz spółki odpierał zarzuty. Mężczyzna wyjechał za granicę, a prokuratura wystawiła za nim list gończy.

Areszt domowy w Argentynie

Henryk K. został odnaleziony w swoim domu w argentyńskim Buenos Aires, gdzie został pojmany. Obecnie władze pracują nad procedurą ekstradycji, a sam Henryk K. przebywa w areszcie domowym.

Kiedy Henryk K. dotrze do Polski, będzie przetransportowany do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Jak podaje portal farmer.pl ciążą na nim zarzuty dotyczące przynależności do zorganizowanej grupy przestępczej oraz przestępstw przeciwko Skarbowi Państwa.

Może grozić mu nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł