Zakupy - pieniądze
pikrepo
Autor Aneta Wasilewska - 2 Listopada 2020

Robisz zakupy przez internet? Już niedługo zapłacisz więcej za przesyłki z zagranicy

Zakupy robione przez internet z roku na rok zyskują coraz większą popularność wśród Polaków. Co więcej, chętnie zamawiamy nie tylko z polskich sklepów, ale i zagranicznych. Niestety, zgodnie z doniesieniami, które dziś pojawiły się w mediach, już w połowie przyszłego roku, trzeba będzie ponosić większe koszta zamawiania przez internet. Wiadomo już, co doprowadzi do wyższych cen.

Zakupy są nieodłączną częścią życia, wiele z nas w dobie pandemii coraz częściej decyduje się na nabywanie towarów drogą internetową, zamawiając najróżniejsze produkty z różnych części świata. Dziś, kiedy robienie zakupów wiąże się ze zwiększony ryzykiem zakażenia wirusem, chętniej zostajemy w domu, decydując się na zakupy w sieci. Niestety, konsumenci muszą przyszykować się na wzrost cen przesyłek z zagranicy. Już od przyszłego roku czekają nas zmiany.

Dziennik Gazeta Prawna: Zakupy w sieci będą droższe

Zgodnie z informacjami, które dziś zostały zamieszczone w Dzienniku Gazecie Prawnej, już od pierwszego lipca przyszłego roku towary przesyłane w paczkach do konsumentów z całej Unii Europejskiej zostaną opodatkowane. Podatek obejmie wszystkie produkty niezależnie od ich wartości, a zmiany dotkną także wszystkie sklepy internetowe. DGP przekazując informacje, powoływał się na opublikowany właśnie projekt nowelizacji ustawy o VAT i innych ustaw.

- Projekt zmierza do wdrożenia unijnego pakietu VAT e-commerce, którego celem jest uszczelnienie poboru podatku od transgranicznego handlu elektronicznego pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami - napisano dziś w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

DZISIAJ GRZEJE:
1. Mocna akcja pod finałowym zdjęciem z Rolnik szuka żony. Komentarze zabolały
2. Nie tylko godziny dla seniorów. Idąc na zakupy musisz być przygotowany też na kolejny czas dla jednej grupy Polaków
3.Z ostatniej chwili: Józef z "Rolnik szuka żony" się określił. Widok nie pozostawia wątpliwości

Apolonia z Apolonia z "Rolnik szuka żony" się wygadała. Powiedziała, co stało się z Ewą po programieCzytaj dalej

Będzie drożej na AliExpress, Wish, Amazon i eBay

Przypomnijmy, obecnie unijny fiskus nie w każdym przypadku otrzymuje podatek od towarów, które zamawiane są przez mieszkańców Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o robienie zakupów z takich popularnych portali, jak AliExpress, Wish, Amazon i eBay.

Dziś zamawiając przesyłki o wartości do 22 euro z innych krajów, zwolnieni jesteśmy z opłat VAT. Niestety, doprowadziło to do tego, że sprzedawcy nadużywają tego zwolnienia i nie odprowadzają także podatku od tych droższych paczek, często zaniżając ich wartość.

Zmiany wprowadzone od przyszłego roku zakładają całkowite wycofanie się ze zwolnienia podatku od paczek, których wartość nie przekracza 22 euro. Oznacza to, że podatek zostanie nałożony na każdą paczkę zamawianą ze wszystkich krajów poza Unią Europejską (Chiny, Stany Zjednoczone).

Zgodnie z doniesieniami, które pojawiły się w mediach, nowa danina będzie pobierana od kupującego przy zakupie, czyli oficjalnie przez platformę, z której jest zamawiany towar, bądź przy dostawie poprzez firmę kurierską.

Więcej informacji na temat zmian, jakie wejdą w życie już od pierwszego lipca 2021 roku można przeczytać w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: PAP, Dziennik Gazeta Prawna

Następny artykuł