Zakupy - ceny
Marek BAZAK/East News source
Autor Aneta Wasilewska - 11 Stycznia 2021

Kraj pochodzenia czy jakość? Wskazano, czym kierują się Polacy podczas robienia zakupów

Zgodnie z wynikami badań Polskiego Monitora Opinii, Polacy podczas robienia zakupów kierują się przede wszystkim ceną (58%) i składem (38%), a gdzie w tym wszystkim miejsce na pochodzenie produktów? Jak się okazuje, lokalność produktów jest trzecim kryterium (30%), które brane jest pod uwagę podczas wizyt w sklepach.  Dlaczego zagraniczne produkty zalewają sklepy w Polsce?

- Z cyklicznych badań wynika, że coraz częściej zwracamy uwagę na to, czy dany produkt pochodzi z Polski i chcemy wspierać lokalny biznes. Rodzimych produktów przybywa, ale równocześnie do sklepów trafia ogromna ilość żywności zza granicy, która musi przebyć tysiące kilometrów, zanim pojawi się w polskim sklepie - informuje portal WP.

Zagraniczne produkty na rynku Polskim

Dziennikarze WP próbowali dowiedzieć się od ekonomisty dr. Sergiusza Prokurata, dlaczego na polskim rynku jest taki wiele produktów zagranicznych. Zdaniem eksperta wpływ na decyzje dużych sieci handlowych ma przewidywalność, powtarzalność i terminowość.

- Umowy lokalnych rolników z dużymi sieciami handlowymi mogą czasami być po prostu niemożliwe, dlatego że mogą oni mieć za małą ilość produktów w stosunku do zapotrzebowań sieci. A duże sklepy potrzebują mieć pewność, że w danych dniach na 100 proc. pojawi się ta dostawa- zaznaczył ekspert.

Gienek i Andrzej z Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" zwrócili się do fanów. Liczy się każda pomocCzytaj dalej

I dodaje, że lokalni rolnicy mogą mieć wiele problemów, które nie są od niezależne, jak np. pogoda.

- Oprócz tego nowoczesne zagraniczne firmy rolnicze mają możliwość uprawy konkretnych warzyw czy owoców przez cały rok na ogromną skalę, co również jest powodem, dla którego sieci handlowe częściej korzystają z produktów zagranicznych - podkreśla portal.

Patriotyzm konsumencki

Polacy jeszcze przed świętami byli zachęcani przez ministra rolnictwa do sięgania po polskie produkty.

- Zachęcam do udziału w bardzo ważnej zwłaszcza teraz w okresie kryzysu pandemii akcji pod hasłem „Solidarni z Rolnikami”. Coraz bliżej święta Bożego Narodzenia. Postarajcie się Państwo, aby na Waszym świątecznym stole były potrawy z polskich produktów. Świeże, zdrowe i co najważniejsze Wasze, tradycyjne, lokalne. Zaproście Państwo do akcji swoich znajomych - apelował Grzegorz Puda przed świętami.

Co więcej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polskie Koleje Państwowe S.A. oraz PKP Intercity włączyły się we wspólną akcję, by promować polskie produkty, o czym pisaliśmy >tutaj<.

Wybór towarów zależy jedynie od konsumentów. To oni zadecydują, czy będą wspierać lokalny rynek, czy sięgną po produkt tańszy, czy lepszej jakości.

- Wybierając produkty w sklepie, w dużej mierze kierujemy się właśnie jakością i gdy polskie produkty będą najlepsze, wtedy ludzie będą je kupować. Sama "polskość" nie wystarczy - zakończył dr Sergiusz Prokurat w rozmowie z WP.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: WP

Następny artykuł