Zakupy - wskazówki
Marek BAZAK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 17 Listopada 2020

Kupujesz warzywa i owoce w markecie? Na zakupach pamiętaj o kluczowych wskazówkach

Wybierasz się na zakupy po owoce i warzywa? Lepiej poznać te kluczowe wskazówki, by nie kupić kota w worku. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem arbuzów, papryki, czy pomidorów. Informacje te pozwolą nam unikać marnowania żywności, która jest w Polsce coraz większym problemem.

Zakupy są dziś nieodłącznym elementem życia każdego z nas. W związku z wyjątkową sytuacją warto dowiedzieć się, na jakie owoce i warzywa w sklepie zwracać szczególną uwagę. Dzięki tym prostym, ale kluczowym wskazówkom, czas spędzony w sklepie, zdecydowanie się skróci, a my nie wyjdziemy z zakupów z nieświeżymi produktami.

Zakupy owoców i warzyw w marketach. Na co zwracać szczególną uwagę?

Podczas robienia zakupów najważniejsze jest, by zwracać uwagę na wygląd i zapach warzyw i owoców. Czasami już na pierwszy rzut oka można się przekonać, że dany produkt jest niedojrzały, albo nieświeży. Jednak w niektórych przypadkach, łatwo się naciąć i kupić niedobry produkt, który ostatecznie wyląduje w koszu, a my tylko stracimy pieniądze.

W przypadku arbuza warto przyjrzeć się ogonkowi. Jeżeli jest suchy, oznacza to, że arbuz jest w pełni dojrzały. A co można wywnioskować, patrząc na skórkę? Że zdecydowanie lepiej sięgać po ten owoc, na którym wyraźnie zarysowane są jasne paski i kontrastujące zielone. Jeżeli na arbuzie pojawi się jasna plama, to jest to miejsce, w którym arbuz dotykał ziemi.

Osoby, które sięgają po paprykę, powinny wiedzieć, że to warzywo występuje w postaci męskiej i żeńskiej. Ta męska ma u podstawy trzy sektory jest kwaśniejsza od żeńskiej. Męska będzie idealna do gotowania, natomiast żeńska będzie nadawała się bardziej do jedzenia na surowo.

Kupując pomidory, warto pamiętać, że nie powinny być one zbyt twarde, a jędrne. W ich przypadku te kupione z gałązką mają większą szansę na dłuższe zachowanie świeżości, natomiast na pewno nie będą tak słodkie, jak te, które sprzedawane są bez gałązki.

Jabłka, śliwki, ogórki i pomarańcze - które wybrać podczas zakupów?

Na zakupach wybierasz jabłka? Najlepsze w smaku będą te z jędrną i niepomarszczoną skórką, które są twarde w dotyku.

Natomiast w przypadku śliwek, warto spojrzeć na ich ogonek. Dojrzałe owoce będą miały ciemny i suchy ogonek. A jak sprawdzić, czy w śliwkach nie ma robaków? Zwróć uwagę na to, czy na skórce nie pojawiają się skrystalizowane krople soku i dziury. Mogą być to sygnały, że owoce są robaczywe.

Podczas kupowania ogórka zwróć uwagę, czy jest miękki na końcach. Jeżeli tak, odradzamy jego zakup. Najlepsze ogórki są twarde, mają jasnozieloną skórkę bez pęknięć i bez plam.

W okresie świąt wzrasta sprzedaż pomarańczy, a jak wybrać ten najlepsze? Przede wszystkim dobre pomarańcze będą miały intensywny kolor skórki, bez żadnych plam i przebarwień. Widzisz na pomarańczy charakterystyczny "pępek"? Taki owoc będzie słodki, soczysty i nie powinien mieć w sobie żadnych pestek.

Oczywiście podczas zakupów warto także mieć na uwadze informacje, które pojawiły się w ostatnich dniach. Niestety, już niemalże połowa Polaków przyznaje się do marnowania żywności, a jednymi z najczęściej wyrzucanych produktów, są właśnie owoce i warzywa.

Źródło: Gazeta Pomorska

Następny artykuł