zanieczyszczenie światłem
commons.wikimedia.org / Timo Newton-Syms (org. Flickr / fot. russavia)
Autor Magdalena Więckowska - 5 Stycznia 2021

Zagrożenie, które wciąż bagatelizujemy. Powstaje nie tylko w miastach, ale również na wsiach

Zanieczyszczenie światłem brzmi tajemniczo, ale jest realnym i niepożądanym zjawiskiem, które staje się coraz bardziej częste w miarę rozwoju działalności człowieka. Za jego rozwój są odpowiedzialne nie tylko wielkie metropolie miejskie, ale także duże kompleksy rolnicze.

Zanieczyszczenie światłem powstaje w miarę rozbudowy dróg, transportu oraz miast. Ponadto znaczny wkład w rozwój tego problemu wnoszą m.in. wielkoobszarowe szklarnie.

Zanieczyszczenie światłem

Od zawsze słyszało się, że światło jest niezbędne do życia, a jego obecność wpływa w pozytywny sposób na samopoczucie. Są to jednak stwierdzenia dotyczące naturalnego światła pochodzącego z energii słonecznej, a nie jego sztucznego odpowiednika.

W ostatnich latach spora część świata - zwłaszcza Europa i wschodnia część Ameryki - zmaga się z tzw. zanieczyszczeniem światłem. Czym tak naprawdę jest to zjawisko?

Zauważalne jest ono m. in. w sytuacji, gdy podczas bezchmurnej nocy nie można dostrzec na niebie gwiazd. W skrajnych przypadkach w mroku niebo wydaje się jasnofioletowe, a nawet żółtawe. Widok jest szczególny i nieco niepokojący. Są za nie odpowiedzialne sztuczne źródła światła.

Dramatyczny wypadek. Po mężczyźnie przejechał ciągnik rolniczyDramatyczny wypadek. Po mężczyźnie przejechał ciągnik rolniczyCzytaj dalej

Światło ze szklarni

Każdy ogrodnik i miłośnik roślin wie, że w pewnych okresach w roku rośliny potrzebują doświetlania do tego, by wyglądały pięknie i mogły utrzymać swój stan wegetacji.

W tym celu plantatorzy stosują specjalne lampy, które imitują promienie słońca. Kwestia w tym, że w rzeczonych szklarniach owo sztuczne słońce nigdy nie zachodzi. Efektem jest nieustająca łuna światła bijąca z gigantycznych szklarni.

Problem jest obecny m. in. w Niderlandach, które przodują w rozwoju nowoczesnego rolnictwa i stosują szklarnie na szeroką skalę. Mimo to, m.in. poprzez obecność doświetlanych szklarni, mieszkańcy tego kraju zmagają się z największym zanieczyszczeniem światłem w Europie i na świecie. Istnieją strony internetowe takie jak lightpollutionmap.info, gdzie można przyjrzeć się temu zjawisku na szczegółowych mapach.

Nie jest to zaledwie problem natury estetycznej, ale brak "prawdziwej nocy" może odbić się negatywnie na zdrowiu psychicznym i fizycznym człowieka. Niedostateczne zaciemnienie może w skrajnych przypadkach doprowadzić do poważnych problemów ze snem, a one z kolei do zaburzeń natury psychicznej. Noce rozświetlane sztucznym światłem zaburzają także życie zwierząt, płosząc je i destabilizując ich aktywność.

Obecnie, by zaradzić temu zjawisku, w Holandii i innych krajach stosuje się tzw. kurtyny zaciemniające. Niestety, kwestia ta nie rozwiązuje w pełni problemu zanieczyszczeń światłem. Poniższa fotografia pochodzi z portalu lightpollutionmap.info i przedstawia zanieczyszczenie światłem w Europie:

zanieczyszczenie światłem

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł