zboża - ceny
Marek BAZAK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 13 Lutego 2021

Ceny zbóż paszowych idą w górę. Atak zimy wpływa na handel

Do Polski zawitał kolejny atak zimy, oprócz intensywnych opadów, przyniósł ze sobą także wyższe ceny zbóż paszowych. - Drożeją wszystkie zboża paszowe, ceny pszenicy paszowej wynoszą najczęściej 850–880 zł/t, ale coraz więcej jest ofert po 900 zł/t i wyżej - przekazuje Juliusz Urban.

Jak zauważa dr Juliusz Urban, kolejny atak zimy w Polsce przyniósł problemy nie tylko z realizacją zawartych kontraktów, ale i mogło zniechęcić do zawierania kolejnych, co z kolei przełożyło się na mniejszą podaż.

Kolejki w portach

Ceny w krajowym skupie pozostają bez zmian. Na ten moment można zauważyć duże kolejki w portach, jednak wynikają one jedynie z realizacji wcześniejszych kontraktów.

- Są one jedynie realizacją wcześniej zawartych kontraktów, bo śnieg i mrozy powodują mniejsze chęci do zawierania nowych umów sprzedaży. Utrudnienia drogowe i przeszkody przy załadunku zbóż, dotykające wiele gospodarstw, zniechęcają do sprzedaży, co odbija się od razu na krajowym rynku. Pszenica konsumpcyjna jest najczęściej skupowana od 880 do 930 zł/t- przekazał Juliusz Urban.

W związku z tym drożeją wszystkie zboża paszowe i obecnie wynoszą od 850 do 880 zł/t, a nawet prawie 900 zł/t.

Minister klimatu ws. szacowania szkód i funkcjonowania kół łowieckichMinister klimatu ws. szacowania szkód i funkcjonowania kół łowieckichCzytaj dalej

Rozczarowanie firm paszowych

- U nas rozczarowane firmy paszowe, które dotychczas wstrzymywały się z zakupami, licząc na to, że rynek pospada i rozpocznie się większa podaż, zaczynają się niecierpliwić. Zjadają swoje zapasy, a na nowe zakupy za bardzo nie mogą liczyć- napisał dla portalu Top Agrar.

W Polsce już teraz można zaobserwować większy popyt na jęczmień, którego dziś szukają zarówno hodowcy trzody, jak i firmy paszowe.

- Pomimo iż chów świń jest obecnie nieopłacalny, czymś wyżywić tuczniki trzeba, a duża rozpiętość cen jęczmienia do cen pszenicy jest na dłuższą metę nie do utrzymania. W tym tygodniu jęczmień podrożał średnio aż o 12 zł/t a najczęstsze oferty skupu jęczmienia wynoszą 680–760 zł/t - przekazuje Urban.

Ceny:

  • pszenica paszowa od 850 do 880 zł/t (w portach), a 610–680 zł/t (w krajowych skupach),
  • żyto 720–725 zł/t (w portach), 610–680 zł/t (w skupie),
  • owies 560–650 zł/t (w skupie).

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Top Agrar

Następny artykuł