zboże
unsplash.com / fot. Avinash Kumar
Autor Magdalena Więckowska - 29 Stycznia 2021

Media w Polsce huczą: pieczywo i mięso będą drożeć

Prognozy na 2021 rok w kwestii cen pieczywa i mięsa nie są zbyt optymistyczne dla wielu konsumentów - produkty te będą najprawdopodobniej drożeć. Powodem jest wzmożony eksport polskiej pszenicy, co może spowodować znaczące braki na krajowym rynku.

Rolnicy sprzedają zboże do innych krajów, gdzie mogą dostać za swój towar naprawdę dobrą cenę. Niestety, sprawa ma też drugą stronę - niedobór pszenicy najprawdopodobniej zaowocuje wzrastającymi kosztami produkcji pieczywa i mięsa.

Pszenica wyjeżdża z Polski

Fakt jest jeden: ceny pszenicy na rynku światowym rosną. Nie jest zatem tajemnicą, że na eksporcie tego produktu można naprawdę dobrze zarobić. Jak podaje portal polsatnews.pl w 2020 roku odnotowano rekordowe plony - wyniosły one 33,5 miliony ton, czyli 16% więcej niż w 2019 roku.

Od momentu żniw w 2020 roku wyeksportowano z Polski już 2 miliony ton pszenicy oraz 2 miliony pozostałych zbóż dostępnych w naszym kraju. Również w tym aspekcie widać wzrost - eksportowanych zbóż jest około 50% więcej, niż miało to miejsce rok temu o tej samej porze.

Jak podaje portal rmf24.pl aktualnie za tonę pszenicy w Polsce płaci się około 1100 złotych. Sześć miesięcy temu za tę samą ilość zboża rolnicy mogli zarobić około 800 złotych. Różnica jest zatem zauważalna gołym okiem.

Odśnieżał drogi ciągnikiem. Niebezpieczny finał prac na LubelszczyźnieOdśnieżał drogi ciągnikiem. Niebezpieczny finał prac na LubelszczyźnieCzytaj dalej

Branża młynarska bije na alarm - trend wyprzedawania pszenicy na rynki zagraniczne w celach zarobkowych bez pozostawiania odpowiedniej ilości surowca w polskich spichlerzach może skończyć się boleśnie. Chodzi dokładnie o prognozowane podwyżki cen pieczywa i mięsa.

Konsumenci mogą się zdziwić

Portal innpoland.pl podaje, iż pszenica na globalnym rynku podrożała aż o 30%. Powodem był głównie niewielkie plony na świecie. Mimo to pogoda w Polsce była na tyle dobra dla upraw, że przełożyło się to na bardzo korzystne dla rolników żniwa.

Warto jednak pamiętać, że drożeje nie tylko pszenica, ale też inne produkty żywnościowe w Polsce. Powodem jest słaba pozycja złotego względem innych walut i postępująca inflacja na światowych rynkach. Wyższa cena pszenicy w naturalny sposób przekłada się na wyższe ceny mąki.

Wzrastające ceny są w Polsce odczuwalne od dłuższego czasu - dane Eurostatu cytowane przez Polsat News podają, iż Polska była liderem wzrostu cen w całej UE w grudniu 2020 roku. Co ciekawe, sektor młynarski w obawie o zapasy surowca zwrócił się o uwolnienie strategicznych rezerw pszenicy do Agencji Rezerw Materiałowych.

Prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Krzysztof Gwiazda w rozmowie z portalem rmf24.pl powiedział, iż sektor młynarski czeka na odpowiedź rządu w sprawie wystosowanej prośby. Dodał:

- Agencja rządowa w miarę możliwości powinna być gotowa do interwencji (...), tak by nie zabrakło zboża, zarówno do przemiału na mąkę jak i dla sektora paszowego.

Problem na krajowym rynku pszenicy może zatem mieć proste przełożenie na wzrost kosztów produkcji mięsa, a co za tym idzie - wyższe ceny w sklepach spożywczych.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: rmf24.pl, Polsat News

Następny artykuł