zima
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 17 Stycznia 2021

Mroźna zima nie ustępuje. Czy rolnicy będą mieli problemy z oziminami?

Zima pokazała swoje dawno niewidziane oblicze - mroźna, wietrzna i pełna śniegu. W wielu miejscach w Polsce pokrywa śnieżna leży już któryś dzień, w innych doskwiera głównie mróz. Czy to nagłe uderzenie zimowej aury może realnie zagrozić oziminom, które rolnicy siali na jesieni?

Zima w przypadku wielu gatunków nie powinna być wielkim zagrożeniem, choć prawdą jest, że nasiona lepiej znoszą spadki temperatury, gdy ziemia przykryta jest grubszą warstwą śniegu.

Zima kontra oziminy

W weekend przypadający na 16 i 17 stycznia nie będzie chyba miejsca na mapie Polski, które nie odnotuje ujemnej temperatury powietrza. Mróz wzmaga się im dalej na wschód - prym wiedzie tutaj województwo podlaskie, lubelskie i podkarpackie.

Temperatury, jakie mogą pojawić się na terenie kraju, oscylować mają w granicach od -3 do nawet -12. Ostrzeżenia meteorologiczne obowiązują dla wschodniej części kraju, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że spadki temperatur mogą się jeszcze pogłębić w kolejnych dniach.

Czy temperatury, które w niektórych częściach Polski spadną nawet do -15 stopni Celsjusza mogą zagrozić roślinom ozimym? Zaliczamy do nich pszenicę, pszenżyto, jęczmień, wykę, żyto, rzepik i rzepak.

Emilka z Emilka z "Rolnicy. Podlasie" wszystko wyjaśniła. Chodzi o jej zwierzętaCzytaj dalej

To, w jaki sposób rośliny zareagują na mocne spadki temperatur, zależy również od tego, w jakim stanie rozwojowym weszły w stan spoczynku zimowego.

Czy zima okaże się łaskawa?

Wymienione wyżej jednoroczne rośliny ozime nie powinny mieć - w teorii - problemu z przezimowaniem w sytuacji, gdy temperatura spada grubo poniżej zera. Faktem jest jednak, że na ich stan wpływa również to, czy na ziemi leży śnieg.

W sytuacji, gdy gleba jest pokryta przynajmniej dziesięciocentymetrową warstwą śniegu, temperatura przy glebie nie jest tak niska - podobny mechanizm działa z zamarzniętymi zbiornikami wodnymi, które dzięki temu przy dnie osiągają temperaturę rzędu 3-4 stopni Celsjusza, co umożliwia przeżycie rybom.

Kiedy śniegu nie ma, stan ozimin może być zagrożony. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że śnieg pojawił się praktycznie we wszystkich miejscach w Polsce podczas ostatnich dni. Scenariuszem, którego z pewnością obawiają się rolnicy są wahania temperatur - od dodatnich do bardzo niskich, które źle wpływają na rośliny.

Różne gatunki ozimin reprezentują inny poziom odporności na trudne warunki atmosferyczne, jednakże zbożem, które jest najwrażliwsze, jest jęczmień. Jak podaje portal agropolska.pl bez śniegu może zginąć przy temperaturze - 15 stopni Celsjusza. Ze śniegiem wytrzymuje do -25 stopni.

Pszenica i pszenżyto radzą sobie do poziomu -20 stopni bez okrywy śniegu, a do -30 z warstwą śniegu. Największym mocarzem wśród ozimin jest żyto, które bez pokrywy śnieżnej da sobie radę nawet do -25 stopni, a ze śniegiem nawet do -30 stopni.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł