złote łany
YouTube.com / auschtagen
Autor Magdalena Więckowska - 7 Grudnia 2020

Oglądaliście "Złote łany"? Dziś chyba mało kto pamięta

“Złotych Łanów” nie trzeba chyba nikomu przypominać. Barwny serial dokumentalny sprzed dwudziestu lat opowiadał o codziennym życiu na polskiej wsi. Wszystko jeszcze sprzed wejścia do Unii Europejskiej, długo przed tym, zanim w telewizji pojawiły się programy takie jak “Rolnicy. Podlasie” czy “Rolnik szuka żony”. Oglądaliście ten uwielbiany przez tysiące Polaków serial?

“Złote Łany” podbiły serca widzów głównie dlatego, że przedstawiały wieś w realistyczny sposób - bez utrwalania negatywnych stereotypów i umacaniania nierealnych wizji sielskiej krainy.

“Złote Łany” i wielka popularność

Serial był emitowany w roku 2000 na antenie Telewizji Polskiej programu 1. Od samego początku cieszył się popularnością wśród widzów, głównie ze względu na swoją oryginalność na tle innych produkcji. Reżyserką “Złotych Łanów” jest Ewa Straburzyńska.

Bohaterami serialu nie byli aktorzy, lecz prywatni ludzie, którzy postanowili podzielić się swoją codzienną historią przed kamerami. Ich zachowania były spontaniczne, podobnie jak trudy i radości pracy w gospodarstwie.

Uwielbiany program

“Złotych Łanów” wyprodukowano dwanaście odcinków, a każdy z nich trwał krótko, bo tylko 24 minuty. Nie przeszkodziło to jednak w zdobyciu wielkiej popularności wśród Polaków. Akcja toczy się w okresie żniw, czyli w lipcu, sierpniu i pierwszych dniach września. Warto dodać, że o ile imiona, nazwiska i osobowości przedstawione w serialu nie są w żaden sposób reżyserowane, to sama nazwa wsi - Złote Łany - jest fikcyjna i stworzona na potrzeby produkcji.

Z dzisiejszej perspektywy “Złote Łany” są niezwykle ciekawym spojrzeniem na Polskę sprzed czasów przynależności do Unii Europejskiej. Łatwo dostrzec, jak wielki postęp poczyniła polska wieś na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Poza walorami rozrywkowymi, “Złote Łany” są z pewnością wartościową pamiątką dawnych dni.

Następny artykuł