Żuk - kultowe auto
photobeppus/Flickr
Autor Aneta Wasilewska - 16 Października 2020

Pamiętacie jeszcze kultowego żuka?

Żuk kiedyś widziany był na każdej ulicy w Polsce. Dziś niewiele osób o nim pamięta, a jeszcze mniej widuje go za oknem. Pamiętacie jeszcze, jak jeździło się tymi samochodami?

Żuk przed laty robił prawdziwą furorę w Polsce. Do dziś wiele osób wspomina go z łezką w oku, gdy myśli o swoich przeżyciach związanych z tym samochodem. A wy pamiętacie jeszcze kultowe żuki?

Rodzice z czerwonych stref dostaną pieniądze? Rolnicy mogą się ucieszyćRodzice z czerwonych stref dostaną pieniądze? Rolnicy mogą się ucieszyćCzytaj dalej

Żuk - kultowe auto

Żuki produkowane były od 24 lipca 1959 do 13 lutego 1998 roku, ale jeszcze długo po wypuszczeniu ostatniego samochodu z produkcji, cieszyły się ogromną popularnością w Polsce. Klasyczny Żuk został opracowany na bazie samochodu FSO Warszawa, miał wspólne z nim podwozie, silniki oraz układ jezdny, co miało swoje plusy i minusy, ale z pewnością przyczyniło się do niskiej ceny samochodu, a razem z nią rosła sprzedaż tych aut w Polsce.

Za konstrukcję całej rodziny Żuków odpowiedzialni byli inżynierowie Stanisław Tański oraz Roman Skwarek. Co ciekawe, w szczytowym okresie dla Żuków, produkowano ich aż 30 tysięcy rocznie. Produkcja samochodów nie szła jednak jedynie na rynek krajowy, ale i na eksport.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Stało się. Pękła bariera. Główny Lekarz Weterynarii potwierdził, wystarczyło jedno zwierzę
2. Odbierzesz telefon, stracisz czujność i przy tym oszczędności. W całym kraju pojawiły się oszustwa nową metodą
3. Wszyscy powinni się przygotować, zacznie się już w drugiej połowie miesiąca. Rolnicy mają mało czasu na zadbanie o uprawy i gospodarstwa

A wiesz, skąd wzięła się nazwa samochodu?

Jako ciekawostkę na temat Żuków warto znać pochodzenie nazwy. Okazuje się, że Żuki zyskały swoją nazwę od pasiastego malowania ostatecznej wersji prototypu pojazdu, która została zaproponowana przez Juliana Kamińskiego. Oczywiście kultowe auto można pamiętać także z polskich produkcji filmowych. Przypominamy, że w filmie "Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy" postać grana przez Leona Niemczyka wozi pracowników Żukiem A 03, a w serialu "Zmiennicy" Katarzyna Piórecka, w którą wcieliła się Ewa Błaszczyk, jeździ Żukiem A 07.

Nie żyje polski polityk. Niestety przegrał walkę z chorobąNie żyje polski polityk. Niestety przegrał walkę z chorobąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Weszła do sklepu i sięgnęła za ladę. Kobieta chciała ukraść pieniądze dla chorej Zosi, szuka jej całe miasto
  2. Ogromna plaga we Wrocławiu. Mieszkańcy są przerażeni, boją się o siebie i psy
  3. Fatalna informacja dla wszystkich właścicieli maszyn rolniczych. Ma być o wiele gorzej
  4. Na rolników zostanie nałożony nowy obowiązek? Ma dotknąć każdego posiadacza psów
  5. Ależ zmiana. Marta Manowska z "Rolnik szuka żony" zachwyciła
  6. Zmieniają obostrzenia, właśnie opublikowano nowe rozporządzenie. Już jutro wchodzą w życie

Następny artykuł