zwierzęta
Wikimedia Commons - Garłacze Pomorskie, pd lewej: młody gołąb z 2018 roku, samiec z 2015 roku - gołębie z hodowli Arkadiusza Niełacnego, fot. Arko4711
Autor Magdalena Więckowska - 6 Listopada 2020

Znacie rasę gołębia ze zdjęcia? Niesamowity okaz, którego w mieście nikt nie zobaczy

Zwierzęta są integralną częścią życia na wsi, a także natury otaczającej gospodarstwa. Człowiek od najdawniejszych lat pracuje, by udomowić wiele gatunków, tak, by mógł korzystać z ich unikalnych cech. Hodowla zwierząt nie zawsze ma jednak cel zorientowany na pozyskiwanie mięsa, mleka, skór czy innych surowców. W przypadku hodowli ptaków bardzo często nadrzędną rolę gra estetyka - a ta w przypadku niektórych gatunków jest wprost oszałamiająca. Każdy z nas zna takie gatunki jak paw czy kraska, lecz często jedynie osoby pochodzące w terenów wiejskich zdają sobie sprawę, jak piękne mogą być rozmaite rasy gołębi.

Zwierzę, które kojarzy się z łagodnością, pokojem i pięknem - nikt nie zaprzeczy, że do tego opisu idealnie pasuje gołąb. Większość z nas kojarzy je niestety z popularnymi miejskimi gołębiami, które - zdaniem wielu osób - przenoszą choroby i które rozmnażają się w niekontrolowany sposób. Na przeciwległym biegunie są tak wspaniałe gatunki gołębi jak m.in. garłacz.

Zwierzęta nietuzinkowe

Garłacze są niezwykle charakterystycznymi osobnikami wśród gołębi i z pewnością trudno ich nie zauważyć. Są sporymi ptakami, a typowa “pozioma” pozycja korpusu jest niejako podniesiona do góry, sprawiając, że zwierzę wydaje się wyższe niż inne rasy gołębi. Ponadto jedną z najbardziej charakterystycznych cech jest niezwykle rozbudowane gardło, które podczas toków samce eksponują z wielkim wdziękiem. Każdy hodowca gołębi na wsi z pewnością widział takie niezwykłe widowiska, które są prawdziwym rarytasem dla oczu miłośnika ptaków. Kolejną cechą są tzw. kapcie, czyli nietypowo umiejscowione pióra na stopach gołębia. Są one dość długie, dlatego niekiedy przykrywają łapy ptaka, lecz nie powodują trudności z poruszaniem się.

Nieco więcej o garłaczach

W Polsce mamy własną odmianę garłacza, jaką jest garłacz pomorski czy garłacz śląski. Warto dodać, że inne odmiany tej rasy pochodzą m.in. z Holandii i z Anglii. Nie jest tajemnicą, że charakterystyczne wole na szyi nie są spontanicznym efektem działania natury i do efektu przyczyniła się głównie selekcja osobników przez człowieka. Dobrze jednak wiedzieć, że pomimo pracy hodowców nad wyglądem zewnętrznym garłaczy, nie pozostawiono bez nadzoru ich kojarzenia pod względem temperamentu. Dzięki temu garłacze pozostają łagodnymi i niezwykle przyjacielskimi zwierzętami gospodarskimi, a ponadto są troskliwymi rodzicami piskląt.

Następny artykuł