zwierzęta
YouTube.com / Cambridge University
Autor Magdalena Więckowska - 3 Listopada 2020

Pokazywali owcy twarze na zdjęciach. Jej reakcja zadziwiła, nagranie dowiodło jednego

Zwierzęta są częścią ludzkiej codzienności do tego stopnia, że ich obecność zdaje się być niekiedy niewidzialna. Wielu rolników ma w swoim gospodarstwie nie tylko krowy czy świnie, ale także owce. Okazuje się, że zwierzęta te charakteryzują się większą inteligencją, niż można było początkowo zakładać. Samo powiedzenie “owczy pęd” wskazuje na fakt braku własnego rozeznania i poleganie na opinii innych. Eksperyment naukowców z Uniwersytetu Cambridge dowiódł bardzo interesującej rzeczy.

Zwierzętom przyglądamy się na co dzień i rzadko zastanawiamy się, w jaki sposób postrzegają one świat. Jeszcze rzadziej myślimy o tym, w jaki sposób odkrywanie tajemnic zwierzęcego umysłu miałoby przynieść korzyści człowiekowi.

Prognozy ws. nowych stawek dopłat bezpośrednich. Są trzy scenariuszePrognozy ws. nowych stawek dopłat bezpośrednich. Są trzy scenariuszeCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zacznie się 2.11. Jest jeden warunek, by tysiące osób dostały pieniądze
2. RadioZet: Rząd planuje nowe obostrzenia. W pakiecie godzina policyjna i zamknięcie galerii
3. Z ostatniej chwili: Józef z "Rolnik szuka żony" się określił. Widok nie pozostawia wątpliwości

Zwierzęta, które dowodzą jednego

Na filmie zamieszczonym przez naukowców z Uniwersytetu z Cambridge mamy do czynienia z bardzo interesującym eksperymentem. Zaangażowane w niego były owce, których reakcje były sprawdzane przez pomysłodawców badania. Celem eksperymentu było sprawdzenie, czy owca jest w stanie rozpoznawać twarz człowieka. W jaki sposób chciano to sprawdzić? Okazuje się, że sprawa nie była wcale tak skomplikowana, jak mogłoby się początkowo wydawać. W filmie autorzy mówią:

“Owce potrafią rozpoznawać twarze ludzi z fotografii. Najpierw owce uczą się rozpoznawać twarze. Za każdym razem, gdy owca wybiera zdjęcie, dostaje w nagrodę smakołyk. Kiedy tylko owca nauczy się rozpoznawać twarze, pokazywane są jej dwie fotografie. Otrzymuje nagrodę, jeśli wybierze właściwą. Owca wybiera poprawny wizerunek 8 na 10 razy. Są nawet w stanie rozpoznawać osoby, kiedy ich twarze są przedstawione pod kątem. Owce są również w stanie rozpoznać swojego właściciela ze zdjęcia bez żadnego treningu”.

Tak wyraża się Marta Manowska. Niebywałe słowa do PolakówTak wyraża się Marta Manowska. Niebywałe słowa do PolakówCzytaj dalej

Rewolucyjna informacja

W badaniu owcom pokazywano fotografie brytyjskiej aktorki znanej z popularnej serii o Harrym Potterze - Emmy Watson, a także wizerunek byłego prezydenta USA - Baracka Obamy. Kiedy na ekranie, po wcześniejszym treningu, pokazano owcy wizerunek jeden z tych dwóch osób, podchodziła ona do fotografii bez wahania. Dowodzi to tego, że zwierzęta te są w stanie rozpoznawać ludzi nie tylko po zapachu czy dźwięku głosu, ale także po fizjonomii twarzy. Kolejnym etapem badań mogłoby być sprawdzenie, czy owce rozpoznają różne emocje na twarzy człowieka. Co jednak daje takie badanie człowiekowi, poza zaspokojeniem jego ciekawości? Badacze z Cambridge twierdzą, że poznanie mózgu owcy pozwala na lepsze poznanie mechanizmów, które rządzą również ludzkim mózgiem. Ma to wielkie znaczenie w przypadku badania poważnych schorzeń mózgu i zrozumieniu, w jaki sposób zmienia się on pod wpływem choroby.

Apolonia z Apolonia z "Rolnik szuka żony" się wygadała. Powiedziała, co stało się z Ewą po programieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

Następny artykuł