Zwierzęta - rzeźnia
libreshot CC0 Domena publiczna
Autor Aneta Wasilewska - 12 Stycznia 2021

Wraca głośna sprawa rzeźni w Kalinowie. Śledztwo zostało zakończone

Na początku zeszłego roku w mediach zrobiło się głośno na temat sprawy rzeźni w Kalinowie, gdzie dopuszczano się porażających praktyk. W poniedziałek śledztwo w sprawie zostało zakończone, a aktem oskarżenia zostało objętych 9 osób. Oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

- Dziewięć osób zostało oskarżonych w sprawie m.in. znęcania się nad zwierzętami podczas uboju bydła w rzeźni w Kalinowie - przekazała w poniedziałek 11 stycznia bieżącego roku ostrołęcka prokuratura.

Aktem oskarżenia zostali objęci między innymi właściciel ubojni i lekarze weterynarii.

Głośna sprawa rzeźni w Kalinowie

Sprawa rzeźni w Kalinowie obiła się szerokim echem w mediach jeszcze w zeszłym roku. Informacje na temat tego, co działo się na miejscu, wywołały żywe dyskusje na temat warunków uboju oraz chowu krów w Polsce.

Przypomnijmy, śledztwo w sprawie związane było z doniesieniami stacji TVN24 ze stycznia ubiegłego roku.

Rolnik nie straci wszystkich pieniędzy. Znalazł się chętny na nieidealne burakiRolnik nie straci wszystkich pieniędzy. Znalazł się chętny na nieidealne burakiCzytaj dalej

- Stacja ta wyemitowała wtedy reportaż o nielegalnym uboju chorych krów, który odbywał się w nocy bez nadzoru weterynaryjnego w rzeźni w okolicach Ostrowi Mazowieckiej- przekazała PAP.

Śledztwo

Śledztwo w sprawie prowadzono od końca stycznia 2020 roku.

- Krowy transportowane do ubojni w Kalinowie były chore lub po ocieleniu, w związku z czym miały problemy z poruszaniem się. Podczas transportu zwierzęta były układane jedne na drugich. Następnie wyciągano je z samochodów za pomocą wyciągnika i lin przymocowanych do nóg lub rogów. Powodowało to dodatkowe uszkodzenia ciała i cierpienie zwierząt - PAP przypomina, jak sytuację w rzeźni przedstawiła rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Łukasiewicz.

I tak w poniedziałek, ostrołęcka prokuratura poinformowała, że zakończyła śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy uboju rzeźni. Co więcej, prokuratura przekazała, że aktem oskarżenia zostało objętych 9 osób (właściciel ubojni, osoby dokonujące uboju, dostawcy oraz lekarze weterynarii).

- W toku śledztwa przedstawiono im zarzuty znęcania nad zwierzętami połączonego ze szczególnym okrucieństwem, oszustwa połączonego z naruszeniem ustawy o ochronie zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych oraz niedopełnienia obowiązków i poświadczenie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej- przekazała prokuratura.

Co więcej, w biegu śledztwa trzech oskarżonych przyznało i częściowo przyznało się do winy, pozostałych sześć osób nie przyznało się do stawianych im zarzutów

- Za zarzucane oskarżonym czyny grozi do 10 lat pozbawienia wolności- poinformowała prokuratura.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Portal Spożywczy, PAP

Następny artykuł