Zwierzęta - dokarmianie
Pxhere CC0 Domena publiczna
Autor Aneta Wasilewska - 14 Lutego 2021

Koła łowieckie prowadzą akcję dokarmiania zwierząt. Jak mogą pomóc rolnicy?

Koła łowieckie prowadzą akcję dokarmiania zwierząt. Zimą warto zainteresować się tymi, którym ciężej jest znaleźć pożywienie, jednak warto to robić z głową. - Zdarza się, że rolnicy sami próbują dokarmiać zwierzynę, ale nie zawsze jest to właściwe - przekazał wiceprezes Koła Łowieckiego Azotrop w Puławach Zbigniew Szymański w rozmowie z mediami.

Jak donoszą dziennikarze z portalu Radio Lublin, przedstawiciele kół łowickich prowadzą zimową akcję dokarmiania dzikich zwierząt.

- Przy dużej ilości śniegu, np. sarny czy jelenie mogą mieć problem ze znalezieniem pokarmu. Paśniki wypełniane są karmą złożoną ze słomy i ziarna, ustawiane są także tak zwane lizawki, czyli słupy z solą - przekazał portal.

"Rolnicy sami próbują dokarmiać zwierzynę, ale nie zawsze jest to właściwe"

- Zdarza się, że rolnicy sami próbują dokarmiać zwierzynę, ale nie zawsze jest to właściwe - przekazał wiceprezes Koła Łowieckiego Azotrop w Puławach Zbigniew Szymański.

Rolnik na polu dostrzegł niebieskie światła karetki. Pomógł bez wahaniaRolnik na polu dostrzegł niebieskie światła karetki. Pomógł bez wahaniaCzytaj dalej

Zbigniew Szymański zdradził, że spotkał się z przypadkami, kiedy rolnicy chcieli dokarmiać dziki stęchłym zbożem.

- Niektórzy przetrzymują zboże i, gdy im stęchnie, chcą wywieźć je dzikom. Pytam wtedy, dlaczego nie dają tego swoim świniom. Odpowiadają, że świnie by zdechły - dodaje.

Czym i jak w takim razie karmić zwierzęta?

Jak przekazał wiceprezes Koła Łowieckiego Azotrop w Puławach bardzo dużą rolę odgrywa samo wykładanie pożywienia.

- Nasypanie na kupę pół metra żyta, które pod spodem spleśnieje i stęchnie, nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli zwierzyna będzie bardzo głodna, to oczywiście to zje, ale nie wyjdzie jej to na zdrowie. Jak ktoś chce się bawić w dokarmianie, można wywieszać bardzo fajne rzeczy dla ptaków, np. słonecznik. Można wtedy obserwować i robić zdjęcia. Jednak generalnie ludzie nie powinni dokarmiać w lesie - dodał Szymański.

Zwierzęta z paśników chętnie wyjadają owies, marchew i buraki. Sarny, jelenie, a nawet zające chętnie skorzystają z wystawionej lizawki.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Radio Lublin

Następny artykuł