
"Empatia wobec zwierząt jest tym, co łączy nas". Polacy zajęli stanowisko ws. chowu klatkowego
Zgodnie z danymi europejskiego sondażu YouGov większość dorosłych mieszkańców Unii Europejskiej wypowiada się za zakazem chowu klatkowego. Jak w sondażu wypadli Polacy?
Sprawa chowu klatkowego stała się przedmiotem europejskiego sondażu YouGov, przeprowadzonego na zlecenie fundacji Compassion Polska, Animal Equality, Four Paws, Humane Society International – Europe, WeMove Europe i World Animal Protection Netherlands.
Jego wyniki wskazują na to, jakie odczucia w sprawie mają dorośli Polacy i mieszkańcy całej Unii Europejskiej.
Wyniki sondażu
Zgodnie z danymi sondażu:
- 71% dorosłych Polaków i Polek zgodziło się z twierdzeniem, że trzymanie zwierząt hodowlanych w klatkach jest okrutne wobec zwierząt, przy czym średnia w krajach UE wynosi 73%.
- 63% dorosłych Polaków i Polekpopiera zakaz hodowli klatkowej zwierząt hodowlanych, przy czym średnia w krajach UE wynosi 64%.
- 26% dorosłych Polaków i Polek sprzeciwia się wprowadzeniu zakazu hodowli klatkowej, przy czym średnia w krajach UE wynosi 29%.
Jedną z ważnych informacji, jaka płynie z sondażu jest to, ile Polek i Polaków zgadza się z tym, że Unia Europejska powinna relokować fundusze rolnicze i wspierać finansowo odchodzenie od klatkowych systemów hodowli zwierząt. W Polsce z takim stanowiskiem zgadza się 74% dorosłych obywateli, przy czym średnia UE wynosi 74%.
Nadszedł czas na Koniec Epoki Klatkowej?
- Wyniki sondażu potwierdzają to, co mogliśmy już podejrzewać, zbierając niemal 1,4 miliona podpisów pod naszą Europejską Inicjatywą Obywatelską. Nadszedł już czas na Koniec Epoki Klatkowej. Chce tego większość z nas: zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Empatia wobec zwierząt jest tym, co łączy nas ponad wszystkimi podziałami - przekazała Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini Komitetu Obywatelskiego inicjatywy „Koniec Epoki Klatkowej”.
A ja wynika z raportu Parlamentu Europejskiego, hodowla zwierząt oparta na systemach bezklatkowych jest możliwa. Jak zaznaczyli eksperci z PE, alternatywna do klatek hodowla ma pozytywny wpływ na zwierzęta, na ich psychikę, a także dobrostan.
- Przyjęcie ustawodawstwa na szczeblu UE (tj. europejskiego zakazu hodowli zwierząt w klatkach) wydaje się najbardziej obiecującym sposobem na osiągnięcie 100% zmiany w kierunku bezklatkowej hodowli w perspektywie długoterminowej - zanaczyli autorzy raportu PE, który został przeprowadzony na postulaty Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”.
Przypomnijmy, obecnie ponad 340 milionów zwierząt hodowanych w systemie klatkowym w krajach Unii Europejskiej, z czego 42 milionów zwierząt hodowanych jest w Polsce
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Źródło: farmer