zwierzęta
unsplash.com / fot. Jenny Hill
Autor Magdalena Więckowska - 18 Grudnia 2020

Wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości ws. uboju rytualnego zwierząt. Nie wszyscy są zadowoleni

Zwierzęta w kulturze żydowskiej i muzułmańskiej zabijane są bez uprzedniego ogłuszenia. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że dany kraj członkowski wspólnoty może zakazać uboju rytualnego bez wcześniejszego ogłuszania.

Zwierzęta podczas uboju rytualnego mają przecinaną gardziel wraz z tętnicą szyjną jednym cięciem noża. Obrońcy zwierząt twierdzą, że jest to niehumanitarny sposób odbierania życia innym stworzeniom.

Zwierzęta na ubój

Nie od dziś zwierzęta takie jak krowy, świnie czy ptaki są zabijane przez człowieka na skalę przemysłową w celu pozyskania pożywienia. Religie takie jak islam czy judaizm w swej ortodoksyjnej formie wymagają od wierzących, by produkty takie jak mięso pochodziły z uboju przeprowadzonego w sposób rytualny.

Zwierzę przeznaczone na rynek muzułmański lub żydowski nie może być wcześniej ogłuszone lub pozbawione życia w inny sposób - takie mięso będzie już uznawane za nieczyste. Wyznawcy wspomnianych religii spożywają tylko mięso pochodzące od zwierząt zabijanych cięciem ostrego noża, która - otwierając tętnicę szyjną - wykrwawia zwierzę na śmierć.

Jak się okazuje, sprawa uboju rytualnego wkroczyła na wokandę Trybunały Sprawiedliwości. Orzeczenie jest tutaj bardzo istotne - często bowiem dane orzeczenie tworzy tzw. linię orzeczniczą, czyli konwencję, według której kolejni sędziowie w podobnych sprawach orzekają w podobny sposób, odwołując się do podstawowych zapisów traktatowych UE i doświadczenia poprzedników.

Holandia: sekretny ładunek przewozili między papryką i bananami. Celnicy zdębieli, gdy prawda wyszła na jawHolandia: sekretny ładunek przewozili między papryką i bananami. Celnicy zdębieli, gdy prawda wyszła na jawCzytaj dalej

Sprawa z Flandrii

Trybunał Sprawiedliwości zajął się sprawą z 2017 roku, kiedy to Flandria - jeden z regionów w Belgii - wprowadził zakaz uboju rytualnego bez wcześniejszego ogłuszania. Sprawa spotkała się z ostrym sprzeciwem lokalnych grup ortodoksyjnych, a w końcu znalazła się w Trybunale w Luksemburgu. Orzeczenie Trybunału brzmi:

"W celu wspierania dobrostanu zwierząt w kontekście uboju rytualnego, państwa członkowskie mogą, bez naruszania praw podstawowych zapisanych w Karcie, wymagać odwracalnej procedury ogłuszania, która nie może spowodować śmierci zwierzęcia".

Środowiska żydowskie uznały, że jest to uderzenie w kulturę judaistyczną. Głos zabrał również rabin Menachem Margolin, przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów dla stacji BBC:

- Co za okropna wiadomość dla europejskich Żydów, że my i nasze praktyki nie jesteśmy tu mile widziani.

Mimo to Unia Europejska podkreśla, że w orzeczeniu Trybunału nie chodzi o uderzenie w jakąkolwiek grupę religijną i jej wartości, a jedynie o spektrum prawa, w świetle którego państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą się poruszać. Warto dodać, że w krajach UE zabroniony jest ubój rytualny zwierząt, o ile tylko nie są one przeznaczone dla mniejszości religijnych.

Trybunał podkreślił, że orzeczenie ma na celu wskazanie kwestii równoważącej dobrostan zwierząt i potrzebny kulturowe ludzi.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł