zwierzęta
unsplash.com / fot. Yuan Yue
Autor Magdalena Więckowska - 27 Listopada 2020

Kto widział "mdlejącą" kozę? Nie każdy wie dlaczego tak się dzieje, powód może zaskakiwać

Zwierzętami, które są bardzo popularne na wsi głównie ze względu na swoją wytrzymałość i zdrowie są kozy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ras kóz jest całe mnóstwo - i kryją one o wiele więcej ciekawych faktów, niż tylko różnice w wyglądzie zewnętrznym. Jedną z nietypowych cech jest obecny u jednej z amerykańskich ras syndrom mdlejącej kozy.

Zwierzęta rasy Tennessee posiadają defekt genetyczny, który sprawia, że w sytuacji silnego stresu lub zaskoczenia sztywnieją im wszystkie nogi i przewracają się na bok na kilka-kilkanaście sekund.

Zwierzęta sławne ze sztywnych nóg

Naukowo rzecz biorąc, owe “omdlenia” kóz rasy Tennessee nie są omdleniami, bo kozy nie tracą przytomności. Jest to dziedziczne schorzenie zwane w języku medycznym miotonią.

Zaskoczone kozy, sztywniejące i przewracające się na bok jak drewniane figurki stały się sławne w całym internecie.

Warto dodać, że jest to zaburzenie, które zostało utrwalone u rasy Tennessee wskutek niewłaściwego doboru osobników do rozrodu. Kozy nie odczuwają bólu - faktem jest jednak, że w warunkach naturalnych taka cecha umożliwiłaby drapieżnikom szybką depopulację rasy.

Koza z Tennessee

Pierwszy raz syndrom mdlejącej kozy zaobserwowano w Stanach Zjednoczonych w Tennessee w 1880 roku.

W literaturze medycznej temat ten pojawił się na początku XX wieku, a uzyskał miano dziedzicznej miotonii w 1939 roku.

Badania naukowców umożliwiły odkrycie w 1996 roku genu, który jest odpowiedzialny za raptowną sztywność mięśni w momencie zaskoczenia.

Następny artykuł