zwrot pieniędzy
East News / Arkadiusz Ziolek
Autor Magdalena Więckowska - 17 Listopada 2020

Ponad 1,4 mln osób może dostać częściowy zwrot za paliwo. Jest jeden warunek

Zwrotu pieniędzy za paliwo może spodziewać się nawet 1,4 miliona osób w Polsce. W najnowszym projekcie rozporządzenia Rady Ministrów możemy przeczytać, że zapisy będą obowiązywać w 2021 roku. Jest jednak jeden warunek, by otrzymać zwrot podatku akcyzowego: trzeba udowodnić, że olej napędowy był wykorzystany do produkcji rolnej.

Zwrot pieniędzy dla osób, które prowadzą działalność rolną i dla tego celu korzystają z maszyn opiewać będzie na 1 zł zwrotu akcyzy od każdego wykorzystanego litra oleju napędowego.

Zwrot pieniędzy dla rolników

Projekt rozporządzenia podaje, iż wszystkie osoby, które w celach produkcji rolniczej korzystają z traktorów, kombajnów itp. otrzymają zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy w wysokości 1 zł za 1 litr paliwa.

Warto zaznaczyć, że zwroty podatku akcyzowego rozliczane będą raz na pół roku.

Najpierw dany przedsiębiorca rolny musi złożyć stosowny wniosek do wójta lub burmistrza.

Do takiego dokumentu trzeba dołączyć obowiązkowo faktury za olej napędowy.

Jeśli wnioskujący rolnik jest hodowcą bydła, to do powyższych dokumentów musi także zamieścić dokument pochodzący z powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zasady zwrotu podatku akcyzowego

Od czego zależy finalna suma, jaka zostanie zwrócona danemu rolnikowi?

Przede wszystkim urzędnicy biorą tutaj pod uwagę powierzchnię użytków rolnych, a więc ziemi, dzięki której przedsiębiorca produkuje żywność.

W przypadku posiadaczy bydła bierze się pod uwagę także DJP, czyli tzw. dużą jednostkę przeliczeniową inwentarza.

Jest to pomocnicza jednostka użyteczna przy liczeniu pogłowia bydła, przyjmując że jedna sztuka ma masę 500 kg.

Podsumowując: pieniądze, które otrzyma ze zwrotu rolnik będą wynikiem mnożenia ilość wykorzystanego paliwa (na podstawie przedstawionych dokumentów) oraz stawki zwrotu podatku akcyzowego za 1 litr. Dodatkowo kwotę zwrotu obowiązuje limit - wyznaczany jest on przez powierzchnię użytków rolnych lub - w przypadku posiadaczy bydła - średniej rocznej dużej jednostki przeliczeniowej inwentarza (DJP).

Następny artykuł