żywność
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 1 Grudnia 2020

Robicie swojski piernik na Boże Narodzenie? Przygotowania trzeba zacząć już teraz

Swojska żywność ma zawsze nieporównywalny smak wobec sklepowych wyrobów spożywczych. Doskonale zdają sobie sprawę z tego ci, którzy przygotowują przysmaki na święta własnoręcznie - nic bowiem nie może równać się staropolskiemu piernikowi dojrzewającemu kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Wasze ciasto na piernik już dojrzewa?

Żywność, choć spełnia podstawowe potrzeby życiowe, jest równocześnie jedną z największych życiowych przyjemności. Potrawy na Boże Narodzenie sprawiają, że te dni są zawsze wyjątkowe.

Żywność na Boże Narodzenie

Choć do świąt pozostało jeszcze trochę czasu, to przezorni kucharze doskonale wiedzą, że do idealnej Wigilii przygotowania należy rozpocząć już teraz. Jednym z tradycyjnych wypieków, który pojawia się na stołach setek tysięcy Polaków jest piernik staropolski.

Choć jego wykonanie nie jest trudne i nie wymaga zakupienia drogich składników, to mało kto podejmuje się zadania wykonania go na Boże Narodzenie. Jest to być może spowodowane brakiem czasu? Każdy jednak, kto corocznie wykonuje własny piernik doskonale wie, że wyroby sklepowe nie dorastają mu do pięt swoim smakiem.

Piernik staropolski

By uzyskać doskonały piernik staropolski jest potrzebny przede wszystkim czas. Istnieją co prawda przepisy na błyskawiczną wersję piernika, lecz bądźmy szczerzy - nie jest to to samo, co w przypadku dojrzewającego ciasta. Pierwszy etap polega na zmieszaniu składników takich jak mąka, przyprawa do piernika, nieco kakao, masła i miodu.

Po wymieszaniu wyrobione ciasto pozostawia się w szklanym lub kamiennym naczyniu pod przykryciem ze ściereczki przez kilka tygodni. Po tym czasie piernik się piecze, lecz nie jest to koniec przygotowań - najlepiej, jeśli wypiek będzie mógł “odpocząć” około dwa tygodnie przed samymi świętami.

Teraz jest zatem ostatni moment, by zacząć przygotowywać własny piernik staropolski. Ten, kto podejmie ten trud, z pewnością nie będzie żałował.

Następny artykuł