Żywność - Polska
FotoshopTofs/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 15 Lutego 2021

Ekspert podważa tezę: "polska żywność jest najlepsza na świecie"

W rozmowie z Portalem Spożywczym na temat popularnego stwierdzenia, że "polska żywność jest najlepsza na świecie" wypowiedział się Tadeusz Wojciechowski, szef Fundacji Polskie Forum Bezpieczeństwa Żywności. Zdaniem eksperta politycy w kraju popularyzują tę tezę, jednak patrząc na fakty "konkurujemy na światowych rynkach niskimi cenami". 

- Toczą się obok siebie dwa dyskursy: polityczny i merytoryczny. Ten uprawiany przez polityków jest oderwany od rzeczywistości, bo stawia fałszywe tezy, między innymi taką, że „polska żywność jest najlepsza na świecie”. Ten merytoryczny, oparty na faktach, mówi, że konkurujemy na światowych rynkach niskimi cenami - przekazał Wojciechowski.

Fałszywa teza?

Jak wskazał ekspert, tak nie jest. Polska eksportuje przede wszystkim półprodukty i surowce rolne. Zdaniem Wojciechowskiego do tej pory nie została stworzona żadna marka polskiej żywności, która zyskałaby rozpoznawalność na światowym rynku.

- Polski system bezpieczeństwa żywności jest w fatalnym stanie. Prawda jest niewygodna dla polityków, ponieważ jest bolesna. Politycy nie chcą słuchać ekspertów. Wolą żyć w ułudzie niż przyjąć fakty do wiadomości. Kiedyś w rozmowie z radcą rolnym Ambasady USA w Polsce usłyszałem 'off the record' o tym, co jest słabą stroną polskiej branży rolno-żywnościowej. To brak profesjonalizmu, ułańska fantazja oraz przekonanie, że „jakoś to będzie”. Brak odpowiednio przygotowanej analizy SWOT większości projektów jest normą - wskazuje ekspert, opierając się na analizach think tanku Polskiego Forum Bezpieczeństwa Żywności, raportu Banku Światowego oraz raportów NIK.

Ogłoszono datę premiery. Wracają Ogłoszono datę premiery. Wracają "Rolnicy. Podlasie"Czytaj dalej

Wojciechowski: marazm w MRiRW

Zdaniem Wojciechowskiego problemy pojawiają się także ze względu na to, jak funkcjonuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Przykładem jest wciąż brak wdrożenia rozporządzenia 625/2017 z grudnia 2019 roku o konsolidacji urzędowej kontroli żywności. Rezygnacja ministra Ardanowskiego ze wdrożenia ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności dopełniła czarę goryczy. Poprzedni minister nie tylko nie wzmocnił systemu bezpieczeństwa żywności, ale wręcz go zdewastował. Fundacja Polskie Forum Bezpieczeństwa Żywności wielokrotnie sygnalizowała ministrowi rolnictwa problemy dotyczące bezpieczeństwa żywności - wskazał.

Wojciechowski zaznaczył, że przesłane zostało stanowisko w sprawie do ministra Ardanowskiego, na które nie zareagowano.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Portal Spożywczy

Następny artykuł