Żywność - rekord
Piotr Molecki/East News
Autor Aneta Wasilewska - 19 Lutego 2021

Podobnych wyników jeszcze nie było. Rekordowe wpływy z eksportu żywności w 2020 r.

Jak przekazał Grzegorz Puda, w ubiegłym roku odnotowano rekordowe wpływy z eksportu żywności. Z danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynika, że import żywności w zeszłym roku ukształtował się na poziomie 22,3 mld euro. - To duży skok i duży sukces polskiego rolnictwa i polskich eksporterów - zaznaczył Grzegorz Puda.

- Polska uzyskała w 2020 r. nienotowany dotychczas poziom wpływów z eksportu towarów rolno-spożywczych - 34 mld euro, o 2 mld euro więcej niż rok wcześniej - przekazał podczas wczorajszej konferencji minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa, wiele czynników miało wpływ na wzrost eksportu, zaliczyć można do nich korzystny kurs złotego do euro i dolara, który wpłynął na konkurencyjność polskich produktów na rynku międzynarodowym.

Rolnik w pożarze stracił maszyny rolnicze za 2 mln zł. Rodzina prosi o pomocRolnik w pożarze stracił maszyny rolnicze za 2 mln zł. Rodzina prosi o pomocCzytaj dalej

Puda: "Stajemy się naprawdę dużym graczem na rynku rolno-spożywczym"

- Pomimo pandemii udało się jeszcze lepiej wykorzystać nasze szanse i spowodować, że stajemy się naprawdę dużym graczem na rynku rolno-spożywczym - przekazał Grzegorz Puda.

Z przekazanych przez ministera rolnictwa słów wynika, że do 14,3 proc. wzrósł udział sprzedaży zagranicznej artykułów rolno-spożywczych w całym eksporcie. Dla przypomnienia, w 2019 roku było to 13,3 proc.

- To duży skok i duży sukces polskiego rolnictwa i polskich eksporterów - dodał Puda.

Dane KOWR

Zgodnie z danymi Biura Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, import żywności w zeszłym roku ukształtował się na poziomie 22,3 mld euro, a to oznacza, że był o niecałe pięć procent wyższy niż w 2019 roku.

- W rezultacie dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się o 11,4 proc., osiągając 11,7 mld euro - informuje PAP.

Jak wynika z danych, wciąż głównym partnerem Polski pozostają kraje Unii Europejskiej. Jednocześnie z danych KOWR wynika, że zauważyć można dynamicznie rozwijający się eksport na rynki krajów, które nie przynależą do Unii Europejskiej.

- W 2020 r. wartość eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski do krajów trzecich wzrosła o 17 proc. do 6,8 mld euro - przekazała PAP.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: PAP, Portal Spożywczy

Następny artykuł