RolnikInfo.pl Uprawy EFSA publikuje ocenę ryzyka glifosatu. Brak krytycznych obszarów obaw
unsplash.com

EFSA publikuje ocenę ryzyka glifosatu. Brak krytycznych obszarów obaw

12 lipca 2023
Autor tekstu: Magdalena Maffioli

Przeprowadzona przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wzajemna werfyfikacja oceny ryzyka związanej z glifosatem, dokonana przez władze czterech państw członkowskich pełniących rolę sprawozdawcy, nie zidentyfikowała krytycznych obszarów budzących obawy względem wpływu glifosatu na zdrowie ludzi, zwierząt i na środowisko.

Badanie glifosatu: brak krytycznych obszarów obaw

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) poinformował na swojej stronie internetowej, że wzajemna weryfikacja oceny ryzyka związanej z glifosatem nie wykazała krytycznych obszarów, które mogłyby budzić obiekcje co do wpływu tej substancji na zdrowie ludzi, zwierząt i na środowisko.

Czym jest jednak tzw. obszar krytyczny? EFSA wyjaśnia na swojej stronie internetowej:

Obawy definiuje się jako krytyczne, gdy dotyczą wszystkich proponowanych zastosowań ocenianej substancji czynnej (np. zastosowań przedsiewnych, zastosowań po zbiorach itp.), uniemożliwiając w ten sposób ich zatwierdzenie lub odnowienie – wyjaśniono.

Nierozstrzygnięte kwestie

Podczas oceny ryzyka wskazano również na pewne nierozstrzygnięte kwestie. Jedną z nich jest brak informacji dotyczących toksyczności jednego z komponentów obecnych w pewnym preparacie na bazie glifosatu. Inną kwestią jest ocena ryzyka związanego z dietą konsumentów, w której brak danych dotyczących ilości pozostałości glifosatu w różnych uprawach. Nie rozstrzygnięto także skali potencjalnego ryzyka dla roślin wodnych mających kontakt z glifosatem w środowisku.

Wymienione wyżej luki informacyjne będą zgłaszane do Komisji Europejskiej przez EFSA w celu dalszego rozważenia i zbadania na kolejnym etapie procesu odnowienia zatwierdzenia dla glifosatu.

Przyszłość glifosatu w Europie

Glifosat, substancja używana w herbicydach, podlega surowym przepisom regulacyjnym w Europie. Obecnie jego stosowanie w rolnictwie jest zatwierdzone do 15 grudnia 2023 roku. Ocena ryzyka przeprowadzona przez państwa członkowskie Unii Europejskiej i kolejny przegląd przeprowadzony przez EFSA są częścią procesu odnowienia zatwierdzenia stosowania glifosatu w Europie. Biorąc pod uwagę wyniki oceny, Komisja Europejska oraz państwa członkowskie będą musiały podjąć decyzję dotyczącą przyszłego stosowania tej substancji, uwzględniając wyniki oceny ryzyka i istniejące luki w danych.

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Maffioli
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś