RolnikInfo.pl > Uprawy > Jak dbać o wrzosy? Domowe sposoby
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 12.09.2023 16:04

Jak dbać o wrzosy? Domowe sposoby

Wrzosy
Domena publiczna

Wraz z początkiem września rozpoczął się sezon na wrzosy. Warto znać domowe sposoby na ich szybki wzrost i bujne kwitnienie. Jak dbać o wrzosy? Jakie są ich wymagania? Odpowiadamy.

Najważniejsze informacje w uprawie wrzosów

Wrzosy nie należą do roślin wymagających w uprawie, dzięki czemu właśnie cieszą się tak dużą popularnością w tym okresie. Jednak aby cieszyć się ich pięknym i bujnym kwitnieniem konieczna jest znajomość kilku podstawowych zasad pielęgnacji.

Odpowiednie podłoże dla wrzosów

Wrzosy preferują kwaśne podłoże o odczynie od 5,5 do nawet 4,5 pH. Roślina ta potrzebuje przepuszczalnego i najlepiej piaszczystego podłoża, co zapobiegnie nadmiernemu zaleganiu wody w podłożu i gniciu korzeni. Wrzosy można podsypać ściółką z kory drzew iglastych. Pomoże to utrzymać odpowiednie poziom pH oraz wilgoci gleby i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się niechcianych chwastów.

Jakie stanowisko dla wrzosów?

Stanowisko odpowiednie dla wrzosów powinno być słoneczne i osłonięte od zbyt mocnego wiatru. Utrzymywanie rośliny w cieniu spowalnia lub całkowicie hamuje jej rozwój i kwitnienie. Chociaż zdarzają się przypadki, w których wrzos odnajduje się również w półcieniu.

Jak i czym nawozić wrzosy?

Wystarczy to zrobić raz w roku preparatem zakwaszającym glebę. W nawozach do wrzosów powinny znaleźć się siarczan potasu lub magnezu i mocznik. Zamiast kupować gotowe nawozy w sklepach ogrodniczych, można wykonać skuteczny nawóz do wrzosów samodzielnie w domu.

Domowe sposoby na piękne wrzosy

Z racji tego, że wrzosy lubią lekko kwaśne podłoże, możemy dodać kilka kropel soku z cytryny do wody, którą podlewamy roślinę. Jako dodatek do wody doskonale sprawdzi się również łyżeczka niesłodzonej czarnej kawy. Należy uważać, aby podczas podlewania krzewinek, nie pomoczyć gałązek, liści i kwiatostanów. 

Wrzosy dobrze reagują nie tylko na samą kawę, ale także na jej fusy. Ten wysuszony odpad kuchenny z powodzeniem możemy ponownie wykorzystać do spulchniania i dodatkowego zakwaszenia gleby dla naszych wrzosów oraz do jej użyźnienia.

Jak często podlewać wrzosy?

Wrzosy należy podlewać regularnie, ale niezbyt obficie. Roślina ta lepiej zniesie krótkotrwałą suszę niż zbyt długą nadmierną wilgoć. Ziemia pod wrzosami stale powinna być lekko wilgotna. W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża pomoże zabieg ściółkowania podłoża korą. 

Wrzosy najlepiej podlewać zebraną deszczówką lub wodą ze studni. Chlor i wapno zawarte w wodzie z kranu są dla tych roślin bardzo szkodliwe. Jeżeli natomiast nie mamy innej możliwości, pamiętajmy, była to woda odstana.

Tagi: Wrzosy