RolnikInfo.pl Wiadomości KOWR: znamy produkty, które dały Polsce największe przychody w pierwszym półroczu 2023 r.
unsplash.com

KOWR: znamy produkty, które dały Polsce największe przychody w pierwszym półroczu 2023 r.

21 sierpnia 2023
Autor tekstu: Magdalena Maffioli

Eksport mięsa, ziaren zbóż, wyrobów tytoniowych oraz produktów mlecznych stanowił kluczowy czynnik wzrostu gospodarczego w Polsce w pierwszym półroczu tego roku. Dane udostępnione przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wykazują, że wartość wywozu żywności przekroczyła 25,6 miliarda euro, co oznacza imponujący wzrost o 16 procent w porównaniu do roku poprzedniego.

Silne podstawy eksportu rolno-spożywczego

Według KOWR, wzrost wartości eksportu żywności w pierwszej połowie 2023 roku jest efektem nadal wysokich cen transakcyjnych na rynkach międzynarodowych oraz rosnącego popytu na konkurencyjne cenowo i jakościowo produkty pochodzące z sektora rolno-spożywczego Polski.

Jak donosi portal farmer.pl, następca dyrektora generalnego KOWR, Marcin Wroński, podkreślił, że poprawa wyników eksportowych jest owocem zarówno wysiłków przemysłu rolno-spożywczego w kierunku doskonalenia jakości oferowanych surowców i wyrobów, jak i zróżnicowania rynków zbytu.

Koncentracja na rynku UE i główni partnerzy handlowi

Raport KOWR wykazał, że eksport na rynek Unii Europejskiej stanowił znaczącą część ogólnych przychodów. Wartość produktów rolno-spożywczych wysłanych do krajów Unii Europejskiej wyniosła 18,8 miliarda euro, co stanowiło niemal trzy czwarte ogólnych przychodów z eksportu w tym sektorze.

Niemcy pozostają kluczowym partnerem handlowym Polski. Eksport do tego kraju osiągnął 6,4 miliarda euro, co stanowiło wzrost o 16 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Główne towary eksportowane do Niemiec to papierosy, przetwory rybne, mięso drobiowe oraz karmy dla zwierząt.

Różnorodność produktów eksportowanych do UE

Wśród głównych produktów eksportowanych do krajów Unii Europejskiej znalazły się: papierosy (1,9 miliarda euro), mięso drobiowe (1,6 miliarda euro), produkty mleczne (1,2 miliarda euro), pieczywo i wyroby piekarnicze (993 miliony euro), mięso wołowe (909 milionów euro), karmy dla zwierząt (869 milionów euro) oraz wyroby czekoladowe (712 milionów euro).


źródło: farmer.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Maffioli
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś