RolnikInfo.pl Uprawy W jaki sposób stosować biologiczne środki ochrony roślin w gospodarstwie?
unsplash.com

W jaki sposób stosować biologiczne środki ochrony roślin w gospodarstwie?

15 czerwca 2023
Autor tekstu: Zuzanna Rucińska

Stosowanie biologicznych środków ochrony roślin to jedna z metod integrowanej ochrony roślin polegająca na wykorzystaniu pożytecznych organizmów, które stanowią naturalne zagrożenie dla szkodników upraw. Praktyka stosowania tego typu ochrony roślin została objęta dofinansowaniem w obrębie ekoschematu Biologicznej ochrony upraw, będącego jednym z elementów wsparcia Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Zasady stosowania biologicznych środków ochrony

Biologiczne środki ochrony roślin to wszelkie preparaty wykorzystujące mikro i makroorganizmy w walce ze szkodnikami upraw roślin hodowlanych. Do gamy organizmów najczęściej wykorzystywanych do produkcji preparatów biologicznych zaliczamy między innymi bakterie, pierwotniaki, grzyby, drapieżne roztocza, pasożytnicze owady oraz niektóre wirusy. Niektórzy producenci oferują również produkty, których skład opiera się na aktywnych substancjach pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego, a także semiozwiązkach np. feromonach.

Wśród preparatów dostępnych na rynku znajdziemy wiele konkretnych propozycji, które będziemy mogli dostosować do aktualnych potrzeb naszego gospodarstwa. Nadrzędnym celem wprowadzania tego typu preparatów do powszechnego użytku jest ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin, które w dużej mierze przyczyniają się do spadku bioróżnorodności i powodują odkładanie się szkodliwych substancji w glebie. Eliminacja użytkowania syntetycznych środków ogranicza również uodparnianie się szkodników upraw na dane substancje chemiczne oraz pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa żywności.

Co więcej, obowiązujące aktualnie przepisy w Polsce oraz Unii Europejskiej, wymuszają na gospodarzach wprowadzania w obrębie upraw integrowanej ochrony roślin, która rezygnuje w dużej mierze z chemicznych substancji zwalczających na rzecz wszelkich mniej inwazyjnych, lecz równie skutecznych metod ochrony upraw.

Biologiczna ochrona upraw w ramach ekoschematu

Przy stosowaniu biologicznych sposobów ochrony upraw warto pamiętać, o szczególnej specyfice poszczególnych preparatów rozprowadzanych w obrębie gospodarstwa wiejskiego. Każdy z produktów dostępnych na rynku wymaga bowiem przestrzegania swoistych reguł użytkowania, dlatego dokładne studiowanie ich etykiet powinno stanowić fundamentalny aspekt tego sposobu ochrony roślin. Ścisłe dostosowanie się do terminu wykonania zabiegu podanego przez producenta oraz przygotowanie zalecanych dawek to klucz do bezpiecznej i skutecznej ochrony biologicznej roślin.

Oprócz stosowania się do reguł zapisanych na etykietach danych produktów warto pamiętać również o uniwersalnych środkach ostrożności w przypadku wykonywania tego typu zabiegów w gospodarstwach. Preparaty biologiczne z reguły posiadają dość krótki termin przydatności, dlatego starajmy się, aby wszelkie zakupione produkty wprowadzać w obrębie upraw w możliwie najkrótszym czasie od dnia ich zakupu. Dodatkowo niektóre mikroorganizmy w celu prawidłowego funkcjonowania potrzebują określonych warunków środowiskowych. Przechowywanie preparatów i wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych z ich użyciem powinno więc korelować z wymaganiami środowiskowymi warunkującymi aktywność wykorzystanych organizmów. Po wprowadzaniu niektórych biologicznych środków ochrony roślin niezbędne jest również przestrzeganie zaleceń dotyczących toksyczności bezpośredniej oraz respektowanie okresów prewencji.

Jak uzyskać dofinansowanie?

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi warunkiem uzyskania płatności jest przekazanie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa imiennego dokumentu potwierdzającego zakup preparatu mikrobiologicznego, wskazującego jaki środek ochrony roślin został nabyty oraz jego ilość. Przeprowadzenie zabiegu chemicznym środkiem ochrony roślin dopuszczone jest w przypadku, gdy eliminacja danego agrofaga za pomocą zastosowanego mikrobiologicznego środka ochrony roślin okaże się nieskuteczna.

Aktualny rejestr środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostępny jest na stronie internetowej MRiRW.

Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Rucińska

Redaktor portalu RolnikINFO.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś