Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > KE przeszacowała ilość plonów zbóż. Ostre cięcie w dół
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 11.10.2023 19:52

KE przeszacowała ilość plonów zbóż. Ostre cięcie w dół

flaga UE
unsplash.com

Nowe dane przekazane przez Komisję Europejską wskazują na potrzebę obniżenia poprzednich szacunków dotyczących ilości tegorocznych zbiorów zbóż w Unii Europejskiej. Niemały udział w zmianach prognoz ma trudna sytuacja min. na rynku pszenicy.

 

Pszenica i kukurydza: mniej niż oczekiwano

W ostatnich dniach września Komisja Europejska wprowadziła korekty w prognozach dotyczących zbiorów zbóż w UE-27 na obecny rok. Produkcja kukurydzy na ziarno została zredukowana do 59,8 mln ton (spadek z 61,7 mln ton miesiąc wcześniej i 63 mln ton w lipcu), choć i tak nadal znacznie przewyższa ubiegłoroczne zbiory, które z powodu suszy wyniosły 52,1 mln ton.

W przypadku pszenicy miękkiej prognoza produkcji wyniosła 125,3 mln ton, nieco poniżej wyników miesiąca wcześniej (126,1 mln ton) i minimalnie niższa od ubiegłorocznych zbiorów, które wyniosły 125,7 mln ton.

Mniej jęczmienia w Unii Europejskiej

Trend spadkowy utrzymuje się również w przypadku jęczmienia. Najnowszy raport KE obniżył prognozę dla tego zbóż o kolejne 200 tys. ton w porównaniu z miesiącem poprzednim, ustalając ją na poziomie 48,4 mln ton. W roku poprzednim europejscy rolnicy zebrali w sumie 51,5 mln ton jęczmienia.

Jakie są dalsze perspektywy?

Według najnowszych danych KE, tegoroczne zbiory wszystkich zbóż w UE-27 zostały ocenione na 268,52 mln ton. W praktyce oznacza to 1 proc. wzrostu ilości wyprodukowanych zbóż w porównaniu z ubiegłym rokiem. Co więcej, wynik z bieżącego sezonu wynosi o 4,4 proc. niżej niż średnia pięcioletnia. Nowe prognozy z pewnością budzą zaniepokojenie wśród rolników i specjalistów branżowych, rzucając cień wątpliwości na stabilność sektora zbożowego w obliczu tegorocznych wyzwań klimatycznych.

 

 

źródło: KE

 

 

Tagi: Zboża