Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zboża

Zboża

Zboża – czym są?

Zbożami nazywana jest grupa roślin uprawnych, należąca do rodziny traw (wiechlinowate). Ich owoce wykorzystuje się do produkcji żywności, trunków, paszy dla zwierząt, a także w farmacji. Zboża z reguły są roślinami jednorocznymi. Oznacza to, że przechodzą cały cykl rozwoju w ciągu jednego okresu wegetacyjnego, po czym całkowicie obumierają.

Zboża ze względu na metodę uprawy dzieli się na jare oraz ozime. Zboża jare wysiewa się wiosną, z kolei zboża ozime wysiewane są na jesień. Do najpopularniejszych zbóż uprawianych na całym świecie zaliczane są m.in.: pszenica, owies, żyto, ryż, kukurydza, jęczmień, sorgo, proso, czy też pszenżyto. Wiele osób do zbóż zalicza także rośliny z innych rodzin. Takie zboża umownie nazywane są zbożami rzekomymi. Wśród zbóż rzekomych wymienić można np. grykę zwyczajną, szarłat (ogrodowy, wyniosły lub koński) lub komosę (ryżową lub bladołodygową).

Zboża bogate są w węglowodany, krzem, wapń, a także witaminy z grupy B. Mają także właściwości oczyszczające oraz poprawiają pracę przemiany materii. Zboża pełnoziarniste dodatkowo są źródłem dużej ilości błonnika pokarmowego. Do najzdrowszych zbóż zalicza się jęczmień, brązowy ryż, grykę, owies, a także komosę ryżową.

Co się robi ze zbóż?

Wszelkiej maści zboża wykorzystywane są w przemysłach takich jak młynarstwo, gorzelnictwo, piwowarstwo, a nawet farmaceutyka. Przy ich użyciu produkowane są wszelakie produkty spożywcze, takie jak: mąka (np. gryczana, kukurydziana, pszenna lub żytnia), kasze (np. jaglana, pęczak, bulgur lub manna), ryż, oleje, syropy, płatki (np. owsiane, orkiszowe, kukurydziane lub ryżowe), oraz otręby (np. owsiane, gryczane lub pszenne). Oprócz tego w gastronomii wykorzystuje się również kiełki zbóż, na przykład kiełki kukurydzy lub kiełki pszenicy.

Jakie zboża uprawia się w Polsce?

W Polsce zboża dominują wśród roślin uprawnych. Z danych GUS z 2021 roku wynika, iż zbiory zbóż w Polsce wyniosły 34,6 mln ton. Ich niezwykła popularność w naszym kraju wynika ze sprzyjających warunków klimatycznych oraz glebowych, stosunkowo niskiej pracochłonności, łatwości w przechowywaniu lub transporcie oraz dość prostej produkcji. Do zbóż najczęściej uprawianych w Polsce należą: jęczmień, owies, pszenica, żyto oraz ich mieszanka – pszenżyto.

Pokaż więcej

susza w zbożu
28.05.2024 13:56 Raport suszowy w Polsce. Najwięcej strat w zbożach i krzewach owocowych

Pojawił się pierwszy raport Państwowego Instytutu Badawczego o stanie zagrożenia suszą w kraju. Wyniki nie są zadowalające. Z raportu wynika, że susza wystąpiła w 14 województwach i najmocniej dotknęła te tereny rolnicze, gdzie uprawiane są zboża jare, ozime, truskawki czy krzewy owocowe. Raportowanie dotyczyło okresu od 21 marca do 20 maja 2024 roku. 

akcja strażacka
24.02.2024 16:48 Wypadek w zabytkowym magazynie zbożowym. Ucierpiała 15-latka

Podczas piątkowego popołudnia doszło do dramatycznego wypadku we Wrocławiu. 15-letnia dziewczyna została ranna po upadku z wysokości dawnego elewatora zbożowego. Dziewczynę wyciągało kilka zastępów straży pożarnej oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego.  

Janusz Wojciechowski
23.02.2024 22:55 Cała prawda o imporcie zboża z Rosji. Janusz Wojciechowski potwierdził

Od co najmniej tygodnia rozpowszechniany jest w Internecie film ukraińskiej agendy rządowej, w którym podano ilości importowanego zboża z Rosji w milionach. Aby zweryfikować panoszącą się w sieci dezinformację, Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa, postanowił upublicznić faktyczny stan importu rosyjskiego zboża, który został zatrważająco zawyżony. 

samochody ciężąrowe
13.02.2024 16:01 Ukraina odpowiada na zajście w Dorohusku. "To niedopuszczalne"

Do zdarzenia miało dojść w ubiegłą niedzielę. Protestujący na przejściu granicznym w Dorohusku zatrzymali trzy ciężarówki przewożące zboże a następnie całą zawartość wysypali na drogę. Na reakcję Ukrainy nie trzeba było długo czekać. Sprawcy nadal są poszukiwani.

liczenie pieniędzy
20.01.2024 20:27 Rosną koszty produkcji rolnej. Rolnicy załamani cenami owoców i zbóż

Aktualne ceny na rynkach zbytu wprawiają rolników w zakłopotanie. Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że nie jest dobrze. W skupach ceny produktów żywnościowych (w całej Unii Europejskiej) poszły ostro w dół, natomiast koszty środków potrzebnych do wyprodukowania nie drgnęły. Na dzień dzisiejszy spadki notuje się jedynie przy cenach nawozów. Jak kształtowały się ceny w 2023 roku?

Michał Kołodziejczak
19.01.2024 21:23 Awantura o aferę zbożową w Sejmie. Kołodziejczak nie wytrzymał

W czwartek oczy śledzących obrady sejmowe skierowane były na pełną emocji sprzeczkę między Michałem Kołodziejczakiem a Jarosławem Sachajko. Wywiązała się gorąca dyskusja na temat afery zbożowej i portu w Gdyni.

zboże
22.11.2023 18:00 “Kupił” zboże za 30 tys. i nie zamierzał płacić rolnikom. W akcji służby

Iławscy policjanci z wydziału kryminalnego zakończyli dochodzenie w sprawie oszustwa, w którym mieszkaniec województwa pomorskiego doprowadził rolników do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Sprawca, będąc udziałowcem i prezesem kilku firm, skupował zboże od lokalnych rolników, nie honorując jednak umów i nie regulując płatności za dostarczone płody rolnicze. Pokrzywdzeni rolnicy stracili w ten sposób ponad 30 tysięcy złotych.

zboże
20.10.2023 18:40 Ukraina: Rosja zniszczyła prawie 300 tys. ton zboża w 17 atakach

Rosyjskie ataki na ukraińskie porty przyniosły tragiczne skutki dla sektora rolniczego Ukrainy. Według danych przekazanych przez wicepremiera Oleksandra Kubrakowa, kraj ten doświadczył zniszczenia blisko 300 tysięcy ton zboża w wyniku 17 masowych ataków. Co to oznacza dla ukraińskiego eksportu i bezpieczeństwa żywnościowego?

flaga UE
11.10.2023 19:52 KE przeszacowała ilość plonów zbóż. Ostre cięcie w dół

Nowe dane przekazane przez Komisję Europejską wskazują na potrzebę obniżenia poprzednich szacunków dotyczących ilości tegorocznych zbiorów zbóż w Unii Europejskiej. Niemały udział w zmianach prognoz ma trudna sytuacja min. na rynku pszenicy. 

osoba trzymająca w dłoni grudkę ziemi
30.09.2023 11:18 Mądry rolnik ma ich u siebie bez liku. Wielu jednak nie ma pojęcia

Artykuł opublikowany w prestiżowym magazynie naukowym "Nature" rzuca nowe światło na rolę popularnych, choć nie zawsze widocznych na pierwszy rzut oka dżdżownic w produkcji żywności na skalę globalną. Badania podkreślają, że te niepozorne stworzenia są kluczowymi inżynierami ekosystemów glebowych, odpowiadając za około 6,5 proc. światowej produkcji zbóż (kukurydzy, ryżu, pszenicy, jęczmienia) i 2,3 proc. produkcji roślin strączkowych. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus
29.09.2023 11:30 Kontrola kraju pochodzenia produktów

Na środowej naradzie pod przewodnictwem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa zostały omówione kwestie związane z poprawnym oznaczeniem kraju pochodzenia produktów spożywczych oraz opublikowaniem list importerów zboża.

zboże
28.09.2023 10:45 20 ton zboża wysypało się na drogę. Niewiarygodny powód

Ostrołęcka policja poinformowała o niecodziennym wypadku, który miał miejsce 26 września po godzinie 5:00 rano. Na rondzie 5 Pułku Ułanów Zasławskich, na drodze krajowej numer 61, ciężarówka z naczepą przewożąca 20 ton ziarna wywróciła się, a cały ładunek rozsypał się na jezdnię. 

Wołodymyr Zełenski
18.09.2023 17:31 Odwet Ukrainy za zboże? Mocna reakcja Zełenskiego na decyzję Polski

Polska wraz z Węgrami i Słowacją odmówiły zniesienia zakazu na ukraińskie produkty rolne. Decyzja tych trzech państw spotkała się z niezadowoleniem władz Ukrainy. Wołodymyr Zełensky zapowiedział zdecydowaną reakcję na decyzje krajów członkowskich naruszające prawodawstwo UE.  Co konkretnie prezydent Ukrainy miał na myśli? Wyjaśniamy.

Ciągnik w polu
14.09.2023 17:24 Kiedy siać zboża ozime? Optymalne terminy siewu

Do prawidłowego rozwoju zboża ozime muszą przejść proces jarowizacji. W wyniku oddziaływania niskich temperatur zachodzą w roślinie liczne procesy biochemiczne, niezbędne do wytworzenia ziarniaków. Dlatego właśnie zboża te są wysiewane jesienią, aby przed zimą mogły osiągnąć fazę krzewienia. Dlaczego termin siewu ma znaczenie? Jaki jest optymalny termin siewu poszczególnych zbóż ozimych? Odpowiadamy.

zboże i pieniądze
09.09.2023 17:13 Dalsze embargo na ukraińskie zboże? Ukraina mówi o pozwie

Kwestia dalszego zakazu importu zbóż z Ukrainy na terenie pięciu krajów Unii Europejskiej nadal budzi kontrowersje. Polska i Węgry pragną przedłużyć obowiązujące embargo, ale większość państw członkowskich jest temu przeciwna. Ukraina z kolei stanowczo broni swoich interesów, grożąc nawet skierowaniem sprawy do Światowej Organizacji Handlu (WTO). 

Agrounia
31.08.2023 13:46 Agrounia strajkuje. Rolnicy wyjdą na ulicę

Wrzesień rozpocznie się strajkiem Agrounii na Opolszczyźnie. Jego celem ma być zjednoczenie rolników ponad politycznymi podziałami.

Pszenica
31.08.2023 10:00 Plony zbóż o 70 proc. mniejsze. Rolnicy z Pomorza załamani skutkami suszy

Radio Gdańsk przekazuje doniesienia rolników z Pomorza odnośnie do druzgocących skutków niedoborów wody w glebach uprawnych. 

None
30.08.2023 09:28 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega. Mamy za mało pszenicy konsumpcyjnej

Szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Robert Telus ma złe wieści nie tylko dla producentów zbóż, ale również dla konsumentów pieczywa. Tegoroczne zbiory pszenicy w kontekście ilościowym są porównywalne do żniw z zeszłego roku. Niestety, jakość tego zboża zebranego w ciągu kilku ostatnich tygodni pozostawia wiele do życzenia. 

zboże
28.08.2023 17:53 Zakaz importu ukraińskiego zboża do UE. “Kategorycznie nie do przyjęcia”

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostro reaguje na pomysł przedłużenia zakazu importu ukraińskiej produkcji rolnej do niektórych krajów Unii Europejskiej, podkreślając niezgodność takich działań z umową stowarzyszeniową oraz zasadami wspólnego rynku UE.

Silosy
26.08.2023 08:00 Afera silosowa. UOKiK wszczyna postępowanie w sprawie zmowy cenowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o rozpoczęciu postępowania w sprawie wzrostu cen silosów do magazynowania zboża po ogłoszeniu programu dofinasowań dla rolników. Czy mamy do czynienia ze zmową cenową? 

warzywa
21.08.2023 19:30 KOWR: znamy produkty, które dały Polsce największe przychody w pierwszym półroczu 2023 r.

Eksport mięsa, ziaren zbóż, wyrobów tytoniowych oraz produktów mlecznych stanowił kluczowy czynnik wzrostu gospodarczego w Polsce w pierwszym półroczu tego roku. Dane udostępnione przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wykazują, że wartość wywozu żywności przekroczyła 25,6 miliarda euro, co oznacza imponujący wzrost o 16 procent w porównaniu do roku poprzedniego.

słoma
19.08.2023 13:55 Słoma w cenie. Tak przedstawiają się stawki

Deszczowa aura przesuwa finał tegorocznych żniw, wydłużając czas zbiorów i wzbudzając niepokój rolników. W wyniku susz we wcześniejszych miesiącach rolnicy borykają się m.in. z niskim plonem słomy. Nie dziwi zatem, że przy wysokim poziomie zainteresowania słomą ze strony klientów, ceny tego surowca rosną.

siewka
16.08.2023 08:33 Dopłaty do materiału siewnego. Pierwsze podsumowanie ARiMR

14 sierpnia 2023 r. minął termin składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Wsparcie to zostało wdrożone jako odpowiedź na wyzwania, jakie stawia przed rolnikami ograniczona płynność finansowa związana z obecnymi utrudnieniami na rynku rolnym, wynikającymi z konfliktu na Ukrainie. Pierwsze dane wskazują na zainteresowanie programem: złożono blisko 49 tysięcy wniosków.

statek
14.08.2023 17:02 Rozładunek polskiej pszenicy w USA wstrzymany

Władze portu w Houston podjęły kontrowersyjną decyzję, odmawiając rozładunku polskiej pszenicy przewożonej przez statek Yochow. Jak donosi agencja Bloomberg, incydent ten może wystawić relacje między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi na próbę, a także mieć konsekwencje dla rynku zbożowego.

Koszyk zakupowy
14.08.2023 08:00 Światowe ceny żywności poszły nieznacznie w górę. Nowy raport FAO za lipiec 2023 r.

Indeks cen żywności FAO (FFPI) jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów. Eksperci informują, że ceny koszyka towarów wzrosły nieznacznie w minionym miesiącu. Co było tego przyczyną? 

Ziarno pszenicy z herbem Ukrainy
11.08.2023 14:00 Wzrost cen zbóż w związku z atakami Rosji na Ukrainę

Niedawne ataki ze strony Rosji wymierzone w Ukrainę mają duży wpływ na kształtowanie się cen zbóż, w głównej mierze pszenicy oraz kukurydzy. Jak kształtowała się sytuacja na rynku zbóż w ostatnim czasie? 

Pszenica
11.08.2023 08:00 Rosja sprzedaje zboża biedniejszym państwom. Polityczna zagrywka Putina?

Politycznych zagrywek Rosji ciąg dalszy. Eksperci badający rynek zwracają uwagę na zwiększony eksport rosyjskich zbóż po obniżonych cenach do biedniejszych państw. Politycy alarmują, aby nie dać się nabrać na działania Rosji. 

zboże
10.08.2023 15:53 Żniwa 2023. Ceny zbóż i sytuacja na rynku

Obecna sytuacja na polskim rynku zbóż rysuje się jako kombinacja wyzwań i możliwości. Pomimo ogólnego spadku dostępności ziarna na rynku, ostatnie dni przyniosły zwiększoną liczbę ofert sprzedaży zbóż, szczególnie pszenicy. Z kolei z informacji przekazywanych przez Izbę Zbożowo-Paszową wynika, że zawartość białka w ziarnie pszenicy jest niska, nierzadko poniżej 10 proc.