Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Nieodpowiedzialna zabawa - 300 balotów słomy poszło z dymem! 15-latek odpowie przed sądem
Redakcja RolnikINFO
Redakcja RolnikINFO 05.07.2024 17:47

Nieodpowiedzialna zabawa - 300 balotów słomy poszło z dymem! 15-latek odpowie przed sądem

płomienie
Fot. Pixabay/fish96

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego w Wałczu zidentyfikowali osobę odpowiedzialną za podpalenie balotów słomy, co spowodowało straty szacowane przez właściciela na 35 000 złotych. Sprawa zostanie skierowana do Sądu Rodzinnego i Nieletnich.

Co się stało?

Incydent miał miejsce wieczorem w gminie Wałcz, gdzie ogień strawił około 300 balotów słomy. Strażacy przez kilka godzin walczyli z pożarem, który całkowicie zniszczył zapasy przeznaczone na paszę dla zwierząt gospodarskich.

Śledztwo wykazało, że sprawcą był 15-letni chłopiec, który przebywał w towarzystwie innych młodych osób przy stogu siana. Nastolatek wspiął się na stóg i zaczął manipulować zapalniczką, po czym odpalił petardę i rzucił ją na słomę. Sytuacja szybko wymknęła się spod kontroli, a ogień błyskawicznie się rozprzestrzenił.

Policja przekaże dokumentację sprawy do Sądu Rodzinnego i Nieletnich, który zajmie się dalszym postępowaniem wobec młodocianego sprawcy.

Nie jest to odosobniony przypadek

W tym roku policjanci z Prudnika zatrzymali podpalacza beli słomy. Straty oszacowano na blisko 150 tysięcy złotych. Spłonęło 2400 balotów.

Zgłoszenia o podpaleniach docierały do policji na przełomie marca i kwietnia. - informuje asp. Andrzej Spyrka z Komendy Powiatowej Policji w Prudniku.

Pożary słomy miały miejsce w nocy. Śledczy zabezpieczyli ślady na miejscach zdarzeń i przeprowadzili oględziny. W wyniku dwumiesięcznej pracy operacyjnej powiązali te przestępstwa z 31-letnim mieszkańcem powiatu prudnickiego. Mężczyzna jest podejrzany o podpalenie czterech stert słomy w gminach Prudnik i Lubrza.

Zatrzymany przyznał się do zarzutów. Wyjaśnił, że chciał w ten sposób zaszkodzić właścicielom pól. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Tagi: Policja