Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > Nowe technologie zmieniają rolnictwo
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 19.09.2023 14:33

Nowe technologie zmieniają rolnictwo

Rolnik z tabletem
Pixabay

Digitalizacja rolnictwa rozwija się w zawrotnym tempie, jednak wciąż jest ono najmniej scyfryzowanym sektorem naszej gospodarki.  

Cyfryzacja rolnictwa

Jako społeczeństwo jesteśmy zobligowani do produkcji żywności przyjaznej środowisku, przystępnej cenowo oraz w ilości wystarczającej wykarmić ludzkość. Aby stawić czoła tak wysokim wymaganiom niezbędna jest cyfryzacja rolnictwa na skalę globalną. Działanie to może zrewolucjonizować przemysł, promując wydajność, zrównoważony rozwój i konkurencyjność

Jednak pomimo tak wielu korzyści płynących z cyfryzacji, jej nierównomierny rozwój może stworzyć cyfrową przepaść. Aby cyfryzacja była dostępna dla wszystkich, niezwykle ważne jest, aby decydenci polityczni, liderzy przemysłu i dostawcy technologii współpracowali na rzecz promowania korzyści płynących z cyfryzacji. Należy również wspierać rolników w szkoleniach, zasobach i zachętach do przyjmowania nowych technologii. 

Roboty rolnicze

Większość rolników przyznaje, że na wsi jest duży problem ze znalezieniem pracownika. Natomiast dostępne ma rynku agroboty bez zastanowienia doją krowy i zbierają owoce czy też warzywa. Dlatego ich obecność w rolnictwie jest niezwykle pomocna, ale i kosztowna. W ten oto sposób obraz wsi powoli wypełniają roboty. 

Drukarki 3D

Ciekawostką jest, że dobrze znana już na rynku drukarka 3D może mieć kluczowe znaczenie w naprawie maszyn rolniczych, zwłaszcza teraz, kiedy bezpieczeństwo łańcuchów dostaw części jest niepewne. 

​​Drony

Drony w rolnictwie są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych nowości. Oprócz pomocy rolnikom, stanowią również niezastąpione narzędzie pracy dla specjalistów zajmujących się monitorowaniem plonów w gospodarstwach. Dzięki wykorzystaniu dronów człowiek ma lepszą kontrolę nad swoimi plonami, poprzez zwiększenie perspektywy ich obserwacji.  Drony wyposażone w kamery mapują plony, obrazują ich zdrowotność oraz walczą ze szkodnikami. Trwają również prace nad możliwością oprysku pól środkami ochrony roślin. 

Czujniki i sztuczna inteligencja

Czujniki w rolnictwie są wykorzystywane np. do pomiaru wilgotności gleby czy też monitorowania temperatury, wilgotności oraz ruchu powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku gospodarskiego, w którym utrzymywane są zwierzęta, celem zapewnienia optymalnych warunków mikroklimatu w budynku poprzez dostosowaną do pomiarów regulację przepływu powietrza.  

Dopełnieniem opisanych technologii jest sztuczna inteligencja. Uczenie maszynowe poprzez działanie, może sprawić, że w danych procesach zostaną wyeliminowane błędy ludzkie. Za pośrednictwem sztucznej inteligencji dane są generowane o wiele łatwiej i szybciej. Dzięki temu może zmienić się specyfika pracy zarówno samych rolników, jak i ludzi połączonych z pośrednio z tą branżą tj. doradców i handlowców, którzy będą mogli poddawać te informacje dogłębnej analizie.
 

Maszyny w chmurach i gigantyczna ilość danych

Przyszła kontrola, przetwarzanie i ochrona danych spływających z urządzeń rolniczych spowoduje, że branża agtech będzie coraz więcej warta. Takie dane są zbierane przykładowo podczas udoju przez wyspecjalizowane roboty udojowe. Ogromna ilość danych nierozerwalnie wiąże się z przenoszeniem usług rolniczych do chmury. Wykorzystanie tego narzędzia jest bardziej elastyczne, dzięki niemu można zrezygnować ze standardowych serwerów. To rozwiązanie wymaga jednak łączności bardzo wysokiej jakości np. sieci 5G.