Rolnictwo to jeden z najstarszych działów gospodarki, dotyczący zarówno uprawy roślin, jak i hodowli zwierząt. Zadaniem rolnictwa jest dostarczenie płodów rolnych i produktów odzwierzęcych człowiekowi. Rolnictwo tradycyjne z wolna przestaje spełniać swoją rolę jako nieefektywne, a jego rolę przejmuje rolnictwo przemysłowe. W uprawie roślin i hodowli zwierząt, coraz częściej stosuje się różnorodne zdobycze nowoczesnej technologii, na przykład bezpieczne i skuteczne środki owadobójcze, wysokiej klasy nawozy, czy technologię GMO.
Rodzaj upraw uzyskiwanych w różnych częściach kraju jest uzależniony od wielu czynników – przede wszystkim naturalnych. Do kluczowych w tym zakresie należą: klimat, warunki wodne, ukształtowanie powierzchni, czy rodzaj gleby. Wpływ mogą mieć również warunki pozaprzyrodnicze, dotyczące takich kwestii jak mechanizacja rolnictwa, polityka rolna państwa, czy sama forma prowadzenia gospodarstw.
Badaniami mającymi na celu rozwój rolnictwa zajmuje się szereg nauk akademickich, między innymi agrotechnika, agrochemia, zootechnika, agronomia czy agrobiologia.
Początki rolnictwa w sensie prowadzenia usystematyzowanych upraw datuje się na 8000 rok p.n.e., wskazując na tereny „żyznego półksiężyca” (Mezopotamia, Egipt) jako protoplastę. W podobnym czasie rolnictwo rozwinęło się niezależnie w innych częściach świata – w Azji (Chiny czy Indie) oraz w Ameryce (Meksyk, Peru).
Do pierwszych roślin uprawnych zalicza się pszenicę i jęczmień na Bliskim Wschodzie, groch, proso, ryż i bób w Azji, oraz dynię, fasolę i kukurydzę na terenie Ameryki. Zwierzęta z kolei zaczęto hodować już 12 000 lat temu. Początkowo były to owce i kozy, dopiero później zajęto się hodowlą bydła i świń.
Przyszłością sektora ma być rolnictwo ekologiczne, a więc takie, które dbając o produktywność, troszczy się również o środowisko naturalne i klimat. Do głównych cech rolnictwa ekologicznego zalicza się racjonalne wykorzystanie zasobów i energii naturalnej, utrzymanie równowagi ekologicznej i różnorodności biologicznej, czy zachowanie tradycyjnego krajobrazu wsi.
Rolnictwo od wieków nieustannie stanowi ważną część polskiej gospodarki, wytwarzając około 2,5% PKB. Wraz z rozwojem technologii postępuje również rozwój polskiego rolnictwa, gdzie w wielu aspektach Polska urasta do miana światowego giganta.
Przykładem może być uprawa jabłek, gdzie Polska jest największym eksporterem tego owocu na świecie. Podobnie ma się sytuacja w przypadku pieczarek. Istotne rozmiary ma w Polsce także produkcja drobiu (największy producent w Unii Europejskiej), czy jaj kurzych (drugie miejsce w UE). Dużą produkcję notuje się także w produkcji futer zwierzęcych, gdzie Polska zajmuje drugie miejsce w Europie i trzecie na świecie.
Pokaż więcej
Ten dramat wydarzył się w środę 4 września, w miejscowości Myślęcin, w województwie zachodniopomorskim. Rolnik pojechał na pole ciągnikiem i belarką, jednak już stamtąd nie wrócił. Leżącego obok maszyn rolniczych mężczyznę znaleziono już bez oznak życiowych. Przyczyny tragicznego wypadku nie są jasne, choć powstała już hipoteza.
Jedni z najbardziej lubianych uczestników programu "Rolnicy.Podlasie" podzielili się dziś z fanami przykrą wiadomością. Dwa dni temu u Moniki i Tomasza Cieślików z Pokaniewa, doszło do pożaru belarki. Sprzęt zapalił się podczas pracy na polu. Z pomocą przyszła firma, która udostępniła im nową belarkę.
Kiedy trzech dorosłych mężczyzn pojawiło się na polu w Kępnie i bez żadnego racjonalnego powodu podłożyli ogień pod tegoroczne zbiory, nie przewidzieli jednego. Ich wybryk skończył się ogromnym pożarem, stratami ciężkiej pracy rolnika, a finalnie zatrzymaniem i doprowadzeniem do prokuratury. Teraz wójt sprawujący nadzór nad jednostką OSP w Chojęcinie, zdecydował o dalszym losie reszty strażaków
Życie Marty Paszkin diametralnie i w krótkim czasie niesamowicie się zmieniło, a wszystko przez udział w programie "Rolnik szuka żony", gdzie poznała i pokochała ze wzajemnością rolnika o imieniu Paweł. Potem był ślub, przeprowadzka i narodziny dwójki dzieci. Kobieta, mimo trzech porodów wygląda fantastycznie i chwali się swoją smukłą sylwetką. Na początku września Marta podzieliła się z fanami rewelacyjną wiadomością. To dopiero niespodzianka!
Ruszają wielkimi krokami zbiory dyni. Wielu co i rusz sprawdza wymiary tej potężnie rosnącej rośliny, bo jak się okazuje, można ją wyhodować w sporych rozmiarach nawet w przydomowym ogródku. Takie dynie giganty urosły właśnie u pana Ryszarda Hojeńskiego z Wieruszowa, w woj. łódzkim. Dwumetrowe w obwodzie dynie to zasługa ich właściciela, który stosował niecodzienny nawóz. Zobaczcie, co jeszcze wpłynęło na ogromny wzrost tych dyni.
Wspaniała inicjatywa sieci sklepów Lidl Polska, którzy wyszli z pomocną dłonią do krajowych producentów owoców. W połowie lipca nieopodal Sochaczewa, grad zdewastował plantacje arbuzów. Owoce miały liczne ślady po gradobiciu, a producenci liczyli straty. Dzięki sieci supermarketów, część "poszkodowanych" arbuzów trafiła już do sprzedaży.
Uczestniczka 10 edycji programu "Rolnik szuka żony" Ania Derbiszewska zdecydowanie może nazywać siebie szczęściarą. Nie dość, że udało jej się znaleźć księcia na białym koniu, z którym stworzyła rodzinę i wspólnie wychowują synka, to jeszcze dopełnieniem jej cudnego życia jest jej dom, a raczej zamek. Zobaczcie, gdzie mieszka Ania z Jakubem i synkiem!
Nie ustają echa strajków rolniczych, których celem było zniesienie wielu zapisów Zielonego Ładu, między innymi ugorowania 4% gruntów ornych. Ten element został zniesiony, a zamiast niego wprowadzono nowy ekoschemat. Rolnicy będą mogli w ramach "gruntów wyłączonych z produkcji" otrzymać dodatkową płatność. O jakiej kwocie dopłaty mowa? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać fundusze?
Do nieszczęśliwego wypadku doszło we wtorek na terenie gminy Międzyrzec Podlaski. Pod wieczór 41-letni mężczyzna podjął się przeprowadzenia prac konserwatorskich w kombajnie zbożowym i wszedł do zbiornika, próbując nogą uruchomić przenośnik. W tym czasie doznał poważnego urazu ciała. Jego stan wskazywał na nietrzeźwość.
We wtorek 13 sierpnia, w miejscowości Łagów obok Krosna Odrzańskiego wybuchł potężny pożar. W płomieniach stanęły baloty słomy oraz dwie ładowarki teleskopowe. Z ogniem walczyło 19 zastępów straży pożarnej. Akcja gaśnicza trwała do późnych godzin wieczornych.
Sołtysi i sołtyski od lipca 2023 roku, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości 300 zł. To dodatek, który ma być swoistym wynagrodzeniem za lata, kiedy włodarze wsi nie otrzymywali pieniędzy za wykonywanie pracy na rzecz społeczności lokalnej. Prezydent w sierpniu podpisał nowelizację ustawy, dzięki której będą obowiązywać nowe zasady wypłacania tego świadczenia sołtysom. Czy będzie łatwiej uzyskać ten dodatek?
Na co dzień jest rolniczką, która ma pod swoją opieką 3 tysiące krów. Teraz jednak jej celem życiowym jest zdobycie złotego medalu w biegu na 1500 m podczas Olimpiady w Paryżu.
Niedawno pisaliśmy o zapowiedziach wybranej na kolejną kadencję szefowej KE Ursuli von der Leyen, dotyczących wzniesienia europejskich rolników na wyżyny, a tu takie wieści. Komisja Europejska pracuje nad zwiększeniem limitu tzw. pomocy de minimis dla polskich rolników. Limit krajowy na poziomie 295 mln euro miał zostać wyczerpany, a teraz zostanie powiększony niemal dwukrotnie.
W miejscowości Słotwiny, w województwie lubelskim, doszło wczoraj do nieszczęśliwego wypadku podczas wykonywania prac rolniczych. 56-letni mężczyzna doznał poważnego urazu ręki, kiedy ta została wciągnięta przez wał glebogryzarki. Rolnik trafił do szpitala.
We wtorek doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Stężyca, w powiecie ryckim na Lubelszczyźnie. Dwóch pracujących przy zbiorze fasolki mężczyzn nagle osunęło się na ziemię. Mieszkańca Dęblina oraz z powiatu ryckiego nie udało się uratować. Zawinił kierujący kombajnem.
Jeszcze jako księcia nazywano go “zielonym księciem”, teraz Karol III nazywany jest przez poddanych “zielonym królem”. A wszystko przez zamiłowanie do ekologii i rolnictwa. Kilka faktów, których o brytyjskim monarsze z pewnością nie znają Polacy.
W gminie Osięciny na Kujawach, ostatnie noce były istnym koszmarem zarówno dla rolników, jak i dla strażaków. Tylko w ciągu jednej nocy wozy strażackie wyjeżdżały do aż trzech pożarów stogów i to w różnych miejscowościach. Nikt nie ma wątpliwości, że to były podpalenia. Okoliczni rolnicy ostrzegają przed podpalaczem w mediach społecznościowych. Winowajcy wciąż nie złapano.
Ocieplenie klimatu wpływa na pracę polskich rolników, który z roku na rok zauważają przyspieszenie okresu "małych żniw". W tym roku wiosna była wyjątkowo ciepła i w znaczącym stopniu wpłynęła na wegetację roślin. Agroklimatolog uważa, że w przyszłości żniwa w lipcu będą standardem. Na co rolnicy w szczególności powinni zwracać uwagę? Skąd wiadomo, że zboże jest już gotowe do pokoszenia? O wszystkim opowiedział profesor Jerzy Kozyra.
Dzisiejsza technologia pozwala stworzyć niewyobrażalne rzeczy. Ta technologia rewelacyjnie sprawdza się w nowoczesnym rolnictwie, a farmerzy korzystają z niej na wszelkie sposoby. Jeden z amerykańskich rolników postanowił oddać hołd swojej ulubionej artystce i za pomocą precyzyjnego rolnictwa, stworzyć na 10-akrowym rżysku po pszenicy niesamowitych rozmiarów portret. Zobaczcie jak powstawał.
Rolnik z miejscowości Zalesie na Mazowszu, stracił we wtorek w wyniku pożaru około 2 tysięcy balotów słomy. Pryzma mająca około 100 metrów długości w ciągu kilku chwil poszła z dymem. Akcja gasnicza trwała niemal całą dobę. Poszkodowanemu rolnikowi przyszła z pomocą pewna firma, która przekaże mu kilkadziesiąt balotów słomy. Ma również niezwykły apel do swoich obserwatorów. To istny gest dobroci. Zobaczcie sami.
Głośna sprawa z maja 2020 roku, ponownie wraca na języki Polaków. Wszystko za sprawą rolnika, który cztery lata temu opryskał kwitnący rzepak środkiem insektobójczym, co poskutkowało otruciem 7,5 miliona pszczół. Straty pszczelarzy wyceniono na 570 tys. zł. Andrzej L. został skazany. Z wyrokiem nie zgadzają się poszkodowani rolnicy i pszczelarze.
Wielkimi krokami zbliża się czas na wykopywanie cebuli z ziemi. Oczywiście zbiory uwarunkowane są różnymi terminami sadzenia lub wysiewu z nasion. Warto jednak wiedzieć, jak rozpoznać czy cebula już jest gotowa do zbioru oraz jak przechowywać ją, żeby była jak najdłużej idealna do spożycia. Jeśli zbyt późno wykopiesz cebulę, ta może się szybko popsuć.
Niekiedy przejeżdżając okazjonalnie przez mniejsze miejscowości, zauważamy tabliczki na płocie, informujące o sprzedaży ziemniaków pakowanych w siatkowane worki. Kupowanie prosto od rolnika jest dobrą alternatywą i niekiedy dużo tańszą niż w osiedlowych sklepach czy na targach. Niestety jednak, rolnik handlujący ziemniakami z gospodarstwa, może zapłacić mandat w wysokości do 1500 zł, jeśli nie spełnił tych dwóch wymogów.
Ostatni weekend lipca skończył się tragicznie dla rolnika z miejscowości Bruśnik (woj. małopolskie), który postanowił pojechać ciągnikiem z bronami na pole. Ciągnik wjeżdżając na skarpę przechylił się i przewrócił. Mężczyzna nie zdołał zeskoczyć z maszyny. W rejonie tarnowskim, w sobotni poranek, doszło również do tragicznej śmierci podczas wycinki drzewa na jednej z posesji w miejscowości Zakrzów.
Rolnicy otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała zwiększenie środków przeznaczonych na pomoc dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku niekorzystnych warunków pogodowych w 2023 roku. Dzięki tej decyzji, producenci rolni, którzy ponieśli straty w swoich uprawach, otrzymają dodatkowe 100 milionów złotych.
Pola słoneczników to kolejne po rzepaku idealne miejsce dla sesji zdjęciowych. Entuzjaści żółtych kwiatów masowo pojawiają się na polskich polach, pozując do idealnych zdjęć. Wszystko mogłoby być dobrze, gdyby nie to, że tzw." słonecznikary" depczą i wycinają na potęgę słoneczniki, niszcząc tym samym rolnikowi ciężką pracę i fundusze w nią włożone. W tej sprawie zgłosiła się do redakcji Rolnik Info pani Joanna z woj. wielkopolskiego, która nie może już bezczynnie patrzeć jak jej pole jest zwyczajnie dewastowane i okradane.
Przyspieszony okres wegetacji roślin przyspieszył dojrzewanie zbóż, a co za tym idzie, również żniw w tym roku. Niestety anomalie pogodowe sprawiły, że w wielu regionach kraju żniwa niby były, ale pola skosili nie rolnicy, a wichury i grad. W wielu rejonach straty są stuprocentowe, dlatego minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział pomoc dla tych rolników, którym anomalnie pogodowe zabrały wszystko.
Trwają wakacje i czas, kiedy wielu z nas odpoczywa. Ten odpoczynek jedynie rolnikom nie jest dany w pełni w sezonie letnim. Wtedy właśnie zaczyna się wzmożony okres prac polowych - żniwa. Zwykłym mieszkańcom kojarzą się z ciągłym mijaniem kombajnów na drogach publicznych, z hałasem i wszędobylskim kurzem. A przecież te maszyny pracują za człowieka i dla ludzi, którzy codziennie zajadają się chlebem ze zbóż, które właśnie są koszone. Czas żniw jest dla wszystkich, nie tylko dla rolników. Zatem dlaczego warto być wyrozumiałym dla rolników?