RolnikInfo.pl > Rolnictwo

Rolnictwo

Rolnictwo – co to jest? 

Rolnictwo to jeden z najstarszych działów gospodarki, dotyczący zarówno uprawy roślin, jak i hodowli zwierząt. Zadaniem rolnictwa jest dostarczenie płodów rolnych i produktów odzwierzęcych człowiekowi. Rolnictwo tradycyjne z wolna przestaje spełniać swoją rolę jako nieefektywne, a jego rolę przejmuje rolnictwo przemysłowe. W uprawie roślin i hodowli zwierząt, coraz częściej stosuje się różnorodne zdobycze nowoczesnej technologii, na przykład bezpieczne i skuteczne środki owadobójcze, wysokiej klasy nawozy, czy technologię GMO. 

Rodzaj upraw uzyskiwanych w różnych częściach kraju jest uzależniony od wielu czynników – przede wszystkim naturalnych. Do kluczowych w tym zakresie należą: klimat, warunki wodne, ukształtowanie powierzchni, czy rodzaj gleby. Wpływ mogą mieć również warunki pozaprzyrodnicze, dotyczące takich kwestii jak mechanizacja rolnictwa, polityka rolna państwa, czy sama forma prowadzenia gospodarstw.

Badaniami mającymi na celu rozwój rolnictwa zajmuje się szereg nauk akademickich, między innymi agrotechnika, agrochemia, zootechnika, agronomia czy agrobiologia.

Historia rolnictwa i jego przyszłość

Początki rolnictwa w sensie prowadzenia usystematyzowanych upraw datuje się na 8000 rok p.n.e., wskazując na tereny „żyznego półksiężyca” (Mezopotamia, Egipt) jako protoplastę. W podobnym czasie rolnictwo rozwinęło się niezależnie w innych częściach świata – w Azji (Chiny czy Indie) oraz w Ameryce (Meksyk, Peru).

Do pierwszych roślin uprawnych zalicza się pszenicę i jęczmień na Bliskim Wschodzie, groch, proso, ryż i bób w Azji, oraz dynię, fasolę i kukurydzę na terenie Ameryki. Zwierzęta z kolei zaczęto hodować już 12 000 lat temu. Początkowo były to owce i kozy, dopiero później zajęto się hodowlą bydła i świń.

Przyszłością sektora ma być rolnictwo ekologiczne, a więc takie, które dbając o produktywność, troszczy się również o środowisko naturalne i klimat. Do głównych cech rolnictwa ekologicznego zalicza się racjonalne wykorzystanie zasobów i energii naturalnej, utrzymanie równowagi ekologicznej i różnorodności biologicznej, czy zachowanie tradycyjnego krajobrazu wsi.

Rolnictwo w Polsce – co uprawia się w naszym kraju?

Rolnictwo od wieków nieustannie stanowi ważną część polskiej gospodarki, wytwarzając około 2,5% PKB. Wraz z rozwojem technologii postępuje również rozwój polskiego rolnictwa, gdzie w wielu aspektach Polska urasta do miana światowego giganta.

Przykładem może być uprawa jabłek, gdzie Polska jest największym eksporterem tego owocu na świecie. Podobnie ma się sytuacja w przypadku pieczarek. Istotne rozmiary ma w Polsce także produkcja drobiu (największy producent w Unii Europejskiej), czy jaj kurzych (drugie miejsce w UE). Dużą produkcję notuje się także w produkcji futer zwierzęcych, gdzie Polska zajmuje drugie miejsce w Europie i trzecie na świecie.

Pokaż więcej

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
20.09.2023 16:00 „Są fantastyczni” – Sekretarz generalny Copa Cogeca o polakach

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus spotkał się w Warszawie z sekretarzem generalnym Copa Cogeca. Rozmowy skupiały się wokół ukraińskiego zboża. 

ciągnik
19.09.2023 17:25 Jechali we dwoje ciągnikiem. Policja zabrała prawo jazdy kierowcy

Kierujący pojazdem, który nieprawidłowo przewozi pasażerów, może stracić uprawnienia do prowadzenia pojazdów na okres nawet 3 miesięcy. Tę surową lekcję otrzymał 38-letni kierowca, który w swoim ciągniku rolniczym przewoził 30-letniego pasażera. Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie relacjonuje incydent, który skończył się konfiskatą dokumentu kierowcy i nałożeniem mandatu.

Rolnik z tabletem
19.09.2023 14:33 Nowe technologie zmieniają rolnictwo

Digitalizacja rolnictwa rozwija się w zawrotnym tempie, jednak wciąż jest ono najmniej scyfryzowanym sektorem naszej gospodarki.  

Ciągnik w polu
14.09.2023 17:24 Kiedy siać zboża ozime? Optymalne terminy siewu

Do prawidłowego rozwoju zboża ozime muszą przejść proces jarowizacji. W wyniku oddziaływania niskich temperatur zachodzą w roślinie liczne procesy biochemiczne, niezbędne do wytworzenia ziarniaków. Dlatego właśnie zboża te są wysiewane jesienią, aby przed zimą mogły osiągnąć fazę krzewienia. Dlaczego termin siewu ma znaczenie? Jaki jest optymalny termin siewu poszczególnych zbóż ozimych? Odpowiadamy.

Ciągnik w polu
13.09.2023 15:31 Ostatni dzwonek na wybór odmiany żyta. Sprawdź, którą wybrać w oparciu o Listę Odmian Zalecanych

Żyto ozime jest znane ze swojej wytrzymałości i tolerancyjności w stosunku co do gleby, jednak źle znosi opóźniony siew. Na jaką odmianę żyta postawić w 2023 roku?

narzędzia ogrodnicze
10.09.2023 15:01 Osuszał przydomowy staw. Niewiarygodne, co kryło się na dnie

Podczas rutynowych prac ziemnych w niewielkim stawie na terenie Pawęzowa (woj. małopolskie), mieszkaniec natknął się na coś, co okazało się być zaskakującym znaleziskiem. W ziemi na dnie osuszonego stawu właściciel znalazł korodowany i zabrudzony granat wraz z zapalnikiem, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. 

pieniądze
09.09.2023 16:48 Koniunktura w rolnictwie wzrosła. To jednak koniec dobrych wieści

Po trzech kwartałach niepokojących spadków, polskie rolnictwo może wreszcie odetchnąć z ulgą. Dane warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej z III kwartału 2023 roku wskazują na pewną poprawę wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR), ale czy to naprawdę dobre wieści? Oto krótka analiza sytuacji w sektorze rolniczym.

żniwa
09.09.2023 16:33 Ziemia się smaży. Naukowcy ostro o globalnym ociepleniu

Dane Copernicus Climate Change Service (C3S) nie pozostawiają złudzeń - nasza planeta przechodzi obecnie przez okres niespotykanie wysokich dotychczas temperatur. Czerwiec, lipiec i sierpień tego roku przyniosły niespotykane dotąd upały, rekordowo ciepłe powierzchnie mórz i liczne ekstremalne zjawiska pogodowe. 

Wieś
08.09.2023 12:30 Co trzeba zrobić, żeby zostać rolnikiem? Jasna odpowiedź KOWR

Czy przepisanie gospodarstwa na dzieci sprawi, że będą oni rolnikami z prawem do kupna nieruchomości rolnych? Jakie warunki trzeba spełniać, żeby stać się pełnoprawnym rolnikiem? Na te i wiele innych pytań odpowiada KOWR.

pszenica
08.09.2023 10:40 Pszenica samopsza – uprawa i właściwości zdrowotne

Zaliczana do jednych z najstarszych udomowionych gatunków zbóż, pszenica samopsza zyskuje na coraz to większej popularności. Wszystko za sprawą wybitnych właściwości prozdrowotnych. Sprawdź, czym charakteryzuje się pszenica samopsza.

Dystrybutor
05.09.2023 15:43 Problemy w dostępie do paliw na rynku hurtowym. Apel rolników do ministra

Zarówno rolnicy, jak i branża transportowa zgłasza w ostatnim czasie poważne problemy z dostępem do paliw na rynku hurtowym. Skierowano apel o pilną interwencję w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który nadzoruje działanie spółki Orlen.

None
31.08.2023 15:53 Hurtowa sprzedaż miodu jest nieopłacalna. Czy właściciele dużych pasiek zrezygnują z zawodowego pszczelarstwa?

Pszczelarstwo to sektor produkcji zwierzęcej, który ma istotny wpływ na wyniki produkcji roślinnej. Obecność miododajnych owadów pozytywnie przyczynia się do cech jakościowych i ilościowych produktów takich jak gryka, jabłka czy rzepak. Jednak tendencje na polskim rynku, obserwowane od kilku lat, być może zmuszą właścicieli największych pasiek do zamknięcia swojej działalności. 

KRUS
30.08.2023 19:46 Emerytury i renty w KRUS. Od 1.09 nowe kwoty przychodu zawieszające świadczenia

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) przekazuje ważne informacje dotyczące emerytur i rent. Od 1 września 2023 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące kwot miesięcznego przychodu, które będą wpływać na zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. To istotna aktualizacja, która dotyczy beneficjentów KRUS.

Władysław Kosiniak-Kamysz
30.08.2023 14:59 Kosiniak Kamysz o problemach polskich rolników

Na sobotniej konferencji w Buczynie szef PSL wypowiedział się na temat polskiego rolnictwa oraz listu od komisarza Wojciechowskiego.

Krowy
30.08.2023 09:58 Rolnictwo ekologiczne. Liczysz na dotację? To już ostatnie dni na złożenie wniosku

Więcej rolników może otrzymać dopłaty w ramach trzech pakietów dotyczących płatności ekologicznych w związku z obniżeniem współczynnika obsady zwierząt na danej powierzchni z 0,5 DJP do 0,3 DJP. Czas na złożenie stosownych zmian w aplikacji eWniosekPlus mija 31 sierpnia 2023 r.

Zboże
29.08.2023 09:44 Stabilność ekonomiczna gospodarstwa? Rolnictwo regeneratywne

Ostatnimi czasy coraz częściej słyszy się o rolnictwie regeneratywnym i jego pozytywnych efektach. Sprawdź, jakie są koszty i korzyści płynące z wprowadzenia tych praktyk w swoim gospodarstwie. 

pieniądze
28.08.2023 18:04 Program “Moja Woda” otrzyma 100 mln zł więcej niż zakładano

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło zwiększenie budżetu programu “Moja Woda” o dodatkowe 100 mln zł, co łącznie wynosi 230 mln zł na trzecią edycję. Program promuje rozwiązania wspierające retencję wody na prywatnych posesjach w celu walki z suszą i ochrony środowiska.

łąka
28.08.2023 17:33 Porzucone pola. Nie do wiary, co się z nimi dzieje

Nowe badania rzucają światło na los porzuconych ziem rolnych. Analizy wskazują, że choć dzika przyroda radzi sobie z wykorzystaniem tych obszarów, to w Europie opuszczone tereny bardzo często padają ofiarami agresywnych gatunków inwazyjnych, które niszczą rodzimą bioróżnorodność. 

wizen zakupowy
27.08.2023 08:08 Czy w niedzielę 27.08 zrobimy zakupy? Pokłosie zniesienia stanu epidemicznego

27 sierpnia 2023 roku to kolejna niedziela w sierpniu. Jak się okazuje, jest to jedna z niewielu niedziel handlowych w Polsce w bieżącym roku. Dodatkowo przypominamy, jakie zmiany zaszły w przepisach dotyczących handlowych niedziel w kontekście odwołania stanu epidemicznego.

bocian
26.08.2023 10:36 Nie do wiary, co robią bociany. Lasy Państwowe informują

Bociany białe rozpoczęły swoją wędrówkę do Afryki wcześniej niż zazwyczaj – informują Lasy Państwowe na swoim profilu na Facebooku. Obserwacje ptaków wskazują na nietypowy początek ich migracji, co przyciąga uwagę miłośników przyrody i ekspertów.

None
23.08.2023 16:57 Ceny skupu podstawowych produktów rolnych idą w dół. Jest tylko jeden wyjątek

Lipiec bieżącego roku okazał się być trudnym miesiącem dla producentów podstawowych produktów rolnych. Za niemalże każdy produkt zaliczany do tej grupy, na skupie proponowano niższe ceny, zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i analogicznego okresu w zeszłym roku. Tendencja ta ominęła jedynie jedną grupę rolników. 

mleko migdałowe
22.08.2023 09:01 Mleko zwierzęce do lamusa? Sprzedaż mleka roślinnego bije rekordy w Polsce

2 sierpnia to dzień miłośników mleka roślinnego, które zdobywa coraz większą popularność jako alternatywa dla mleka zwierzęcego. Dane pokazują, że sprzedaż roślinnych produktów w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki w 2022 roku, wzrastając do imponującej kwoty 782,4 milionów złotych. W minionym roku wartość sprzedaży mleka roślinnego wyniosła 387,1 miliona złotych, a tendencja wzrostowa jest stała, jak wynika z raportu NielsenIQ.

Pszenica
22.08.2023 08:00 Polska pszenica konsumpcyjna będzie eksportowana do Wenezueli. PIORiN podaje szczegóły

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała o otwarciu rynku Wenezueli dla pszenicy konsumpcyjnej eksportowanej z Polski. Nowy kierunek eksportu płodów rolnych stwarza wiele możliwości dla polskich rolników. 

mleko
21.08.2023 16:34 Mlekovita przejmuje kolejną mleczarnię? UOKiK otrzymał wniosek

Poważne ruchy w mleczarskim uniwersum. Mlekovita, znana firma branży mleczarskiej, wystąpiła z planem połączenia sił z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Miechowie. Wniosek ten dotarł do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

kłos zboża
20.08.2023 19:10 Dotacje dla małych gospodarstw. Nie każdy pamięta o terminie

ARiMR przypomina, że do końca sierpnia nadal istnieje możliwość wnioskowania o ryczałt w wysokości 225 euro za hektar dla rolników, którzy posiadają gospodarstwa o powierzchni do 5 ha i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023 rok. Choć aplikacje internetowe zgłosiło się już około 6 tysięcy zainteresowanych, nie wszyscy zdają sobie sprawę z zbliżającego się terminu.

kebab
18.08.2023 21:00 Polskie mięso w kebabie. Jedna ofiara śmiertelna, 27 osób z objawami zatrucia

Austriackie media poinformowały o śmierci mężczyzny oraz zatruciu 27 osób po spożyciu mięsa kurczaka pochodzącego z Polski. Sprawa jest badana przez Ministerstwo Zdrowia, Austriacką Agencję ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (AGES) i lokalne władze landowe.

Mateusz Morawiecki
17.08.2023 17:00 Morawiecki zarzuca AgroUnii zdradę polskiej wsi i sympatię do Putina

W reakcji na środowe ogłoszenie, że Michał Kołodziejczak z AgroUnii wystartuje w wyborach parlamentarnych wspólnie z Koalicją Obywatelską, premier Mateusz Morawiecki zarzucił opozycji zdradę polskiej wsi.

Rolnicy podczas zbioru owoców
17.08.2023 14:00 Do którego terminu pomocnik rolnika z Ukrainy może przebywać w Polsce?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wydłużyła okres legalnego pobytu pomocnika rolnika – obywatela Ukrainy. Sprawdź, jaki termin wskazał KRUS.