Rolnictwo to jeden z najstarszych działów gospodarki, dotyczący zarówno uprawy roślin, jak i hodowli zwierząt. Zadaniem rolnictwa jest dostarczenie płodów rolnych i produktów odzwierzęcych człowiekowi. Rolnictwo tradycyjne z wolna przestaje spełniać swoją rolę jako nieefektywne, a jego rolę przejmuje rolnictwo przemysłowe. W uprawie roślin i hodowli zwierząt, coraz częściej stosuje się różnorodne zdobycze nowoczesnej technologii, na przykład bezpieczne i skuteczne środki owadobójcze, wysokiej klasy nawozy, czy technologię GMO.
Rodzaj upraw uzyskiwanych w różnych częściach kraju jest uzależniony od wielu czynników – przede wszystkim naturalnych. Do kluczowych w tym zakresie należą: klimat, warunki wodne, ukształtowanie powierzchni, czy rodzaj gleby. Wpływ mogą mieć również warunki pozaprzyrodnicze, dotyczące takich kwestii jak mechanizacja rolnictwa, polityka rolna państwa, czy sama forma prowadzenia gospodarstw.
Badaniami mającymi na celu rozwój rolnictwa zajmuje się szereg nauk akademickich, między innymi agrotechnika, agrochemia, zootechnika, agronomia czy agrobiologia.
Początki rolnictwa w sensie prowadzenia usystematyzowanych upraw datuje się na 8000 rok p.n.e., wskazując na tereny „żyznego półksiężyca” (Mezopotamia, Egipt) jako protoplastę. W podobnym czasie rolnictwo rozwinęło się niezależnie w innych częściach świata – w Azji (Chiny czy Indie) oraz w Ameryce (Meksyk, Peru).
Do pierwszych roślin uprawnych zalicza się pszenicę i jęczmień na Bliskim Wschodzie, groch, proso, ryż i bób w Azji, oraz dynię, fasolę i kukurydzę na terenie Ameryki. Zwierzęta z kolei zaczęto hodować już 12 000 lat temu. Początkowo były to owce i kozy, dopiero później zajęto się hodowlą bydła i świń.
Przyszłością sektora ma być rolnictwo ekologiczne, a więc takie, które dbając o produktywność, troszczy się również o środowisko naturalne i klimat. Do głównych cech rolnictwa ekologicznego zalicza się racjonalne wykorzystanie zasobów i energii naturalnej, utrzymanie równowagi ekologicznej i różnorodności biologicznej, czy zachowanie tradycyjnego krajobrazu wsi.
Rolnictwo od wieków nieustannie stanowi ważną część polskiej gospodarki, wytwarzając około 2,5% PKB. Wraz z rozwojem technologii postępuje również rozwój polskiego rolnictwa, gdzie w wielu aspektach Polska urasta do miana światowego giganta.
Przykładem może być uprawa jabłek, gdzie Polska jest największym eksporterem tego owocu na świecie. Podobnie ma się sytuacja w przypadku pieczarek. Istotne rozmiary ma w Polsce także produkcja drobiu (największy producent w Unii Europejskiej), czy jaj kurzych (drugie miejsce w UE). Dużą produkcję notuje się także w produkcji futer zwierzęcych, gdzie Polska zajmuje drugie miejsce w Europie i trzecie na świecie.
Pokaż więcej
W czwartek 5 grudnia, doszło do wybuchu pożaru budynku gospodarczego na terenie gospodarstwa rolnego w miejscowości Bieruń, w woj. śląskim. Z żywiołem walczyło kilkudziesięciu strażaków. Wewnątrz budynku znajdowały się płody rolne, maszyny rolnicze i butle z tlenem oraz acetylenem. Nie wszystko udało się uratować.
W środę 20 listopada, na jednej z posesji na terenie miejscowości Trzebieszów Pierwszy (Lubelskie), doszło do wypadku młodego rolnika, który tego dnia pracował przy maszynie do rozdrabniania słomy. Sytuacja była na tyle poważna, że potrzebowano Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Ci, którzy dzierżawili ziemię rolną i nie mieli możliwości skorzystania z dopłat unijnych oraz ci, którzy wydzierżawili swoją ziemię, a nie mogli korzystać ze świadczeń społecznych z KRUS, niebawem zyskają na zmianach w ustawie dotyczącej dzierżawy ziemi rolnej. Resort rolnictwa pracuje nad kwestią umów dzierżawy i innych rozwiązań.
W piątek rano rolnik z miejscowości Wełtyń (powiat gryfiński, woj. zachodniopomorskie) podczas uprawy pola, natknął się na niewybuch z czasów II wojny światowej. Natychmiast powiadomił służby, które potem zadecydowały o ewakuacji części mieszkańców tej miejscowości. Sprawa była na tyle poważna, że zamknięto odcinek drogi wojewódzkiej nr 120.
Obora to budynek służący jako miejsce do trzymania zwierząt gospodarskich lub paszy dla nich. Zdarzają się jednak tak niecodzienne sytuacje, jak ta w gminie Klukowo na Podlasiu, gdzie rolnik w towarzystwie krów i martwych szczurów, zajmował się produkcją bimbru.
W kolejnym odcinku "Rolnik szuka żony" przyszedł na czas na poważne rozmowy i randki sam na sam z kandydatami i kandydatkami. Rolnicy mają trudny orzech do zgryzienia, bo wciąż wielu nie chce zadeklarować głośno, do kogo serce bije najmocniej. Decyzje pomoże podjąć im eliminacja tej osoby, do której nie zaiskrzyło wcale. W szóstym odcinku wrócić do domu musiało dwie kobiety i jeden mężczyzna. Zobaczcie, kogo już nie zobaczyli w następnym odcinku.
Fani Małgorzaty Borysewicz, rolniczki znanej z popularnego format TVP1, już kilka tygodni temu o tym wiedzieli, jednak kobieta skrzętnie ukrywała swoją tajemnice przed światem. Aż do teraz, bo Małgosia potwierdziła, że spodziewa się trzeciego dziecka. Opowiedziała też, jak na wiadomość o maleństwu zareagowało rodzeństwo.
Bycie rolnikiem występującym przed kamerami, przyniosło Andrzejowi z Plutycz sporą sławę i być może pieniądze. Swoje 5 minut dodatkowo wykorzystał zakładając kanał na YouTube, który na początku zdobywał setki tysięcy wiernych obserwatorów. Niestety, mimo zwiększonej ilości filmów na kanale "Gienek i Andrzej Plutycze", rolnik martwi się o notorycznie spadającą oglądalność. Co jest tego powodem?
W minionym odcinku programu widzieliśmy, jak rolnik z mazowieckiej wsi pokazuje swoją codzienność trzem pięknym kobietom walczącym o jego względy. Rafał zaskoczył kandydatki wczesną porą pobudki i bukiecikami z kwiatów lawendy. Zaraz potem kobiety zabrał do tunelu, gdzie miały wykazać się swoimi umiejętnościami. Koniec pracy zwieńczyło spotkanie na osobności z każdą z nich. Rozmowa z Magdą ponownie wprawiła rolnika w osłupienie. Co tym razem ukrywa?
Około 20 zastępów straży pożarnej zmierzyło się w dniu wczorajszym w opanowaniem i ugaszeniem pożaru, który wybuchł w oborze na terenie wsi Sulejewo. W budynku o wymiarach 20 na 10 metrów przebywało bydło, składowano tam także siano.
Rolnik z jednej z mazurskich wsi, z myślą o rozbudowie gospodarstwa rolnego, pożyczył od sąsiadki kolosalną sumę pieniężną. Początkowo spłacał dług regularnie, jednak potem zaprzestał. Kobieta nasłała na dłużnika komornika, jednak ten nie może nic wskórać. Mężczyzna zamiast zainwestować w gospodarstwo, zarejestrował je jako miejsce kultu religijnego.
Rolnicy mają już za sobą żniwa, kończy też się czas kopania ziemniaków. Trudny pod względem warunków pogodowych rok, przyczynił się do wielkości zbiorów, a co za tym idzie, również do ich cen. Jak ma się sytuacja na rynku sprzedaży siana i słomy w polskich województwach?
Czy praca na roli może być dla każdego? Zdecydowanie! Współczesne rolnictwo to nie tylko praca, ale i pasja, która fascynuje nawet osobistości znane ze szklanych ekranów. Swoje gospodarstwo rolne prowadzi Mariusz Pudzianowski, Michał Żebrowski czy Rudi Shubert. Zobaczcie, kto jeszcze doskonale odnajduje się za kierownicą ciągnika czy na roli.
Była sobota 21 września 2024 roku. Rolnik na kilka chwil zostawił swojego Ursusa na polu przy drodze, kiedy po niego wrócił, zdębiał. Ciągnik został skradziony. Po bezskutecznych poszukiwaniach pojazdu przez właściciela, zgłoszono kradzież na policji. Mundurowi ekspresowo odnaleźli sprawcę i maszynę rolniczą. Złodziej grubo się tłumaczył, a dlaczego ukradł? Miał ochotę podnieść sobie ciśnienie u...koleżanki.
Sprawa rolnika Szymona Kluki, mieszkańca Grodziska w gminie Rzgów, ostatnimi czasy nie tylko mocno odbiła się echem wśród społeczności rolników, ale także w mediach, a nawet w polskim Sejmie. Kontrowersje związane z wyrokiem i karą, jaką musi rolnik zapłacić za zapachy sąsiadom sprawiła, że Izby Rolnicze wystosowały do ministra rolnictwa konkretny wniosek. Dotyczy on przyszłych potencjalnych mieszkańców wsi, którzy chcą w niej zamieszkać i ochrony interesów polskich rolników.
Główny Urząd Statystyczny opublikował dokładne dane, dotyczące wysokości przeciętnego dochodu, jaki rolnik uzyskał z 1 hektara przeliczeniowego ziemi w 2023 roku. Kwota wprawia gospodarzy w osłupienie. Wielu z nich nie uzyskało nawet części tego, co GUS wyliczył. Komu i do czego potrzebny jest przelicznik dochodowy z hektara?
We wtorek 17 września, poznaliśmy nowe persony, wchodzące w skład Komisji Europejskiej. Dotychczasowe stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa i żywności Janusza Wojciechowskiego, obejmie Christophe Hansen. Polityk ten pochodzi z Luksemburgu. Czym zajmował się do tej pory i jakie ma powiązania z rolnictwem?
Koszmarna sytuacja mieszkańców południowej Polski trwa. Kolejne tamy nie wytrzymują naporu wody, która przelewa się, tym samym zalewając okoliczne miasta i wioski. W okropnej sytuacji jest wiele rodzin, w tym także rodzina Ani Bardowskiej, uczestniczki programu "Rolnik szuka żony". Tam już pojawiła się powódź.
Powódź w południowej Polsce sprawiła, że mieszkańcy terenów całkowicie zalanych, zostali ewakuowani. Ucieczka często w pośpiechu sprawia, że wielu zapomina o ratowaniu zwierząt, a te same nie potrafią uciec przed wielką wodą. Powódź niesie ze sobą ryzyko zagrożenia epidemiologicznego. Jak uchronić zwierzęta gospodarcze przez potencjalnym niebezpieczeństwem popowodziowym? Główny Inspektorat Weterynaryjny wyjaśnia.
Widzowie czekający z niecierpliwością na start nowej edycji "Rolnik szuka żony", już niebawem będą mogli poznać nowych bohaterów i przyglądać się ich perypetiom miłosnym. Wśród nich jest młoda rolniczka Wiktoria, która już zdążyła podpaść widzom, a wszystko przez ostatnią z jej wypowiedzi. Internauci są oburzeni. O co poszło?
Kontrole będą dotyczyć rolników, którzy złożyli wnioski o przyznanie płatności w zakresie dopłat bezpośrednich i obszarowych w 2024 roku. Agencja Rolna zapowiedziała kontrole, które przyjrzą się dokładnie stanu faktycznemu na polach i zweryfikują z danymi we wnioskach. Co rolnik powinien przygotować do kontroli? Podpowiemy, jak nie dać się oszukać metodą "na kontrolera".
Ten dramat wydarzył się w środę 4 września, w miejscowości Myślęcin, w województwie zachodniopomorskim. Rolnik pojechał na pole ciągnikiem i belarką, jednak już stamtąd nie wrócił. Leżącego obok maszyn rolniczych mężczyznę znaleziono już bez oznak życiowych. Przyczyny tragicznego wypadku nie są jasne, choć powstała już hipoteza.
Jedni z najbardziej lubianych uczestników programu "Rolnicy.Podlasie" podzielili się dziś z fanami przykrą wiadomością. Dwa dni temu u Moniki i Tomasza Cieślików z Pokaniewa, doszło do pożaru belarki. Sprzęt zapalił się podczas pracy na polu. Z pomocą przyszła firma, która udostępniła im nową belarkę.
Kiedy trzech dorosłych mężczyzn pojawiło się na polu w Kępnie i bez żadnego racjonalnego powodu podłożyli ogień pod tegoroczne zbiory, nie przewidzieli jednego. Ich wybryk skończył się ogromnym pożarem, stratami ciężkiej pracy rolnika, a finalnie zatrzymaniem i doprowadzeniem do prokuratury. Teraz wójt sprawujący nadzór nad jednostką OSP w Chojęcinie, zdecydował o dalszym losie reszty strażaków
Życie Marty Paszkin diametralnie i w krótkim czasie niesamowicie się zmieniło, a wszystko przez udział w programie "Rolnik szuka żony", gdzie poznała i pokochała ze wzajemnością rolnika o imieniu Paweł. Potem był ślub, przeprowadzka i narodziny dwójki dzieci. Kobieta, mimo trzech porodów wygląda fantastycznie i chwali się swoją smukłą sylwetką. Na początku września Marta podzieliła się z fanami rewelacyjną wiadomością. To dopiero niespodzianka!
Ruszają wielkimi krokami zbiory dyni. Wielu co i rusz sprawdza wymiary tej potężnie rosnącej rośliny, bo jak się okazuje, można ją wyhodować w sporych rozmiarach nawet w przydomowym ogródku. Takie dynie giganty urosły właśnie u pana Ryszarda Hojeńskiego z Wieruszowa, w woj. łódzkim. Dwumetrowe w obwodzie dynie to zasługa ich właściciela, który stosował niecodzienny nawóz. Zobaczcie, co jeszcze wpłynęło na ogromny wzrost tych dyni.
Wspaniała inicjatywa sieci sklepów Lidl Polska, którzy wyszli z pomocną dłonią do krajowych producentów owoców. W połowie lipca nieopodal Sochaczewa, grad zdewastował plantacje arbuzów. Owoce miały liczne ślady po gradobiciu, a producenci liczyli straty. Dzięki sieci supermarketów, część "poszkodowanych" arbuzów trafiła już do sprzedaży.
Uczestniczka 10 edycji programu "Rolnik szuka żony" Ania Derbiszewska zdecydowanie może nazywać siebie szczęściarą. Nie dość, że udało jej się znaleźć księcia na białym koniu, z którym stworzyła rodzinę i wspólnie wychowują synka, to jeszcze dopełnieniem jej cudnego życia jest jej dom, a raczej zamek. Zobaczcie, gdzie mieszka Ania z Jakubem i synkiem!