Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Rolnictwo

Rolnictwo

Rolnictwo – co to jest? 

Rolnictwo to jeden z najstarszych działów gospodarki, dotyczący zarówno uprawy roślin, jak i hodowli zwierząt. Zadaniem rolnictwa jest dostarczenie płodów rolnych i produktów odzwierzęcych człowiekowi. Rolnictwo tradycyjne z wolna przestaje spełniać swoją rolę jako nieefektywne, a jego rolę przejmuje rolnictwo przemysłowe. W uprawie roślin i hodowli zwierząt, coraz częściej stosuje się różnorodne zdobycze nowoczesnej technologii, na przykład bezpieczne i skuteczne środki owadobójcze, wysokiej klasy nawozy, czy technologię GMO. 

Rodzaj upraw uzyskiwanych w różnych częściach kraju jest uzależniony od wielu czynników – przede wszystkim naturalnych. Do kluczowych w tym zakresie należą: klimat, warunki wodne, ukształtowanie powierzchni, czy rodzaj gleby. Wpływ mogą mieć również warunki pozaprzyrodnicze, dotyczące takich kwestii jak mechanizacja rolnictwa, polityka rolna państwa, czy sama forma prowadzenia gospodarstw.

Badaniami mającymi na celu rozwój rolnictwa zajmuje się szereg nauk akademickich, między innymi agrotechnika, agrochemia, zootechnika, agronomia czy agrobiologia.

Historia rolnictwa i jego przyszłość

Początki rolnictwa w sensie prowadzenia usystematyzowanych upraw datuje się na 8000 rok p.n.e., wskazując na tereny „żyznego półksiężyca” (Mezopotamia, Egipt) jako protoplastę. W podobnym czasie rolnictwo rozwinęło się niezależnie w innych częściach świata – w Azji (Chiny czy Indie) oraz w Ameryce (Meksyk, Peru).

Do pierwszych roślin uprawnych zalicza się pszenicę i jęczmień na Bliskim Wschodzie, groch, proso, ryż i bób w Azji, oraz dynię, fasolę i kukurydzę na terenie Ameryki. Zwierzęta z kolei zaczęto hodować już 12 000 lat temu. Początkowo były to owce i kozy, dopiero później zajęto się hodowlą bydła i świń.

Przyszłością sektora ma być rolnictwo ekologiczne, a więc takie, które dbając o produktywność, troszczy się również o środowisko naturalne i klimat. Do głównych cech rolnictwa ekologicznego zalicza się racjonalne wykorzystanie zasobów i energii naturalnej, utrzymanie równowagi ekologicznej i różnorodności biologicznej, czy zachowanie tradycyjnego krajobrazu wsi.

Rolnictwo w Polsce – co uprawia się w naszym kraju?

Rolnictwo od wieków nieustannie stanowi ważną część polskiej gospodarki, wytwarzając około 2,5% PKB. Wraz z rozwojem technologii postępuje również rozwój polskiego rolnictwa, gdzie w wielu aspektach Polska urasta do miana światowego giganta.

Przykładem może być uprawa jabłek, gdzie Polska jest największym eksporterem tego owocu na świecie. Podobnie ma się sytuacja w przypadku pieczarek. Istotne rozmiary ma w Polsce także produkcja drobiu (największy producent w Unii Europejskiej), czy jaj kurzych (drugie miejsce w UE). Dużą produkcję notuje się także w produkcji futer zwierzęcych, gdzie Polska zajmuje drugie miejsce w Europie i trzecie na świecie.

Pokaż więcej

Strajk rolników polska
23.02.2024 14:50 Co dalej ze strajkami polskich rolników? Ważne wieści

Premier Donald Tusk ogłosił w dniu 22.02.2024 roku, że granica polsko-ukraińska stanie się elementem infrastruktury krytycznej, by zapewnić swobodę przepływu transportów z pomocą humanitarną oraz zbrojną na Ukrainę. W tej sytuacji rolnicy strajkujący na granicy zadają sobie pytanie, czy ich strajk zostanie zakończony przy użyciu siły. 

zboża, import z Ukrainy
21.02.2024 09:54 Importerzy zboża z Ukrainy mają duży problem. Rozmowa z Moniką Pióro

Konsumenci coraz bardziej świadomie zwracają uwagę na kraj pochodzenia produktów spożywczych w związku z doniesieniami o nieprawidłowościach w imporcie produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. O kryzysie wizerunkowym i społecznej odpowiedzialności biznesu w rozmowie ze specjalistką do spraw Public Relations Moniką Pióro. 

strajk rolników
17.02.2024 11:07 Rolnik trafił na ukraińską czarną listę. Poszło o zdjęcia spleśniałego zboża

Jeden z polskich rolników strajkujących na granicy z Ukrainą nagrał zawartość wagonów towarowych przyjeżdżających do naszego kraju. Za nagrania i zdjęcia trafił na “czarną listę” ukraińskich służb. 

strajk rolników
13.02.2024 15:17 Skandaliczna sytuacja podczas protestu. Rolnicy dementują

9 lutego w całej Polsce rolnicy wyjechali by zaprotestować przeciwko polityce Unii Europejskiej. Do skandalicznej sytuacji doszło w Bydgoszczy, gdzie protestujący rolnicy zostali potraktowani przez policję gazem pieprzowym.  

bela siana/kalkulatorowe obliczenia
30.01.2024 13:13 Dochód z hektara przeliczeniowego podwyższony. Rolnicy wystosowali żądania

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o zmianę wyliczania dochodu z hektara przeliczeniowego. GUS podniósł w ubiegłym roku wskaźnik przeciętnego dochodu o ponad 2 tysiące. Wielu rolnikom nie przysługuje otrzymywane świadczenie rodzinne na dziecko. 

sklep spożywczy
24.01.2024 13:44 PiS chcę zmian w rolnictwie. Zdumiewające, czego domaga się opozycja

23 stycznia partia Prawo i Sprawiedliwość  złożyła pakiet projektów ustaw dotyczących rolnictwa. Zmiany w tym sektorze mają prowadzić do zwiększenia opłacalności produkcji rolnej. Czy polskie flagi będą królować na półkach sklepowych? Jedno jest pewne, rolnicy potrzebują takich zmian.

śmigłowiec LPR
23.01.2024 19:04 Tragedia w gospodarstwie. Nie żyje rolnik zaatakowany przez byka

Do tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek w gospodarstwie rolnym we wsi Bielawy pod Kościanem. Rolnik został zaatakowany przez byka. 

Strajk rolników polska
22.01.2024 22:02 Polscy rolnicy rozpoczęli falę strajków w Europie?

Strajki rolników w kolejnych krajach Europy paraliżują drogim niepokojąc ważnych dygnitarzy. Czy to zapowiedź strajków w całej Unii Europejskiej? 

dron bezzałogowy
22.01.2024 13:12 Niebywałe, do czego rolnicy wykorzystują drony. To prawdziwy przełom

Zainteresowanie dronami wzrasta z roku na rok. Nikogo jednak to nie dziwi, gdyż te bezzałogowe statki wykorzystywane są coraz częściej w różnych dziedzinach życia, m.in. w rolnictwie czy w służbach mundurowych. Dynamika wzrostu zainteresowania dronami, przekłada się na rozwój nowości technologicznych, nad którymi już ciężko nadążyć. Sprawdziliśmy, jakie zastosowanie odnalazły w rolnictwie.

wysyp zboża, plik banknotów
21.01.2024 16:28 Ostrzeżenie dla rolników. Chodzi o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok

NSZZ Solidarność pracowników ARiMR wysyła negatywne sygnały, dotyczące wypłat z tytułu dopłat bezpośrednich za poprzedni rok. Według związkowców wypłaty nie będą realizowane w terminie, a odpowiedzialność za opóźnienia spadać ma na kierownictwo Agencji. Czy rolnicy doczekają się należnych pieniędzy? 

dron opryskujący
20.01.2024 22:02 Nowoczesne rolnictwo 4.0. Technologia i cyfryzacja przyszłością rolnictwa

Dwudziesty pierwszy wiek coraz częściej kładzie nacisk na nowości technologiczne, które stosowane są również w gospodarstwie rolnym. Naukowcy nieustannie pracują nad modernizowaniem i usprawnianiem pracy rolnika. Czy tworzenie nowych wynalazków pozwoli wejść światu na wyższy poziom w dziedzinie poprawy jakości żywności? 

opłacalność upraw
19.01.2024 21:18 GUS dzwoni do rolników. Wiemy, o co chodzi

Po raz kolejny Główny Urząd Statystyczny zbiera dane w badaniu reprezentacyjnym "Koniunktura w gospodarstwach rolnych". Badanie to jest przeprowadzane cyklicznie dwa razy w roku.

rolnictwo
02.01.2024 18:39 Jaki był miniony rok dla rolników? Podsumowanie roku 2023

Rok 2023 był jednym z najcięższych dla polskiego rolnictwa od wielu lat. Nie tylko rolnicy, ale też konsumenci zauważyli wpływ polityki międzynarodowej na ceny płodów rolnych. 

pole I traktor
22.11.2023 17:26 Ukradł dwa pługi ciągnikowe. Trafił w ręce policji

Policjanci z Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach doprowadzili do zatrzymania 27-letniego mężczyznę, który dokonał kradzieży dwóch pługów ciągnikowych w Palowicach (województwo śląskie). Nie był to jednak jedyny łup sprawcy.

kombajn wypadek
12.10.2023 14:10 Wypadek podczas koszenia kukurydzy. Interweniował śmigłowiec LPR

Nieodzowną częścią rolnictwa jest niekiedy praca z dużymi maszynami. Podczas prac z ich wykorzystaniem niezwykle ważna jest rozwaga i ostrożność. W poniedziałkowe południe doszło do dramatycznego wypadku podczas żniw. 

ilustracja wykrzyknik znak
11.10.2023 11:59 Aplikacja suszowa znów zawodzi. Rolnicy mogą stracić dopłaty

Rolnicy sygnalizują problemy z wprowadzaniem danych do aplikacji suszowej. Wielkopolska Izba Rolnicza zainterweniowała w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Wojewody.

Nawóz
11.10.2023 10:38 Jesienne terminy stosowania nawozów

MRiRW przypomina o rozporządzeniu w sprawie tzw. programu azotanowego, które określa graniczne terminy stosowania nawozów azotowych mineralnych oraz nawozów naturalnych stałych i płynnych. 

Donald Tusk
09.10.2023 20:02 Mocne słowa Tuska do rolników: „jak wyprowadzą nas z Unii Europejskiej, pomyślcie, co to znaczy dla waszych gospodarstw”

Przewodniczący PO Donald Tusk spotkał się w sobotę z wyborcami w Płocku. Przekonywał, że wybory parlamentarne to jest także wybór, czy Polska będzie w Unii Europejskiej, czy nie. Mają przygotowany precyzyjny scenariusz wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.

Ukraina
06.10.2023 07:46 Ukraina zawiesiła skargi do WTO przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom

Ukraina pracuje nad "całościowym rozwiązaniem" sporu - powiedział w czwartek w Brukseli  wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka.

Photo Mix/Pixabay pieniądze
03.10.2023 10:54 Nawet do 100 tys. euro od ARiMR. Dzisiaj ostatni dzień na złożenie wniosku

O środki finansowe z tytułu programu „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych” można się ubiegać tylko do 3 października 2023 r. Nabór odbywa się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Marcin Jóżwiak/Pixabay pole
03.10.2023 10:08 Pesymizm wśród rolników. Nowe dane GUS

Zmiany jakie miały miejsce w I półroczu 2023 r., jak i bieżąca sytuacja gospodarstw rolnych (tj. na czerwiec 2023 r.), w ocenie rolników kształtowały się niekorzystnie i zdecydowanie gorzej niż w  poprzednim półroczu. Jak podaje GUS, za to prognozy na II półrocze 2023 r. są już mniej pesymistyczne niż te, w poprzedniej edycji badania.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
20.09.2023 16:00 „Są fantastyczni” – Sekretarz generalny Copa Cogeca o polakach

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus spotkał się w Warszawie z sekretarzem generalnym Copa Cogeca. Rozmowy skupiały się wokół ukraińskiego zboża. 

ciągnik
19.09.2023 17:25 Jechali we dwoje ciągnikiem. Policja zabrała prawo jazdy kierowcy

Kierujący pojazdem, który nieprawidłowo przewozi pasażerów, może stracić uprawnienia do prowadzenia pojazdów na okres nawet 3 miesięcy. Tę surową lekcję otrzymał 38-letni kierowca, który w swoim ciągniku rolniczym przewoził 30-letniego pasażera. Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie relacjonuje incydent, który skończył się konfiskatą dokumentu kierowcy i nałożeniem mandatu.

Rolnik z tabletem
19.09.2023 14:33 Nowe technologie zmieniają rolnictwo

Digitalizacja rolnictwa rozwija się w zawrotnym tempie, jednak wciąż jest ono najmniej scyfryzowanym sektorem naszej gospodarki.  

Ciągnik w polu
14.09.2023 17:24 Kiedy siać zboża ozime? Optymalne terminy siewu

Do prawidłowego rozwoju zboża ozime muszą przejść proces jarowizacji. W wyniku oddziaływania niskich temperatur zachodzą w roślinie liczne procesy biochemiczne, niezbędne do wytworzenia ziarniaków. Dlatego właśnie zboża te są wysiewane jesienią, aby przed zimą mogły osiągnąć fazę krzewienia. Dlaczego termin siewu ma znaczenie? Jaki jest optymalny termin siewu poszczególnych zbóż ozimych? Odpowiadamy.

Ciągnik w polu
13.09.2023 15:31 Ostatni dzwonek na wybór odmiany żyta. Sprawdź, którą wybrać w oparciu o Listę Odmian Zalecanych

Żyto ozime jest znane ze swojej wytrzymałości i tolerancyjności w stosunku co do gleby, jednak źle znosi opóźniony siew. Na jaką odmianę żyta postawić w 2023 roku?

narzędzia ogrodnicze
10.09.2023 15:01 Osuszał przydomowy staw. Niewiarygodne, co kryło się na dnie

Podczas rutynowych prac ziemnych w niewielkim stawie na terenie Pawęzowa (woj. małopolskie), mieszkaniec natknął się na coś, co okazało się być zaskakującym znaleziskiem. W ziemi na dnie osuszonego stawu właściciel znalazł korodowany i zabrudzony granat wraz z zapalnikiem, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. 

pieniądze
09.09.2023 16:48 Koniunktura w rolnictwie wzrosła. To jednak koniec dobrych wieści

Po trzech kwartałach niepokojących spadków, polskie rolnictwo może wreszcie odetchnąć z ulgą. Dane warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej z III kwartału 2023 roku wskazują na pewną poprawę wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR), ale czy to naprawdę dobre wieści? Oto krótka analiza sytuacji w sektorze rolniczym.