RolnikInfo.pl Wiadomości Pierwsze grzyby. Lasy Państwowe: “Najważniejsza zasada”
unsplash.com

Pierwsze grzyby. Lasy Państwowe: “Najważniejsza zasada”

13 lipca 2023
Autor tekstu: Magdalena Maffioli

Lipiec to miesiąc, w którym przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zaczynają się pojawiać pierwsze grzyby w polskich lasach. Z tej okazji Lasy Państwowe opublikowały na Twitterze grafikę z podstawowymi informacjami na temat zbierania grzybów. LP przypominają przede wszystkim, że najważniejszą zasadą jest zbieranie tylko tych gatunków grzybów, które dobrze znamy.

Tradycja zbierania grzybów – sport narodowy Polaków

Zbieranie grzybów to niemalże sport narodowy Polaków. Wielu entuzjastów czeka na sezon grzybowy przez cały rok, aby w końcu móc wybrać się do lasu lub na pola w poszukiwaniu najlepszych przysmaków. Jednak od dawna wiadomo, że nie tylko trzeba umieć zebrać grzyby, ale przede wszystkim wyselekcjonować te, które są jadalne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Nie dziwi zatem, że w swoim wpisie na Twitterze Lasy Państwowe przypominają, że powinniśmy zbierać tylko te gatunki grzybów, co do których mamy pewność, że są jadalne. Warto zweryfikować swoje zbiory za pomocą doświadczonego grzybiarza, który pomoże zidentyfikować każdy zebrany okaz.

Należy pamiętać, że należy zbierać tylko zdrowe grzyby, które nie mają oznak nadgryzienia, pleśni ani nasączenia wodą. Ważne jest również, aby używać odpowiednich pojemników do przechowywania grzybów. Plastikowa reklamówka nie jest najlepszym rozwiązaniem - lepiej sprawdzą się wiklinowy koszyk lub łubianka.

Poszanowanie grzybni i innych mieszkańców lasu

Jeśli widzimy grzyby, których nie zamierzamy zbierać, najlepiej zostawić je na miejscu. Stanowią one bowiem źródło pożywienia dla innych mieszkańców lasu. Warto również pamiętać o poszanowaniu grzybni, aby zapewnić owocowanie w kolejnych sezonach. Aby uniknąć jej uszkodenia, zalecane jest delikatne wykręcanie (nie odcinanie!) grzyba z podłoża, bez rozgarniania ściółki.

Prawda czy mit? Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Lasy Państwowe postanowiły także rozwiać kilka mitów dotyczących grzybów. Należy pamiętać, że grzyb nagryziony przez zwierzę niekoniecznie jest jadalny dla człowieka. Również przekonanie, że wszystkie jadalne grzyby mają rurki pod kapeluszem, a niejadalne mają blaszki, jest nieprawdziwe. Dodatkowo między bajki można włożyć przekonanie, że wielokrotne gotowanie trujących grzybów pozbawia je toksyny szkodliwej dla zdrowia.
Lasy Państwowe przypominają również, że grzyby nie powinny być podawane dzieciom poniżej 7 roku życia.

Wszyscy, którzy wybierają się na grzybobranie, powinni pamiętać o wymienionych zasadach, aby cieszyć się smacznymi grzybami i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Sezon grzybowy trwa, więc warto korzystać z dobrodziejstw natury w odpowiedzialny sposób.



Obserwuj nas w
autor
Magdalena Maffioli
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś