RolnikInfo.pl Uprawy Piwo podrożeje, a na dodatek będzie gorsze w smaku
Marcelo Ikeda Tchelão/Pixabay

Piwo podrożeje, a na dodatek będzie gorsze w smaku

12 października 2023
Autor tekstu: Justyna Nachman

Chmiel jest jednym z głównych składników każdego piwa. Odpowiada nie tylko za jego aromat, ale także za smak i działanie piwa. Tak dobrze znany nam chmiel niedługo przestanie istnieć, zmieni bowiem swoje właściwości. Wszystko przez zmiany klimatu.

Jakość i ilość plonów, a smak i cena piwa

Czasopismo naukowe Nature opublikowało niedawno badania, z których wynika, że jakość i ilość chmielu będą się zmniejszać wraz z postępującymi zmianami klimatu. Te nieuchronnie zmieniające się czynniki analogicznie wpłyną na smak i cenę piwa w przyszłości. Po wodzie i herbacie, piwo to najczęściej i najchętniej spożywany napój na całym świecie.

Więcej upału, mniej smaku i zbiorów

Naukowcy w swoich badaniach prognozują, że plony chmielu będą regularnie spadać w ciągu kolejnych 27 lat. Zmniejszenie zbiorów będzie początkowo wynosić kilka proc., jednak do 2050 r. wyniesie już ok. 18 proc.
Powodem tak dużych zmian w plonach chmielu są coraz wyższe średnie temperatury w Europie oraz częste susze. Powstające warunki pogodowe nie sprzyjają uprawie tej rośliny, ponadto wpływają również na zawartość alfa-kwasów w chmielu, dzięki którym piwo ma swój charakterystyczny smak i zapach.

Obserwowany spadek produkcji chmielu

Jak podaje portal zielona.interia.pl, największy spadek średnich rocznych plonów chmielu odnotowano w Słowenii na poziomie 19,5 proc. W Niemczech, które są drugim co do wielkości producentem chmielu na świecie, zbiory tej rośliny również spadły o 19 proc. Szacuje się, że przemysłowe rolnictwo jest jednym z głównych sektorów odpowiedzialnych za stale postępujące zmiany klimatu.

Kierowca ciągnika uwięziony pod maszyną
Obserwuj nas w
autor
Justyna Nachman
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś