Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?
Wskutek potężnych zmian klimatycznych na całym świecie coraz częstszym problemem, który pojawia się w trakcie procesu produkcji żywności, jest susza rolnicza. Na podstawie badań przeprowadzonych we wszystkich 2477 gminach w Polsce wiadomo, że w naszym kraju niedobór wody jest aktualnym problemem. W bieżącym roku susza dotknęła m.in. Pojezierze Południowo- i Zachodniopomorskie, jak i Pojezierze Wielkopolskie.
Raportowanie IUNG-BIP obejmuje czas od 21 lipca do 20 września 2021 roku.
Susza rolnicza zagrożeniem dla upraw w Polsce
Dla producentów żywności roślinnej tegoroczny sezon był najeżony wieloma trudnościami wywołanymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Wiosenne przymrozki, susza, późniejsze nawalne deszcze z burzami i gradem z pewnością nie wpłynęły pozytywnie na hektary upraw rolnych.
Jednym z dotkliwych wyzwań zagrażających współczesnemu rolnictwu jest susza, która z roku na rok coraz częściej występuje w całej Europie.
Badania pod kątem ryzyka wystąpienia suszy rolniczej przeprowadził Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy. Raportowanie stanu gleb we wszystkich gminach w Polsce objęło okres od 21 lipca do 20 września 2021 roku.
Jak podaje portal Sadyogrody.pl średnia wartość KBW (tj. Klimatycznego Bilansu Wodnego) wyniosła 25 mm , co jest z pewnością zasługą wyjątkowo deszczowego sierpnia. Warto dodać, że na podstawie wspomnianego wskaźnika ocenia się na danym obszarze zagrożenie suszą.
Dalsze szczegóły badań IUNG-BIP
Wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego wzrosła w ostatnim czasie o 15 mm w porównaniu do poprzedniego okresu raportowania, który obejmował daty od 11 lipca do 10 września 2021 roku.
W jakich częściach Polski zauważalny był największy niedobór wody , który istotnie zagrażał pracy rolników?
Wedle dociekań Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w tym roku wskutek suszy najbardziej ucierpiała zachodnia część Pojezierza Zachodniopomorskiego, południe Pojezierza Południowopomorskiego, a także Pojezierze Wielkopolskie. Deficyt wody wyniósł tam aż -120 do -149 mm.
W pozostałych częściach kraju odnotowano deficyt na poziomie od 0 do -119 mm. Sytuacja była na tyle zróżnicowana, że w niektórych gminach zauważono nadmiar wody.
IUNG-BIP podsumowuje, że aktualnie na terenie naszego kraju mamy do czynienia z zagrożeniem suszą. Czy w kolejnych sezonach sytuacja będzie coraz gorsza? Nie można tego wykluczyć, dlatego z pewnością warto podjąć rozważania na temat inwestycji w zbiorniki retencyjne na terenie gospodarstw rolnych.
Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:
-
Minister Puda spotka się z Kołodziejczakiem. Agrounia wystosowała oświadczenie
-
W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno
-
KAS wkroczyła do gospodarstwa. Nielegalny proceder udaremniony
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródło: sadyogrody.pl