Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Zboże z Ukrainy: Litwa i Wielka Brytania wprowadzają kontrole
Redakcja RolnikINFO
Redakcja RolnikINFO 10.07.2024 15:14

Zboże z Ukrainy: Litwa i Wielka Brytania wprowadzają kontrole

None
fot. materiały własne

Nowe środki kontroli mają zostać wprowadzone w celu weryfikacji pochodzenia zboża sprzedawanego przez Rosję. Litwa planuje wdrożyć system sprawdzania, czy ziarno nie zostało nielegalnie pozyskane z Ukrainy. Brytyjskie Ministerstwo Rolnictwa ma do końca sierpnia opracować metodologię umożliwiającą identyfikację ukraińskiego zboża.

Minister zapowiada kontrole

Witalij Hołownia, zastępca ministra polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy, poinformował o utworzeniu trójstronnej grupy roboczej z udziałem Wielkiej Brytanii i Litwy. Grupa ta pracuje nad genetyczną metodą określania pochodzenia zboża. Brytyjczycy mają przekazać litewskim laboratoriom gotowy system weryfikacji do końca sierpnia, a szkolenia zaplanowano na wrzesień.

W litewskich portach zostaną zainstalowane specjalistyczne laboratoria do badania próbek zboża pobieranych ze statków. Wybór Litwy jako miejsca kontroli wynika z faktu, że przez jej porty przepływa znaczna ilość zboża rosyjskiego i białoruskiego.

Pieniądze dla rolników z małymi areałami. Krótki termin składania wniosków

Współpraca trzech państw

Wielka Brytania otrzymała próbki ukraińskiego zboża w celu ustalenia jego profilu genetycznego. Wykorzystano próbki przekazywane corocznie do badań przez poszczególne regiony Ukrainy. Zgromadzona przez lata baza genetyczna ma umożliwić udowodnienie rzeczywistego pochodzenia zboża sprzedawanego przez Rosję jako własne.

Po opracowaniu metodologii na Litwie, planowane jest rozszerzenie podobnych analiz na inne kraje. Celem tych działań jest zapobieganie nielegalnemu handlowi ukraińskim zbożem przez Rosję i ochrona interesów ukraińskich producentów rolnych.

Tagi: Zboża