Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zmiany w zasadach udzielania kredytów płynnościowych dla rolników
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 23.09.2023 12:11

Zmiany w zasadach udzielania kredytów płynnościowych dla rolników

banknoty polskie
Iberion.pl

W odpowiedzi na apel Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący zmiany zasad udzielania kredytów płynnościowych, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ryszard Bartosik, ogłosił  modyfikację w przepisach. Nowe regulacje pozwalają na udzielanie preferencyjnych kredytów płynnościowych producentom rolnym, którzy borykają się z utratą płynności finansowej z powodu zakłóceń na rynku rolnym wywołanych agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. 

Kredyty płynnościowe. Odpowiedź Sekretarza Stanu MRiRW

W piśmie z 19 września 2023 roku, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ryszard Bartosik, ogłosił zmianę dotyczącą udzielania pożyczek rolnikom. Modyfikacje prawne dotyczą tych przedsiębiorców rolnych, których płynność finansowa stanęła pod znakiem zapytania jako skutek wojny w Ukrainie.

Nowe przepisy pozwalają na wprowadzenie dopłat do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych producentom rolnym. To rozwiązanie ma obowiązywać przez okres maksymalnie 60 miesięcy.

Kto może skorzystać z preferencyjnych kredytów?

Zgodnie z aktualnymi zasadami, preferencyjne kredyty płynnościowe mogą być udzielane:

  • Osobom fizycznym: pełnoletni i niebędący rencistami z ustalonym prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy.
  • Osobom prawym: firmy i przedsiębiorstwa.
  • Jednostkom organizacyjnym: podmioty nieposiadające osobowości prawnej.

Kredyt płynnościowe nie dla rencisty

Warto zwrócić uwagę, że każdy kredyt, zwłaszcza ten krótkoterminowy, wiąże się z ryzykiem spłaty. Dlatego też preferencyjne kredyty płynnościowe nie są adresowane do osób pobierających rentę, ze względu na ryzyko niespłacenia zadłużenia z powodu niezdolności do pracy, np. z powodu choroby lub wypadku przy pracy.

 

źródło: KRIR

Tagi: KRIR