Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Krir

Krir

KRIR - Krajowa Rada Izb Rolniczych

ciąża kobiety
01.02.2024 13:53 Zasiłek chorobowy dla ciężarnych rolniczek wydłużony? Jest odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa

Pod koniec 2023 roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o zmianę przepisów dotyczących ubezpieczenia z tytułu zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych rolniczek, które są w ciązy. Resort rolnictwa odpowiedział. 

bela siana/kalkulatorowe obliczenia
30.01.2024 13:13 Dochód z hektara przeliczeniowego podwyższony. Rolnicy wystosowali żądania

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o zmianę wyliczania dochodu z hektara przeliczeniowego. GUS podniósł w ubiegłym roku wskaźnik przeciętnego dochodu o ponad 2 tysiące. Wielu rolnikom nie przysługuje otrzymywane świadczenie rodzinne na dziecko. 

stado bydła, plik banknotów
18.01.2024 15:25 Zapowiadane podwyżki w dopłatach, tylko dla określonej grupy rolników. O ile więcej dostaną?

Resort rolnictwa pozytywnie rozpatrzył wnioski KRIR w związku z płatnościami ONW dla rolników, którzy posiadają zwierzęta. Zmiany stawek w płatnościach, przyjął Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Teraz wystarczy czekać, aż Komisja Europejska da zielone światło. 

osoba trzymająca telefon
30.10.2023 18:06 Poważne problemy z aplikacją. Rekompensaty mogą nie być naliczone poprawnie

Krajowa Rada Izb Rolniczych nie pierwszy raz informuje o problemach, na jakie napotykają rolnicy w związku z korzystaniem z tzw. aplikacji suszowej. Przez problemy techniczne niektórzy rolnicy mieli sporo utrudnień, by prawidłowo i na czas powiadomić Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o chęci uzyskania rekompensat za suszę w mijającym sezonie. KRIR apeluje o wydłużenie terminu składania wniosków do końca listopada.

Engin Akyurt/Pixabay brokuły
04.10.2023 14:03 Interwencyjny skup brokułów i kalafiorów? KRIR interweniuje

Rolnicy licznie wnioskują o uruchomienie interwencyjnego skupu kalafiorów i brokułów. Producenci rolni zajmujący się ich produkcją spotkali się z Przedstawicielami parlamentu, Starostą Płockim oraz Prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych w celu przedstawienia ich trudnej sytuacji na rynku. 

pieniądze
29.09.2023 07:30 Są dopłaty. Nie ma nawozów

Wiele rolników czekało na dopłaty, aby móc kupić nawozy. Jak się teraz okazuje, coraz ciężej jest je dostać na rynku.

gęsi
25.09.2023 21:46 Rekompensaty za szkody wywołane przez dzikie ptactwo

MRIRW ustosunkowało się do wystąpienia KRIR w sprawie prac nad rozwiązaniami w zakresie wypłat rekompensat za szkody wyrządzane przez ptaki.

kolby kukurydzy
25.09.2023 16:28 300 zł za tonę mokrej kukurydzy. KRIR apeluje do MRiRW o pomoc

W dniu 22 września 2023 roku, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) - Wiktor Szmulewicz, zwrócił się z dramatycznym apelem o pomoc dla rolników do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Roberta Telusa. Tematem była zapaść cenowa na rynku kukurydzy. 

banknoty polskie
23.09.2023 12:11 Zmiany w zasadach udzielania kredytów płynnościowych dla rolników

W odpowiedzi na apel Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący zmiany zasad udzielania kredytów płynnościowych, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ryszard Bartosik, ogłosił  modyfikację w przepisach. Nowe regulacje pozwalają na udzielanie preferencyjnych kredytów płynnościowych producentom rolnym, którzy borykają się z utratą płynności finansowej z powodu zakłóceń na rynku rolnym wywołanych agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. 

Ciągnik
22.09.2023 07:49 Odbiór zużytych opon rolniczych? Jest odpowiedź MKiŚ

W połowie lipca KRIR zwróciła się do Minister Klimatu i Środowiska, Anny Moskwy w celu rozwiązania problemów związanych z gospodarką odpadami powstającymi po produkcji rolniczej. Zapytanie skupiało się głównie na usuwaniu folii rolniczych oraz utylizacji zużytych opon od pojazdów rolniczych. KRIR opublikowała na swojej stronie odpowiedź MKiŚ.

pusty portfel
21.09.2023 11:37 Dopłaty tylko do pszenicy? Jest odpowiedź ARiMR

ARiMR ustosunkowała się do wystąpienia KRIR z dnia 14 września w sprawie dopłat, które według rolników otrzymywali wyłącznie producenci pszenicy.

Pusty portfel
15.09.2023 14:37 Dopłaty tylko do pszenicy? KRIR interweniuje

Do Krajowej Rady Izb Rolniczych wpływały liczne zapytania odnośnie otrzymywanych dopłat. Z relacji rolników wynikało, że dopłaty dostają tylko producenci jednego ze zbóż. KRIR zainterweniowała. 

maszyna rolnicza na polu
12.09.2023 20:55 Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Łamiące wieści dla rolników

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała do resortu rolnictwa pismo w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej obowiązującej w 2023 roku. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało: zmiana stawki zwrotu podatku akcyzowego do wysokości 1,46 zł nastąpiła wskutek ustawy, która weszła w życie z dniem 3 czerwca 2023 roku. Z tego względu nie przewiduje się zmiany stawki zwrotu podatku akcyzowego dokonanego w I terminie 2023 roku.

Dron rolniczy
08.09.2023 13:59 Drony stosowane w ochronie roślin

MRiRW wydało zgodę na dopuszczenie dronów rolniczych do prowadzenia zabiegów środkami ochrony roślin. Nowe technologie mogą ułatwić pracę rolnikom. 

Dachówki porośnięte mchem
13.08.2023 08:00 Czy będą dodatkowe dopłaty do utylizacji azbestu?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się w sprawie uruchomienia dodatkowych dopłat do utylizacji azbestu, do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Sprawdź, jaką decyzję wydało ministerstwo w tej sprawie. 

osoba pisząca na laptopie
07.08.2023 11:00 Ponowne otwarcie naboru wniosków o dopłaty za pszenicę? KRIR wnioskuje do MRiRW

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) interweniuje w sprawie producentów pszenicy, którzy nie zdążyli złożyć wniosków o dopłaty do 31 lipca 2023 r. ze względu na brak możliwość składania wniosków w formie online. Teraz KRIR wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Roberta Telusa, o wnowienie okresu składania wniosków.

kombajn zbożowy
26.07.2023 20:00 Kombajn z hederem na drodze. Będą zmiany w przepisach?

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) wystąpiła z oficjalnym wnioskiem do Ministra Infrastruktury, Andrzeja Adamczyka, domagając się zmian w przepisach, które pozwolą na poruszanie się kombajnów z podłączonym zespołem pożniwnym o szerokości do 5 metrów po drogach publicznych. Proponowane zmiany mają na celu zwiększenie efektywności zbiorów, poprawę bezpieczeństwa i ułatwienie pracy rolnikom.

Nawożenie pola
23.07.2023 08:00 Czy termin sporządzania planów nawozowych ulegnie zmianie?

Bieżący sezon przynosi rolnikom kolejne wyzwania związane z produkcją roślinną. Tym razem wielu gospodarzy napotyka znaczne trudności w sporządzaniu planów nawozowych w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe”.

Silosy
20.07.2023 14:00 Ceny silosów idą w górę. KRIR zwraca się do UOKiK

Nie tak dawno Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawiała szczegóły programu wsparcia na budowę lub wyposażenie silosów, a dzisiaj rolnicy muszą mierzyć się z ogromnymi podwyżkami cen silosów zbożowych. Czy to zbieg okoliczności? 

świnie
04.06.2023 12:05 Szczepionka przeciw ASF? Apel KRIR do MRiRW

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa z apelem o prowadzenie badań nad szczepionką przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). W obliczu poważnego zagrożenia ASF w Polsce, hodowcy świń oczekują zwiększenia środków finansowych na te badania oraz informacji na temat postępów w tej dziedzinie.

wilk
03.06.2023 18:00 Odstrzał wilka uproszczony? KRIR wystosował wniosek do MKiŚ

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zwróciła się do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy z wnioskiem o zmianę statusu wilka, co umożliwiłoby uproszczenie procedur odstrzału i regulację populacji tych drapieżników. Rolnicy alarmują, że wzrost liczebności wilków przyczynia się do coraz częstszych szkód w gospodarstwach rolnych oraz stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców obszarów wiejskich.

agrounia puda
19.03.2022 02:44 Kłótnia na spotkaniu ministra rolnictwa z Agrounią. Puda: "Z wami się trudno rozmawia"

W poniedziałek 4 października 2021 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich doszło do zapowiadanego wcześniej spotkania przedstawicieli Agrounii i ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Choć dyskusja miała mieć pierwotnie charakter dwustronny, to uczestniczyli w niej również inni zaproszeni przedstawiciele ruchów rolniczych. W trakcie rozmowy nie brakło wzajemnych oskarżeń i gorzkich słów. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak przedstawił cztery postulaty mające na celu poprawę stanu rolnictwa. Dotyczyły one warunków przechodzenia na emerytury rolnicze, procedury uzyskiwania finansowych rekompensat za szkody łowieckie, zbyt niskich cen, jakie otrzymują gospodarze za produkowaną żywność i zniesienia czerwonych stref ASF. Agrounia na spotkaniu z ministrem rolnictwa w PoznaniuChoć spotkanie przedstawicieli Agrounii i szefa MRiRW Grzegorza Pudy miało mieć miejsce w Warszawie, to finalnie poinformowano, że odbędzie się ono na Międzynarodowych Targach Poznańskich w towarzystwie szeregu innych przedstawicieli środowisk rolniczych. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak nie krył rozczarowania nagłą i niezapowiedzianą zmianą planów ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas prezentacji postulatów w trakcie spotkania lider powiedział w imieniu rolników: - Mamy cztery punkty. Do załatwienia bardzo szybko. Michał Kołodziejczak wskazał, że dyskurs partii rządzącej, w którym wskazuje się, że droższe ceny w sklepach przekładają się na wyższe zarobki rolników, nie ma nic wspólnego z rzeczywistym stanem rzeczy: - Przestańcie kłamać. Ludzie wam tego nie wybaczą. I my też. Lider Agrounii zażądał stworzenia projektu ustawy, dzięki której na półkach sklepowych pojawiłyby się dwie ceny: pierwsza, którą płaci konsument i druga, którą za żywność otrzymuje rolnik. Drugi postulat Agrounii dotyczył reformy emerytur rolniczych i zdawania ziemi przez rolników przed uzyskaniem prawa do świadczeń emerytalnych. Michał Kołodziejczak dodał, że Agrounia złożyła w tej sprawie projekt ustawy, która ma kosztować państwo około 350 milionów złotych. Trzeci punkt żądań Agrounii odnosił się do kwestii sposobu wypłacania finansowych rekompensat za szkody łowieckie - Michał Kołodziejczak wskazał, że rolnicy powinni otrzymywać odszkodowania prosto od państwa, a nie kół łowieckich. Ostatni postulat dotykał problemu afrykańskiego pomoru świń. Lider Agrounii zaapelował o zdjęcie czerwonych stref ASF i pilne rozmowy z Brukselą. - To pan jest w rządzie, który niszczy polskie rolnictwo - mówił bez ogródek Kołodziejczak. Wraz z obecnym na spotkaniu hodowcą trzody chlewnej Michał Kołodziejczak chciał zademonstrować prezentację dotyczącą nierentowności chowu świń. Minister, nie dopuszczając rolników do głosu, oczekiwał od uczestników dyskusji konkretnych rozwiązań, które mogłyby być wcielone w życie. Gdy rozpoczęła się słowna przepychanka, w rozmowę wdał się prezes KRiR Wiktor Szmulewicz, dzięki któremu prezentacja miała szansę być przedstawiona do końca.

Felix Mittermeier/pxhere.com
19.03.2022 02:41 KRIR: Czy będą rekompensaty za embargo?

- Czy będą rekompensaty za embargo? - takie pytanie w zostało skierowane przez Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczej do Janusza Wojciechowskiego unijnego komisarza ds. rolnictwa. Sprawa dotyczy nałożenia embarga na Białoruś przez ministrów spraw zagranicznych. Jednym z elementów embarga ma być wprowadzenie całkowitego zakazu importu soli potasowej i nawozów potasowych. Sankcje, zdaniem ministrów, mają uderzyć w spółki państwowe, jakie wnoszą znaczny wkład w finansowanie reżimu na Białorusi.

Design Pics/EAST NEWS
19.03.2022 02:41 Skargi rolników nie ustawały. KRIR wezwała do zaprzestania dalszych naruszeń

Po skargach rolników Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) wezwała do zaprzestania dalszych naruszeń dokonywanych przez Agencję Nasienną. Sprawa naruszeń została skierowana także do ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy. Wczoraj, zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych podjął działania w sprawie zgłaszanej przez rolników. Jak się okazuje, Agencja Nasienna Sp. z o.o. miała naruszać przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin. - Rolnicy bowiem informują, że Agencja Nasienna sp. z o.o. wzywa ich do przedstawienia informacji o wykorzystaniu materiału siewnego, objętego ochroną krajową - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

ARKADIUSZ ZIOLEKEast News
19.03.2022 02:40 Samorząd rolniczy protestuje. Stanowcze "nie" dla ustawy odorowej

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) skierował stanowczy protest do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie tzw. ustawy odorowej. - Samorząd rolniczy odbiera ten projekt jako kolejną próbę Rządu niszczenia produkcji zwierzęcej w Polsce - podkreśla KRIR. Zdaniem zarządu KRIR przepisy, które zostały zawarte w projekcie ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowe, są "szkodliwe prowadzenia i rozwoju gospodarstw rodzinnych prowadzących produkcję zwierzęcą". W związku z tym, 7 lipca bieżącego roku do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, prezydenta, premiera, marszałek Sejmu, marszałka Senatu, ministra rolnictwa oraz Szefów Klubów Parlamentarnych wysłany został stanowczy przeciw KRIR.

AGENCJA SE/East News
19.03.2022 02:40 Problemy są coraz większe. KRIR ws. rosnącej populacji bobra

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki podnosząc kwestię między innymi ograniczenia populacji bobra w Polsce. W miniony piątek Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty na VIII posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych, zwrócił się do Andrzeja Adamczyka oraz Michała Kurtyki w sprawie ograniczenia populacji bobra, oraz o zobowiązanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do intensyfikacji działań, dotyczących szkód spowodowanych przez bobry.

IGOR STEVANOVIC  SCIENCE PHOTO LIBRARY
19.03.2022 02:40 Interwencja samorządu rolniczego. "Zgłaszane wątpliwości są niezasadne"

Jeszcze 23 czerwca ubiegłego roku zarząd Lubuskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) ws. udzielania przez rolników informacji o wykorzystaniu materiału siewnego. Równocześnie Lubuska Izba Rolnicza wystąpiła o wyjaśnienie pozyskania, a także bezprawnego użycia danych osobowych przez Agencję Nasienną Sp. z o.o. w Lesznie. W piśmie skierowanym do Krajowej Rady Izb Rolniczych zarząd Lubuskiej Izby Rolniczej zwrócił się o podanie podstawy prawnej, z której wynika, że rolnicy nie mają obowiązku udzielania informacji Agencji Nasiennej Sp. z o.o. w Lesznie w zakresie wykorzystania materiału z własnych zbiorów, jako materiału siewnego w swoich gospodarstwach. - Zwracamy się o podanie podstawy prawnej braku obowiązku informacyjnego rolników w tym zakresie na wezwanie Agencji, jak również wzywania przez tę instytucję do podania nazwiska i adresu osoby lub osób, które wykonały dla rolnika usługę przetworzenia danego materiału ze zbioru na materiał siewny oraz do podania nazwiska i adresu dostawcy lub dostawców kwalifikowanego materiału siewnego, tj. danych chronionych w świetle RODO - napisał prezes Lubuskiej Izby Rolniczej, Stanisław Myśliwiec.

Marek BAZAK/East News
19.03.2022 02:39 "Obecnie brak dodatkowych środków". Jest odpowiedź na wniosek KRIR

- Obecnie brak dodatkowych środków na ubezpieczenia upraw - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR).Jeszcze 1 czerwca bieżącego roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Mateusza Morawieckiego w sprawie zwiększenia limitu środków, które zostały przeznaczone na dopłaty do składek z tytułu ubezpieczeń rolnych. - Wszyscy rolnicy, mają obowiązek ubezpieczenia 50% upraw, dlatego powinni mieć również możliwość skorzystania z ubezpieczenia objętego dopłatami do składek z budżetu państwa na podstawie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - wskazywano.

  • 1
  • 2