RolnikInfo.pl
Agrounia - protest

Agrounia/Facebook

Pikieta rolników w Kleszczewie. Gmina chce zmienić przepisy ws. planu zagospodarowania terenu

25 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Rolnicy z Kleszczewa, okolic oraz przedstawiciele Agrounii pikietowali dzisiaj podczas obrady Rady Gminy w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego terenu. Jak się okazuje, w gminie mają zajść zmiany, zgodnie z którymi z ustawowego 210 DJP (duża jednostka przeliczeniowa inwentarza), dopuszczalne będzie jedynie 120 DJP, co znacznie wpłynie na rozwój gospodarstw w okolicy, uniemożliwiając rozwój. - To jest trudny temat, musimy wyważyć pomiędzy dobrem jednych, a drugich - przekazał wójt Kleszczewa.

- Jesteśmy w Kleszczewie w Wielkopolsce. Lokalne władze chcą przyjąć przepisy, które wyrzucą rolnictwo ze wsi. Na wsi produkuje się żywność wieś to nie skansen - przekazała dziś przed 9:00 Agrounia w mediach społecznościowych.

Pikieta w Kleszczewie

- To są bardzo szkodliwe przepisy. My mamy przepisy prawa budowlanego, które jasno nam określają, co możemy, gdzie możemy i kiedy możemy budować. Trzymajmy się tych przepisów, a nie może dochodzić do sytuacji takiej, że gmina wprowadza swoje zapisy, gdzie blokuje nam się całkowicie możliwość rozwoju. Gmina chce wprowadzić przepisy, w których dopuszcza budowę budynków inwentaryzacyjnych do 120 DJP, w tehj chwili 120 DJP to są ilości na dobrą sprawę "na przetrwanie" - przekazał rolnik z gminy ościennej, który dziś wspomagał swoich kolegów podczas pikiety. 

Zdaniem rolników, wprowadzenie przez gminę nowych przepisów, całkowicie uniemożliwi im rozwój. Rolnicy, którzy pojawili się na pikiecie, wskazywali na to, że przepisy mają zostać zmienione ze względu na to, że w gminie pojawia się coraz więcej mieszkańców "z miasta", którym przeszkadzają rolnicy i ich praca. 

- Trzeba powiedzieć jasno, trochę niektórym się w głowach poprzewracało, trochę jest zaburzone poczucie, do czego wieś została stworzona, chce się wmówić, że to, co robią rolnicy, jest niedobre. Wszystko, co dzieje się w Polsce, pokazuje, że ten gospodarstwa z natury muszą rosnąć, bo od małych gospodarstw nikt nie chce kupować - komentował to, co dzieje się w gminie Michał Kołodziejczak.

 - Słuchajcie, taka rada na przyszłość dla tych wszystkich z miasta, którzy się przeprowadzają na wieś - tu w gminie Kleszczewo, gdzie gmina jest typowo rolnicza, przeprowadzili się ludzie, jak oni się przeprowadzali, to powinni sobie zdać sprawę, u kogo wchodzą w gości, do kogo wchodzą w butach. Teraz po kilku latach im się przypomniało, że rolnictwo zaczyna im śmierdzieć? To jest coś nie tak. My, jako Agrounia będziemy stawać w obronie wszystkich rolników - przekazał Filip z Agrounii.

Radni i chcą i nie chcą obradować 

Wójt gminy Bogdan Kemnitz, zwracając się do rolników przed obradami, przekazał, że przepisy powinny być takie, by "gwarantować interesy wszystkich mieszkańców".

- Ja jestem za tym, żeby rolnicy mogli hodować, ale tak, żeby ich działalność również nie zakłócała innym funkcjonowania. (...) To jest trudny temat, musimy wyważyć pomiędzy dobrem jednych, a drugich- przekazał wójt.

Obrady Gminy miały zostać nawet odwołane, rozpoczęły się, dopiero gdy rolnicy wyszli przed budynek.

- Początkowo radni nie chcieli kontynuować obrad kiedy zobaczyli pikietę AGROunii. Stwierdzili, że nie będą pracować pod presją. Uwaga! Pod presją, bo jest pikieta! - informowała Agrounia za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Agrounia nie odpuści tematu 

- Nie odbierze pan prawa do pikietowania i brania udziału w tych obradach, jesteśmy organizacją ogólnopolską ze strukturami w całym kraju i może być Pan pewny, że Agrounia nie odpuści tego tematu, my tutaj będziemy, czy się panu podoba, czy nie - przekazał Michał Kołodziejczak podczas obrad.

Na ten moment gmina raz jeszcze planuje przedstawić plan zmian, tak by każdy mógł się z nim zapoznać. Natomiast zgodnie z zapowiedziami Agrounii, rolnicy będą protestować, by zmiany zagospodarowania nie weszły w życie.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Zapraszamy na naszą rozmowę z Michałem Kołodziejczakiem, liderem Agrounii.

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >